Jakie jedzenie szkodzi Tobie i Twojemu dziecku?
MAGDALENA MOSKAL • dawno temuCoraz częściej słyszymy nie tylko o alergiach, ale i o nietolerancjach pokarmowych dzieci i dorosłych. Na czym polega różnica? Co to są nietolerancje pokarmowe i jak można je badać?
Część lekarzy alergologów uważa, że jeżeli reakcja alergiczna na dany pokarm nie pojawia się w ciągu sześciu godzin od jego spożycia i nie wychodzi w testach IgE zależnych (popularne testy alergiczne z krwi), to znaczy, że pacjent nie jest na niego uczulony. Co zrobić jednak w sytuacji, kiedy podejrzewamy, że jesteśmy uczuleni na dany produkt, ale nie jesteśmy w stanie zaobserwować reakcji alergicznej na krótką metę? Możemy zbadać siebie i dziecko pod kątem nietolerancji pokarmowych — czyli dowiedzieć się, jakie produkty spożywane latami mogą wyrządzić szkody naszemu zdrowiu.
Starsi, bardziej wyczuleni na punkcie swojego zdrowia ludzie mówią: nie będę jadł tego i tego, bo to mi szkodzi (i nie chodzi tylko o oczywiste używki, ale także o pokarmy uważane za "zdrowe"). My w naszym pośpiesznym życiu nie mamy czasu obserwować uważnie naszego organizmu, możemy więc posłużyć się pomocami naukowymi.
W tym momencie na polskim rynku dostępne są dwie metody badania nietolerancji pokarmowych: droższy i bardziej dokładny Alcat-Test (stosowany przez niektórych lekarzy alergologów i zwolenników medycyny naturalnej) oraz tańszy, bardziej orientacyjny, przeznaczony do samodzielnego wykonania Food-Detective. Badając krew żylną pacjenta, możemy dowiedzieć się, jakie pokarmy mu szkodzą, a jakie może spożywać bezpiecznie, bez obaw o nadwyrężanie zdrowia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze