Depresja u drugiej połówki
URSZULA ROGALSKA • dawno temuKiedy w związku pojawia się depresja, dotyka nie tylko osobę chorą. Jej ciężar odczuwają również bliscy chorego – rodzina, przyjaciele, współpracownicy. Pomóż choremu i sobie wyjść z tego stanu.
Prawdopodobnie nie będzie to łatwe. Pamiętaj jednak, że wspólnie przebyta droga przez depresję może wzmocnić waszą więź emocjonalną. Oto kilka porad, co możesz zrobić:
Poznaj depresję
Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to dowiedzieć się jak najwięcejna temat depresji. Przeczytaj jak najwięcej na temat jej przyczyn, mechanizmów powstawaniai sposobów leczenia. Im więcej będziesz na jej temat wiedziała, tym lepiej zrozumiesz osobę na nią cierpiącą. Wbrew pozorom może to nie być proste. Wielu zdrowych ludzi, którzy po raz pierwszy mają kontakt z tą chorobą, traktuje ją jak zwykłe lenistwo i brak umiejętności mobilizacji. Z pewnością napotkasz takie osoby na swojej drodze. Dowiedz się, jakich argumentów możesz używać w konfrontacji z takimi poglądami.
Nie staraj się rozwiązać problemu na własną rękę
Twój mężczyzna potrzebuje profesjonalnej opieki lekarza lub terapeuty. Bez względu na to, jak dobrą opiekę otrzyma w domu, depresjasama nie przejdzie. Skądś się wzięła i trzeba odkryć skąd, aby nie wystąpiły nawroty choroby w przyszłości.
Zaangażuj inne osoby
Jeśli masz zaufanych przyjaciół lub osoby z rodziny, które mogłyby pomóc w opiece nad chorym, z jednoczesnym zrozumieniem choroby, to już połowa sukcesu! Chorzy często woleliby zachować swoją chorobę w tajemnicy, wstydzą się jej. Jeśli jednak mogliby uzyskać wsparcie od innych osób, warto spróbować. Pamiętaj jednak, że informacji o chorobie nie możesz powierzyć komuś nieodpowiedzialnemu, kto mógłby to wyśmiać, udzielić rad typu „weź się w garść”, lub poinformować o chorobie osoby trzecie.
Pytaj swojego mężczyznę, czego potrzebuje
Chorzy na depresję mają duże poczucie winy i często uważają, że są dla zdrowej osoby ciężarem. Dobrze byłoby, aby twój partner wiedział, że może być z Tobą szczery, i mówił wprost, na co ma ochotę i w czym możesz mu pomóc. Poczucie, że się troszczysz, na pewno będzie dla niego wsparciem.
Oferuj pomoc w prostych czynnościach
Osoby w depresji są przeciążone najprostszymi czynnościami. To, co dla zdrowej osoby nie stanowi najmniejszego problemu, dla chorego na depresję jest czasem niemożliwe do wykonania. Zaproponuj swojemu przyjacielowi zakupy, zrobienie prania, obiadu. I ty poczujesz się lepiej, że możesz pomóc i odciążyć go od tego.
Znajdź trochę czasu dla siebie
Troska o kogoś, kto jest w depresji, bywa przytłaczająca. Znajdź więc czas na relaks i rzeczy, które lubisz. Nie unikaj aktywności, nie zmieniaj trybu życia. Jeśli w każdy poniedziałek bywasz na siłowni, nie rezygnuj z tego. Spaceruj, chodź na basen, spotykaj się z przyjaciółmi. Dbanie o siebie jest bardzo ważne i nie wynika z egoizmu, o co wiele osób w takiej sytuacji siebie posądza. Jeśli nie nabierzesz dystansu, w końcu się wypalisz, a to nie pomoże ani tobie, ani bliskiej ci chorującej na depresję osobie.
Traktuj poważnie zagrożenia wynikające z depresji
Depresja obciążona jest dużym ryzykiem samobójstwa. Takie są fakty. Jeśli twój przyjaciel lub partner mówi o śmierci lub grozi, że popełni samobójstwo, podejmij odpowiednie działania. Nie zostawiaj takiej osoby samej. Usuń ostre przedmioty i duże ilości lekarstw. Zadzwoń do lekarza prowadzącego terapię twojego partnera. W sytuacjach kryzysowych nie wahaj się zadzwonić po służby ratunkowe.
źródło: jejPsyche.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze