Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść?
AMELIA • dawno temuTwoje dziecko grymasi przy jedzeniu? Nie wiesz już, co robić, by zachęcić je do zjedzenia choć płowy porcji? Twoje dziecko nie musi być niejadkiem z natury. Być może potrzebuje urozmaicenia. Bądź kreatywna podczas przygotowywania posiłków! Zobacz, jak radzić sobie, gdy dziecko nie chce jeść.
Krok 1: Posypka
Kup dużo posypki o różnych smakach. Potrawy wyglądają dla dziecka o niebo lepiej, gdy są czymś posypane i ozdobione. Możesz dodawać je do wszystkiego – do musu jabłkowego, jogurtu, owoców, ciastek, sera, warzyw…wszystkiego!
Krok 2: Sosy
Do możliwie każdego dania serwuj sosy. Zanurzenie kawałka kurczaka w sosie to świetna zabawa i wzbogacenie smaku. Jeśli nie masz czasu sporządzać sosów, użyj zwykłego keczupu czy musztardy. Do owoców czy ciasteczek – sosy karmelowe, czekoladowe, owocowe. Wymyślaj różne gry i zabawy, w których wykorzystasz maczanie produktów w sosie. Dzieci, mając do dyspozycji takie urozmaicenie, chętniej zjedzą nawet surową marchewkę.
Krok 3: Koktajle
Kto nie lubi pysznych, świeżych i orzeźwiających koktajli owocowych? Nie oprze się mu nawet najbardziej kapryśne dziecko. Wymieszaj w blenderze kawałki różnych owoców (np. bananów czy truskawek), dodaj mleko i lód i serwuj w dużych szklankach ze słomkami.
Krok 4: Indywidualna porcja
Z jakiegoś powodu dzieci lubią mieć swoje własne dania (to dlatego tak kochają deserki w małych opakowaniach). Zamiast więc serwować cały talerz kanapek lub obiad z jednego garnka, zrób maluchowi minipizzę z kanapki, a pokrojoną marchewkę ułóż w śmieszny wzorek na talerzyku.
Krok 5: Mała pomoc
Poproś malucha o pomoc. Wspólne przygotowanie posiłku sprawi, że będzie nim bardziej zainteresowane. Poza tym jedzenie przygotowane własnymi siłami smakuje lepiej! Pamiętaj, że dziecko w kuchni=wzmożona uwaga i bezpieczeństwo.
Krok 6: Cierpliwość
Dziecko w rodzinie to wyzwanie. Nie denerwuj się i nie krzycz, gdy dziecko nie chce jeść. To, że maluch pogardził twoim nowym daniem nie oznacza wcale, że nigdy go nie tknie. Spróbuj za jakiś czas znów, może będzie w lepszym nastroju i pochłonie całą porcję bez mrugnięcia?
Krok 6: Nazywanie posiłków
„Etykietowanie” posiłków i produktów jest bardzo ważne. Nazywaj jedzenie, które serwujesz dziecko. Nawet najbardziej banalna potrawa jest smakołykiem, gdy jego nazwa intryguje i kusi. Podając dziecku chleb bananowy, powiedz, że to ciasto bananowe. Słodkości są przez dzieci chętniej dostrzegane niż najbardziej niezwykły chleb.
Rady
- Służ przykładem. Jedz zdrową żywność i nie wykręcaj się brakiem czasu lub ochoty na jedzenie. Maluch szybko podłapie takie wymówki i powieli je.
- Nie przekupuj dziecka słodyczami. Gdy powiesz, że po zjedzeniu kotleta czekają na nie czekoladki, będzie myślało już tylko o nich i stresowało się, że ich jeszcze nie ma.
- Nie zmuszaj dziecka do jedzenia, ale też nie bądź zbyt łagodna. Jeśli zjedliście już swój posiłek, nie zabieraj niejadkowi talerza. Spokojnie posprzątaj i wyjdź. Jeżeli to nie pomaga, zabierz jedzenie, ale nie dawaj nic w zamian. Jeden posiłek mniej w codziennym menu nie zaszkodzi dziecku, a taka sytuacja nauczy je, że nie warto grymasić.
Źródło: jejdziecko.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze