Dziecko nie chce jeść mięsa
PATRYCJA • dawno temuMięso w diecie dziecka pojawia się już ok. 7. miesiąca życia i jest niezbędne do pokrycia zapotrzebowania organizmu na żelazo. A co zrobić, gdy dziecko nie je mięsa i za żadne skarby świata nie chce przełknąć nawet odrobinki?
Właściwości mięsa
Faktycznie mięso jest istotnym składnikiem w diecie małego dziecka, gdyż dostarcza mu cennych składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Zawiera potrzebne do budowy tkanek białko oraz duże ilości łatwo przyswajalnego żelaza. Jest go zdecydowanie więcej niż w produktach roślinnych. A jak wiadomo, niedobory żelaza to prosta droga do anemii i kłopotów z koncentracją. Jednak nie można przeceniać roli mięsa w diecie małego urwisa, gdyż obok cennych składników zawiera również nasycone kwasy tłuszczowe, których nadmiar może źle wpłynąć na jego zdrowie. Kierując się zasadami zdrowego odżywiania, należy podawać dziecku mięso nie częściej niż 3 razy w tygodniu. Zamiast drobiu od czasu do czasu warto podać cielęcinę, a starszym dzieciom wieprzowinę. Lekkostrawne jest również mięso z królika. Nie zapomnij o rybie, która zawiera zdrowe tłuszcze omega 3 oraz dużą porcję witaminy D. Gdy malec odmawia jedzenia mięsa w każdej postaci, należy obmyślić strategię działania.
Sposoby na niejadka
Dlaczego dziecko nie chce jeść mięsa? Bezdyskusyjną kwestią jest zwyczajne „nielubienie” mięsa. Nie należy dziecka zmuszać, jeśli naprawdę mięso mu nie smakuje. Natomiast pewne modyfikacje można wprowadzić w wyborze rodzaju mięsa oraz formie jego podawania, jeśli to one są głównym powodem niechęci do dań mięsnych. Jeśli dziecko nie chce jeść mięsa na obiad, spróbuj podać je na śniadanie. A może woli jeść mięso na zimno, a nie na ciepło. Niektóre rodzaje mięs, np. wieprzowe, mogą okazać się zbyt trudne do pogryzienia i dziecko szybko zniechęca się bezowocnym żuciem jednego kęsa. W tym wypadku warto zrezygnować z baby-led weaning na rzecz przekręcenia mięsa przez maszynkę, by w ten sposób przemycić je do kanapek, zupek i sosów dla dzieci. Postaraj się urozmaicać dania mięsne. Jeśli w tym tygodniu były kotlety, w przyszłym zaplanuj sałatkę z kurczakiem albo danie z ryby. Pamiętaj, że dzieci lubią jeść „oczami”, dlatego potrawa na ich talerzu zniknie szybciej, jeśli zostanie ładnie podana. Układanie buziek i innych tego typu obrazków bywa bardzo skuteczne. Nie biegaj za dzieckiem z miseczką i nie wciskaj na siłę mięsa. Dzieci chętniej zjedzą to, co im średnio smakuje, jeśli będą miały dobry wzorzec. Wprowadzając zasady zdrowego odżywiania u dziecka, wprowadź je także u siebie. Postaraj się również jeść razem z dzieckiem przy stole. Zachęcaj do wspólnego spożywania posiłków całą rodzinę.
Co zamiast mięsa? Jeśli dziecko za żadne skarby nie chce przegryźć mięsa, nie panikuj. To, że dziecko nie chce jeść mięsa, to nie koniec świata. Zawsze przecież można wprowadzić zastępniki, tak jak robią to wegetarianie dla swych dzieci. Wybieraj produkty bogate w białko – jajka kurze, warzywa strączkowe (fasola, soczewica, soja), kasze. Nie brzmi to zbyt zachęcająco, ale z wymienionych składników może powstać wiele ciekawy potraw – zupy, sałatki, pasztety. Równie dobrze można przyrządzić pastę jajeczną na kanapki dla dzieci.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze