Stereotyp twardego faceta utrudnia leczenie depresji
PAULA • dawno temuJak wykazały badania i obserwacje brytyjskich psychiatrów, osoby z zaburzeniami psychicznymi często są pozostawione same sobie. Problem dotyczy zwłaszcza mężczyzn, bo choć mężczyźni chorują równie często, jak kobiety, rzadziej szukają pomocy. W związku z tym później rozpoczynają leczenie, a często są także źle diagnozowani. Mężczyźni wykazują zgubną dla samych siebie tendencję traktowania zaburzeń psychicznych jako wstydliwych przypadłości, o których trudno mówić, a co dopiero pójść z nimi do lekarza.
Jeden na trzech mężczyzn cierpiących na depresję lub stany lękowe w ogóle nie szuka pomocy, gdyż czuje się zbyt zawstydzony i zażenowany swoim stanem. Psychiatra, dr Steven Michael, źródeł takiego zachowania mężczyzn szuka we wzorcach zachowań przekazywanych im przez rodziny jeszcze w dzieciństwie.
Choroba psychiczna czy choćby załamanie kojarzy się bardzo emocjonalnie, tymczasem chłopców od najmłodszych lat uczy się tłumić emocje i nie ulegać im. Stąd objawy choroby traktują nierzadko jako przejawy niemęskiej słabości. Lekarze ostrzegają – konsekwencje takiej postawy mogą być dramatyczne – nieleczone zaburzenia psychiczne sprzyjają postępowi choroby.
Stąd w ramach zakończonego na Wyspach Tygodnia Zdrowia Psychicznego apelowano do wszystkich, którzy czują, że z ich psychiką coś może być nie tak, by nie zwlekali z wizytą u specjalisty. Najczęstsze zaburzenie psychiczne – depresja – jest bowiem tym łatwiejsza do wyleczenia, na im wcześniejszym jej etapie rozpoczęto terapię. Specjaliści starają się zdjąć z zaburzeń psychicznych odium czegoś wstydliwego, stąd apele, by traktować schorzenia psychiczne po prostu jak każde inne.
Źródło: medycyna24.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze