I ty możesz powstrzymać cierpienie zaginionych dzieci
JOLBI • dawno temuW Polsce co trzy dni ginie bez wieści dziecko poniżej 7 roku życia. Fundacja Itakawraz z Telekomunikacją Polską uruchomiły bezpłatny, całodobowy numer interwencyjny. Wydarzeniu towarzyszy kampania społeczna „Powstrzymaj cierpienie zaginionych dzieci”zachęcająca do przekazywania wsparcia finansowego za pomocą sms-ów.
116 000 to numer, pod który może dzwonić każdy rodzic czy opiekun, któremu zaginęło dziecko. Dyżurują pod nim specjaliścifundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, którzy przyjmują zgłoszenia o zaginięciu dzieci, współpracują z policją, zbierają oraz analizują informacje od informatorów, które po zweryfikowaniu przekazują policji oraz osobom zgłaszającym zaginięcie. Ponadto włączają w poszukiwania media i przygotowują publikacje o zaginięciu. Osobom odpowiedzialnym za zaginione dziecko pomagają w organizacji poszukiwań, rodzicom i opiekunom udzielają wsparcia psychicznego, porad prawnych i socjalnych.
Dzieci i młodzieży stanowią około 30 proc. wszystkich zaginionych. Spośród zgłoszeń notowanych w ciągu roku przez policję, około 120 zaginięć dotyczy dzieci do 7 roku życia, około 800 zaginięć dzieci w wieku 7–13 lat i około 3600 zaginięć dzieci w wieku 13–17 lat (dane ze strony www.policja.pl). Większość spraw, dzięki szybkiemu nagłośnieniu oraz współpracy wielu służb i instytucji (policji, ITAKI, straży pożarnej, mediów, społeczności lokalnej), udaje się wyjaśnić w ciągu kilku godzin od zaginięcia dziecka. Niestety nie wszystkie zakończenia są szczęśliwe — zdarzają się sytuacje, w których nie udaje się od razu odnaleźć zaginionej osoby.
Źródło: kampaniespoleczne.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze