Mydła naturalne
BEATKA • dawno temuKosmetyki naturalne przynoszą dużo korzyści zdrowotnych i nie są zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Mydła, jeszcze na początku XX wieku, były wyrabiane w domu. Obecnie na rynku kosmetycznym dostępny jest olbrzymi wybór mydeł. Jeżeli jednak nie chcesz używać mydeł syntetycznych, możesz zrobić mydło naturalne. Tego typu kosmetyki stanowią świetny sposób pielęgnacji skóry.
Mydła ręcznie robione
Dawniej do produkcji mydła używano tłuszczów zwierzęcych, zwłaszcza tłuszczu ze smalcu wieprzowego i łoju z bydła domowego. Tego typu tłuszczów było dużo, poza tym każdy miał do nich dostęp. Dlatego też nikt nie sprzeciwiał się używaniu ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego. Z czasem zaczęto wytwarzać olej roślinny, pozyskiwany z nasion, warzyw, orzechów. Olej roślinny był doskonałym zamiennikiem tłuszczów zwierzęcych.
Mydła robione na bazie olejów roślinnych mają więcej właściwości odżywczych. Dzięki temu skóra dużo lepiej i szybciej je wchłania. Okazało się również, że kosmetyki do skóry tworzone na bazie tłuszczów zwierzęcych zatykają pory i nasilają stany zapalne skóry oraz choroby (np. egzemę skóry).
Mydło naturalne ma tę przewagę nad mydłem syntetycznym, że do jego produkcji używa się znacznie więcej gliceryny. Gliceryna pielęgnuje ciało dzięki temu, że zmiękcza skórę. Mydła, które możesz kupić w sklepie, nie mają zazwyczaj substancji naturalnych. Gliceryna jest z nich usuwana po to, by później móc ją sprzedawać jako oddzielny produkt. Jeżeli do mydła dodawane są składniki naturalne, to w niewielkich ilościach. Mydło własnoręcznie zrobione jest pod tym względem bardziej zdrowe. Sama kontrolujesz, co i w jakiej ilości dodajesz.
Domowa produkcja mydła
W przeciągu godziny można wyprodukować 1,5 kg mydła. Mydło to, z punktu widzenia chemicznego, sól, którą uzyskujemy z połączenia kwasu tłuszczowego (oleju) i zasady (sody kaustycznej).
Metody wytwarzania mydła:
- Na zimno
Mydło wytwarzane metodą „na zimno” praktykowane jest w wytwórniach domowych. Mydło neutralizuje się wówczas, gdy leży w formie.
- Na półgorąco
Składniki miesza się, a później podgrzewa, wykorzystując do tego naczynie z podwójnym dnem. Wówczas proces neutralizacji kończy się, zanim mydło zacznie się formować.
- Na gorąco
Wszystkie składniki umieszcza się w jednym naczyniu i ogrzewa się je. Ogrzewanie pomaga w neutralizacji. Metoda na gorąco pozwala oddzielić od mydła glicerynę. Tej metody używa się w produkcji przemysłowej.
- Mydło przeźroczyste
Żeby mydło było przeźroczyste, nie należy dopuścić do krystalizacji, która zachodzi na etapie studzenia mydła. Żeby zapobiec krystalizacji, można dodać do mydła alkohol. Przeźroczyste mydła nie są glicerynowymi, choć często się je tak określa. Zamiast zmiękczać skórę, wysuszają ją.
Żeby produkcja mydła zakończyła się sukcesem, należy dokładnie odmierzyć składniki. Bardzo ważna jest dobra receptura oraz właściwa technika wyrobu mydła. Mydło naturalne usuwa zanieczyszczenia, martwy naskórek (zupełnie jak peeling do ciała), nadmiar sebum, jednocześnie zachowuje równowagę hydrolipidową i biologiczną skóry.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze