Pułapki niezdrowego odżywiania
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuZbliża się noc sylwestrowa, każdej z nas zależy na tym, aby zachwycić swoim wyglądem. By tak się stało, już dziś powinnyśmy rozpocząć przygotowania - zyskać piękną figurę i zadbać o swoje zdrowie. Musimy jednak pamiętać, aby nie wpaść w pułapki niezdrowego odżywiania, do których zalicza się unikanie mięsa, warzyw i owoców, ograniczanie tłuszczów oraz szybkie, nieregularne spożywanie monotematycznych potraw.
Podstawą sukcesu jest umiejętne rozplanowanie posiłków w ciągu dnia tak, aby jeść regularnie i aby na talerzu znajdowały się różnorodne produkty. Niewłaściwe jest głodzenie się w ciągu dnia, gdyż zjadając potem obfity posiłek i tak nadrabiamy stracone kalorie. Trudniej jest jednak zregenerować się naszemu układowi pokarmowemu, który przez lata przyzwyczajony był do takiego sposobu odżywiania.
Prawidłowa dieta powinna dostarczać odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych. Nie ma jednak jednego produktu, który zawierałby wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, dlatego trzeba sięgać po różne pokarmy, dzięki czemu nie tylko dostarczamy organizmowi wszystkiego, co najważniejsze, ale także urozmaicamy dietę, czyniąc ją bogatszą, a więc i smaczniejszą.
W naszym menu należy uwzględnić mięso. Nie powinno ono jednak stanowić więcej niż 10% spożywanych przez nas produktów, gdyż może wtedy doprowadzić do chorób serca i nadwagi.
Bardzo ważną rolę odgrywają warzywa i owoce. Dzienne zapotrzebowanie organizmu na warzywa i owoce wynosi 500 — 700g. Zapewniają one odporność, dzięki zawartości witamin, soli mineralnych i błonnika. Ich niedobór może prowadzić do miażdżycy, otyłości, kamicy wątrobowej, uchyłkowatości jelita, a prawdopodobnie też polipów i nowotworów jelita grubego. Najlepiej spożywać je przed posiłkiem, gdyż zjedzone jako pierwsze łatwiej się wchłoną i dostarczą więcej witamin.
Gdzie szukać?
witaminy C - owoce cytrusowe, czarne porzeczki, pietruszka, brokuły,β-karotenu - ciemnozielone warzywa liściaste, żółte i pomarańczowe warzywa i owoce np. marchewka, dynia, papryka, pomidory, kapusta, brokuły, morele i brzoskwinie,witaminy E - jeżyny, czarne porzeczki, jagody, szpinak i brokuły,błonnika - zielony groszek, cykoria, fasola szparagowa, marchew, jagody,witaminy PP, A, kwasu foliowego, enzymów - większość surowych owoców i warzyw.
Ważnym źródłem energii jest tłuszcz będący niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W Polsce jednak spożywamy więcej tłuszczów pochodzenia zwierzęcego niż roślinnego, co niestety jest dla nas niekorzystne. Tłuszcze zwierzęce w nadmiarze powodują miażdżycę, choroby serca i nadciśnienie, natomiast roślinne są zdrowsze i bardziej pożywne.
Żyjemy w biegu, wracamy późno z pracy i najczęściej nie mając czasu na przygotowanie ciepłych posiłków w domu stołujemy się poza domem. Ma to swoje plusy, jeżeli wiemy, gdzie jeść. Poza oszczędnością czasu, poznajemy nowe smaki. Nie możemy jednak tego robić zbyt często. Wybierając restaurację, powinniśmy unikać miejsc, gdzie serwowane są dania, których główny składnik stanowią sztuczne zagęszczacze i złe węglowodany. Ograniczyć należy także spożywanie fast foodów (hamburger ma często nawet 500 kcal, czyli tyle ile może mieć dwudaniowy obiad).
Zapamiętaj:
każdy dzień rozpoczynaj od pełnowartościowego posiłku,nie zaspokajaj głodu żadnymi przekąskami,spożywaj w ciągu dnia od 3 do 5 zróżnicowanych posiłków,na 4 godziny przed snem unikaj jedzenia obfitych posiłków,jedz spokojnie i powoli, urozmaicaj swoją dietę,staraj się, aby w twoim menu było jak najmniej przetworzonych produktów,zadbaj o odpowiednią ilość witamin.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze