Dlaczego nie można zbyt mocno szczotkować zębów
BEATA RATUSZNIAK • dawno temuOkazuje się, że zbyt energiczne szczotkowanie zębów i spożywanie dużej ilości kwasotwórczych potraw, może mocno podrażniać nasze uzębienie, powodując jego nadwrażliwość. Prawie jedna trzecia spośród 700 stomatologów, którzy wzięli udział w badaniach przeprowadzonych przez Academy of General Dentistry, przyznało, że tego typu potrawy oraz napoje o dużym stopniu kwasowości to dwie najczęstsze przyczyny nadwrażliwości zębów. Przypadłość ta jest dodatkowo pogłębiana przez zbytmocne szczotkowanie.
Wrażliwe zęby to schorzenie, które jest wynikiem podrażnienia nerwów znajdujących się w zębach. Charakteryzuje się ostrym i nagłym bólem w jednym bądź większej liczbie zębów – często ból wywoływany jest przez zimne bądź gorące napoje, oddychanie zimnym powietrzem oraz naciskiem mechanicznym na zęby. Tylko w samych Stanach Zjednoczonych na tę przypadłość cierpi 40 milionów Amerykanów.
Stomatolodzy twierdzą, że agresywne szczotkowanie i spożywanie dużych ilości kwasotwórczych potraw, może pogłębiać uszkodzenia płytki nazębnej i atakować również dziąsła.
–Kiedy ochronna warstwa szkliwa eroduje, a dziąsła zaczynają się cofać, równocześnie odsłaniając szyjkę zębów, wrażliwa tkanka zwana zębiną może być wystawiana na silne podrażnienie – wyjaśniają specjaliści. – Zębina pełni funkcję ochraniającą miazgę zęba przed wpływem szkodliwych czynników, więc jeśli jest odsłonięta, dochodzi dosilnego podrażnienia.
Wyniki badań wykazały również, że niektóre pasty do zębów, płyny do jamy ustnej i produkty wybielające płytkę nazębną uszkadzają zęby. Również bulimia i refluks mogą być przyczyną erozji szkliwa, prowadzącej do nadwrażliwości zębów.
Rekomendowane przez stomatologów kroki, które powinno się podjąć, aby zmniejszyć nasilenie bólu spowodowanego wrażliwością zębów to:
- stosować pastę do wrażliwych zębów,
- używać miękkiej szczoteczki,
- dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, co oznacza szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy w ciągu dnia przez 2–3 minuty,
- trzymanie szczoteczki do zębów pod kątem 45 stopni, szczotkowanie delikatnie okrężnym ruchem. Szczoteczkę powinno się zawsze trzymać jedynie w palcach, a nie w całej dłoni.
- unikanie kwasotwórczych produktów, np. soków i owoców cytrusowych.
Źródło: abcZdrowie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze