Jak skutecznie zwalczyć najpopularniejsze choroby skóry głowy?
MACIEJ GRUSZCZYŃSKI • dawno temuArtykuł sponsorowany .
Skóra stanowi swoistą barierę ochronną naszego ciała. Ta na głowie, chroni przed wnikaniem wszelkich drobnoustrojów, zapobiega nadmiernemu odwodnieniu oraz kontroluje poziom produkowanego łoju. Wszelkie uszkodzenia naskórka mogą wywołać niepożądane dolegliwości, a w konsekwencji choroby. Do najpopularniejszych wśród Polek i Polaków należą łupież oraz wypadanie włosów. Powodują one nie tylko nieprzyjemne objawy, ale także obniżenie poczucia własnej wartości oraz negatywnie wpływają na codzienny nastrój. Jak poradzić sobie z najpopularniejszymi chorobami skóry głowy? Sprawdź!
O jeden włos za dużo
Szczotkowanie włosów to dla Ciebie udręka? Wystarczy, że przeczeszesz włosy palcami, aby została na nich cała garść? Wypadanie włosów to uporczywy problem, który w szczególności dotyka kobiety. Piękne i lśniące włosy to w końcu damski atrybut, a w momencie kiedy zaczyna ich nadmiernie ubywać, stają się matowe i pozbawione blasku. Do najczęstszych przyczyn tego problemu należy zmiana warunków atmosferycznych. W lecie narażamy skórę głowy na nadmierne promieniowanie UV, przez co staje się wysuszona i odwodniona. Z kolei w okresie jesienno-zimowym wystawiamy skalp na działanie suchego powietrza w ogrzewanych wnętrzach. Poza tym znaczący wpływ na zwiększone wypadanie włosów mają niedobory witamin, mała ilość żelaza oraz cynku w organizmie bądź niedostateczne jego nawadnianie. Warto również przebadać się pod kątem zaburzeń hormonalnych, gdyż może się okazać, że ubytek w owłosieniu jest wynikiem nad- bądź niedoczynności tarczycy. Być może w ostatnim czasie dużo schudłaś lub towarzyszy Ci nieustanny stres? To również czynniki, które powodują pozostawianie na szczotce większej ilości włosów.
Łupież bez tajemnic
Do najpopularniejszych dolegliwości ze strony skóry głowy należy łupież. Objawia się on białymi łuskami, które osadzają się na włosach i ubraniach. Powstają na skutek nadmiernego złuszczania się podrażnionego naskórka. Za wszystkim stoją komórki grzybowe Malassezia, które w wyniku niekontrolowanego namnażania zaczynają powodować miejscowe stany zapalne. To właśnie dlatego poza białym osadem, łupieżowi najczęściej towarzyszy świąd i zaczerwienienie skóry. Dlaczego grzyby zaczynają pojawiać się w zbyt dużych ilościach? Ma na to wpływ kilka czynników. Jednym z nich jest zatykanie ujść gruczołów łojowych różnymi bakteriami i zanieczyszczeniami, ale także nieprawidłowym używaniem kosmetyków do pielęgnacji. Łupież może także powstać na skutek chronicznego stresu oraz nieprawidłowego odżywiania, w którym brakuje witamin oraz minerałów. Tak jak w przypadku wypadania włosów, na zwiększoną ilość grzybów Malassezia ma wpływ zmiana warunków klimatycznych, z tego też względu nasilenie objawów obserwuje się głównie latem oraz zimą. Łupież niestety należy do chorób przewlekłych, a dolegliwości mają tendencję do sezonowego powracania. Warto jednak wiedzieć jak z nimi walczyć, aby zminimalizować nieestetyczne objawy.
Pielęgnacja skóry głowy z dolegliwościami
Naskórek, który jest dotknięty chorobą, wymaga specjalnego traktowania. Zwykłe kosmetyki z drogerii mogą nie wystarczyć, aby skutecznie zwalczyć wszelkie objawy. W przypadku łupieżu musi być to preparat, który aktywnie zadziała na źródło problemu. Nizoral szampon przeciwłupieżowy to idealny środek, gdyż zawiera aktywny składnik ketokonazol, wpływający na zahamowanie namnażania się grzybów Malassezia. W przypadku wypadania włosów środek myjący musi być delikatny, tak aby dodatkowo nie podrażnić uszkodzonego naskórka. Warto także zaopatrzyć się w szczotkę z naturalnego włosia, ponieważ jej końcówki delikatnie rozczesują włosy, nie powodując szarpania i wyrywania. W przypadku jakichkolwiek niekorzystnych dolegliwości ze strony skóry głowy należy ograniczyć stylizowanie włosów piankami bądź lakierami, a także pamiętać o odpowiednim używaniu środków pielęgnacyjnych. Maski i odżywki nakładaj wyłącznie na długość włosów, nigdy nie na naskórek głowy. Wspomóż walkę z chorobą odpowiednią dietą oraz dostarczaj organizmowi dużą ilości wody.
SKRÓCONA INFORMACJA O PRODUKCIE LECZNICZYM: Nizoral® 20 mg/g, szampon leczniczy. Skład jakościowy i ilościowy: 1 g szamponu leczniczego zawiera 20 mg ketokonazolu (Ketoconazolum). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1 ChPL. Postać farmaceutyczna: Szampon leczniczy. Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy Nizoral® w postaci szamponu leczniczego wskazany jest w leczeniu i profilaktyce następujących chorób skóry wywołanych przez drożdżaki z rodzaju Malassezia (wcześniej nazywane Pityrosporum): łupieżu owłosionej skóry głowy, łojotokowego zapalenia skóry. Produkt leczniczy Nizoral® w postaci szamponu leczniczego wskazany jest także w leczeniu: łupieżu pstrego (wywołanego przez Pityriasis versicolor). Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1 ChPL. Podmiot odpowiedzialny: STADA Arzneimittel AG, Stadastrasse 2–18, 61118 Bad Vilbel, Niemcy. NIZ/17/12.12.19 Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Artykuł sponsorowany .
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze