Sucha skóra na głowie
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temu • 3 komentarzeDbamy o skórę ciała i twarzy bardzo skrupulatnie, stosując kremy, maseczki i inne specjalistyczne produkty upiększające i ochronne. Intensywnie dbamy również o nasze włosy, ale zapominamy zupełnie o skórze głowy, wszelkie jej dolegliwości przypisując powszechnie znanym chorobom takim jak łupież czy łuszczyca. Prawda jest jednak taka, że szampony do włosów, które kupujemy dbają głównie o nasze fryzury, często wysuszając skórę głowy. Fryzjerzy jednak i dermatolodzy biją na alarm i zgodnie twierdzą, że produkty do mycia powinny być dostosowane nie do rodzaju włosów, a do rodzaju skóry głowy. Do rodzaju włosów dopasowujemy natomiast odżywki i preparaty kondycjonujące.
Objawy przesuszenia skóry na głowie
Objawem najbardziej oczywistym jest świąd skóry, a w skrajnych przypadkach jej szczypanie i pieczenie. Często pojawia się również problem rzekomego łupieżu. Zanim więc sięgniemy po preparaty lecznicze, zatroszczmy się o nawilżenie skóry głowy, bowiem przesuszona zaczyna się łuszczyć i odpadać niewielkimi kawałeczkami, które wpadają we włosy, sprawiając wrażenie łupieżu. Jest to tym bardziej prawdopodobne, jeśli stosujemy szampony silnie oczyszczające, np. do włosów przetłuszczających się, a rzekomemu łupieżowi towarzyszy świąd. Stosowanie w tym przypadku szamponów przeciwłupieżowych jeszcze bardziej podrażni i wysuszy skórę, przez co problem stanie się bardziej widoczny.
Jak radzić sobie z suchą skórą na głowie?
Przede wszystkim dobierz odpowiedni szampon. Najlepszy będzie produkt apteczny niezawierający konserwantów. Substancje takie jak parabeny czy SLS dodatkowo wysuszają skórę. Nawilżająco działają również szampony dla dzieci, oczywiście te niezawierające szkodliwych substancji. W tym wypadku istnieje jednak duże ryzyko, że narazisz swoje włosy na szybsze przetłuszczanie się. Raz lub dwa razy w tygodniu stosuj maski do skóry głowy. Zamiast nich możesz używać naturalnych olejków, ale mogą one powodować uczulenia lub wypadanie włosów u niektórych osób. Bezpieczniej jest stosować olejki specjalnie do włosów i skóry głowy. W tym przypadku skórę olejujemy ok. 30 minut przed myciem i owijamy głowę folią, aby ciepło mogło uaktywnić działanie odżywczych składników. Aby dobrze zmyć olejek, włosy myjemy dwukrotnie. W aptekach oraz niektórych drogeriach znajdziesz specjalne płyny do wcierania w skórę głowy, które zawierają mnóstwo witamin i mikroelementów odżywiających zarówno skórę głowy, jak i cebulki włosów. Dzięki nim włosy rosną szybciej i są zdrowsze, a kondycja skóry głowy ulega znacznej poprawie.
Suchej skórze głowy nie służy codzienne mycie włosów. Jeśli możesz, rób to chociażby co drugi dzień i w miarę delikatnym szamponem. Postaraj się na jakiś czas zrezygnować z suszarki do włosów lub używaj tylko zimnego nawiewu. Pomocne mogą okazać się również suplementy diety zarówno te regulujące poziom nawilżenia skóry, jak i te wzmacniające włosy. Odpowiednia dawka witamin i minerałów dostarczona od wewnątrz i z zewnątrz z pewnością poprawi kondycję skóry głowy.
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze