Dlaczego twoja skóra jest bardziej sucha niż zwykle?
REDAKCJA • dawno temuOgrzewanie, gorące kąpiele, grube wełniane swetry sprawiają, że właśnie zimą skóra jest narażona na przesuszenia. Każdego dnia w normalnych warunkach termicznych z naszej skóry odparowuje od 400 do 700 ml wody. Woda ta jest uzupełniana od wewnątrz. Gdy wody paruje więcej, skóra staje się sucha, szorstka, niejednokrotnie zaczerwieniona i napięta.
Ogrzewanie, gorące kąpiele, grube wełniane swetry sprawiają, że właśnie zimą skóra jest narażona na przesuszenia. Każdego dnia w normalnych warunkach termicznych z naszej skóry odparowuje od 400 do 700 ml wody. Woda ta jest uzupełniana od wewnątrz. Gdy wody paruje więcej, skóra staje się sucha, szorstka, niejednokrotnie zaczerwieniona i napięta.
Często nieświadomie doprowadzamy naszą skórę do nadmiernego wysuszenia, przebywając w pomieszczeniach, gdzie jest wysoka temperatura. Centralne ogrzewanie wysusza powietrze i wyciąga wilgoć ze skóry. Dobrą alternatywą jest używanie nawilżaczy powietrza i oczywiście obniżenie temperatury o kilka stopni i częste wietrzenie pomieszczenia.
Ciepła i długa kąpiel też nie wpływa dobrze na naszą skórę. Długie przebywanie w gorącej kąpieli powoduje wysuszenie skóry, dlatego kąpiel nie powinna trwać więcej niż 10 minut. Po kąpieli skórę należy lekko osuszyć z nadmiaru wody, następnie na jeszcze wilgotną nałożyć balsam lub krem nawilżający na twarz.
Zimą ubieramy się na cebulkę, nigdy nie zakładamy wełnianego swetra bezpośrednio na skórę, gdyż wełna powoduje jej podrażnienie.
Zimą również chronimy twarz przed promieniami UV.
— Nawet kiedy nie świeci słońce, filtr UV chroni twoją twarz przed utratą wilgoci. Optymalnym rozwiązaniem są w tym przypadku kremy na dzień, zawierające filtry, które nie tylko zregenerują i nawilżą cerę, ale także poprawią jej jędrność – mówi Paulina Bugno, kierownik ds. badań i rozwoju Revitacell.
Nie można też przesadzać z pilingiem, wystarczy raz w tygodniu, gdyż ścieranie martwego naskórka kilka razy w tygodniu powoduje, że skóra zamiast gładka, staje się szorstka i chropowata. Przy cerze wrażliwej należy używać preparatu enzymatycznego, który rozpuszcza naskórek, a nie ściera go.
Oprócz nawilżania i odżywiania krem powinien dodatkowo lekko natłuszczać skórę, szczególnie zimą, gdy jest ona narażona na czynniki podrażniające i wysuszające.
Sucha skóra w okresie zimowym wymaga starannej pielęgnacji. Niezbędne jest prawidłowe uzupełnianie płynów i stosowanie odpowiednich kremów, które sprawią, że nie odmrozi się i będzie odpowiednio nawilżona.
Źródło: informacja prasowa Anita Nowak
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze