Mężczyzna w damskim ubraniu
ALICJA • dawno temuIdąc ulicą mijasz osobę, która wprawdzie ma na sobie kobiece ubrania, jednak czegoś w jej wyglądzie brakuje i nie masz pewności, czy to aby na pewno przedstawicielka płci pięknej. Niski, męski głos zdradza wszystko. To mężczyzna przebrany za kobietę, czyli transwestyta. Nie myśl tylko, że paniom nie zdarza się czerpać przyjemności z zakładania męskich ubrań. Takie zachowanie uznawane jest za odbiegające od normy. Czy wiesz, jakie przyczyny tkwią u źródła transwestytyzmu?
Transwestytyzm fetyszystyczny
Zakładanie ubrań przeznaczonych dla płci przeciwnej ma przynieść osobie z tego typu zaburzeniami podniecenie i satysfakcję seksualną. Jest to odmiana fetyszyzmu, gdyż ubrania są tu rodzajem fetysza. Transwestyci często zakładają tylko elementy garderoby niewłaściwe dla swojej płci, aby nie rzucać się zbytnio w oczy. Oprócz ubioru, zaburzenie wiąże się również z odpowiednim sposobem mówienia, poruszania się czy nakładaniem odpowiedniego makijażu.
Trudno stwierdzić, co jest jednoznaczną przyczyną powstania zaburzenia. Najczęściej wskazuje się na błędy wychowawcze, m.in. karanie dziecka poprzez przebieranie w ubrania przeciwnej płci, zachęcanie do zakładania takich ubrań, brak akceptacji dziecka przez członków płci biologicznej, naśladowanie przez dziecko swojego idola, który ma odmienną od niego płeć.
Leczenie
Leczenie to przede wszystkim psychoterapia i stosowanie ćwiczeń treningowych zaleconych przez specjalistę. Podczas terapii ważna jest akceptacja i tolerancja.
Transwestytyzm podwójnej roli
Wiele osób myli pojęcie transwestytyzmu z transseksualizmem. Warto wiedzieć, że o ile dla transwestyty główną potrzebą jest zakładanie odzieży płci przeciwnej, to dla transseksualisty najważniejsza jest zmiana płci pod względem fizycznym. W tym drugim przypadku nakładanie ubrań przeznaczonych dla przedstawicieli płci przeciwnej jest jedynie konsekwencją zaburzenia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze