Suplementy diety. Prawdy i mity
JADWIGA OLCZAK • dawno temuSuplementy diety są dostępne bez recepty, dlatego często po nie sięgamy, chcąc wzmocnić włosy, paznokcie czy odporność, zrzucić zbędne kilogramy a nawet poprawić potencję. Czy jednak są one bezpieczne? Co powinniśmy o nich wiedzieć, zanim się na któryś zdecydujemy?
Suplementy diety można kupić zarówno w aptece, jak i w sklepach z żywnością. Są to środki spożywcze, które uzupełniają dietę. W Polsce oraz w większości krajów są one zarejestrowane jako żywność. Ze względu na łatwy dostęp stosujemy je często intuicyjnie, bez konsultacji z lekarzem. Przed rozpoczęciem suplementacji powinno się jednak wykonać odpowiednie badania, na podstawie których można stwierdzić niedobory występujące w organizmie oraz znaleźć ich przyczynę.
— Skład suplementów bywa bardzo różny, tak jak ich przeznaczenie, ale zazwyczaj są to skoncentrowane źródła substancji odżywczych, które powinny się znaleźć w prawidłowej diecie człowieka. Służą utrzymaniu równowagi organizmu na poziomie zapewniającym pełnię zdrowia, dając mu siłę do walki z ewentualnymi chorobami. – mówi Beata Prusińska, dietetyk Naturhouse.
Podział suplementów ze względu na typ składników, które zawierają:
witaminy i składniki mineralne, botaniczne z ekstraktami roślinnymi, aminokwasy, białka, polisacharydy (cukry),błonnik i probiotyki.
Przyjmowanie suplementów jest wskazane, ale z zachowaniem właściwej kontroli. Warto więc stosować się do kilku podstawowych zasad.
— Jeśli np. chcemy się skutecznie odchudzać, powinniśmy skonsultować się z dietetykiem i to on powinien zaproponować nam wsparcie procesu odchudzania suplementami – jeśli są konieczne. Dobieranie ich na własną rękę, kiedy zmieniamy diametralnie nasz sposób odżywiania się, może nam zaszkodzići sprawić, że sięgniemy po niewłaściwe preparaty, a źle zastosowane mogą spowodować większe spustoszenie w organizmie. – mówi Beata Prusińska.
Należy pamiętać, że suplementów nie przyjmuje się bez konkretnej przyczyny. Służą one do wzmocnienia, wsparcia procesu, jaki zachodzi w organizmie, np. rekonwalescencji, podczas diet eliminacyjnych, w ciąży, u chorych na otyłość czy inne choroby przewlekłe układu pokarmowego.
Zaletą suplementów diety jest z całą pewnością ich zawartość oparta na naturalnych składnikach, np. roślinnych. Niestety, nie zawsze sięgając po nie, kierujemy się względami zdrowotnymi. Chęć urozmaicenia diety, brak wiedzy o tym, jak komponować pełnowartościowe posiłki, zbyt mała wiara we własne siły np. w walce z nadwagą oraz brak czasu i oczekiwanie natychmiastowych efektów to częste przyczyny zażywania suplementów. Samodzielne decydowanie o ich przyjmowaniu podnosi ryzyko nieprzewidzianych skutków ubocznych lub powikłań spowodowanych nie tyle składem preparatu, ale jego niewłaściwym stosowaniem. Zanim więc zdecydujemy się na jakiś preparat, warto zasięgnąć porady lekarskiej.
— Pamiętajmy, że suplementów nie stosuje się permanentnie. – przypomina Beata Prusińska z Naturhouse.
Źródło: informacja prasowa Joanna Heyda
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze