Prawdy i mity o ciąży
JADWIGA OLCZAK • dawno temuCiąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety. Towarzyszą jej niezapomniane emocje związane z oczekiwaniem narodzin dziecka. Jest to też moment wielu wyrzeczeń, niepokoju, wątpliwości. Dowiedz się, jakie są prawdy i mity na temat ciąży, co wolno ciężarnej, a z czego powinna zrezygnować?
Ciążę należy zaplanować. Pierwszym krokiem powinno być wykonanie potrzebnych badań oraz przyjmowanie odpowiednich suplementów diety np. kwasu foliowego. Bardzo duże znaczenie ma zdrowe odżywianie i to nie tylko w okresie poprzedzającym ciążę, ale w trakcie jej trwania oraz podczas karmienia.
Ciąża to nie choroba, ale należy zwracać uwagę na towarzyszące jej objawy. Nudności i wymioty zwykle mijają na początku czwartego miesiąca. W trzecim trymestrze ciąży może pojawić się kłucie w podbrzuszu. Nie wolno natomiast zlekceważyć krwawienia. Chociaż nie każde grozi poronieniem, to konieczna jest wizyta u lekarza.
Mimo powszechnego przekonania, że w ciąży należy jeść za dwoje, nie bez znaczenia jest to, co się je. Surowe czy niedogotowane mięso oraz ryby są niewskazane ze względu na ryzyko toksoplazmozy. Zakazane są także sery pleśniowe, natomiast mleko dozwolone tylko przegotowane oraz pasteryzowane. Całkowicie zabronione jest spożywanie alkoholu, nawet w najmniejszych ilościach, gdyż może być on powodem opóźnienia umysłowego dziecka oraz zaburzeń w rozwoju. Warto wiedzieć, że alkohol przenika do krwi dziecka i pozostaje w jego organizmie dwa razy dłużej niż u dorosłego.
Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych, przyszła mama powinna spacerować. Kobiety, którym grozi poronienie czy przedwczesny poród, muszą nawet taki wysiłek skonsultować z lekarzem. Najpowszechniejszą metodą sprawdzenia stanu płodu jest metoda USG. To bezbolesne badanie należy wykonać co najmniej trzy razy podczas ciąży. Do dwunastego tygodnia badanie wykonuje się sondą dopochwową później tradycyjną, czyli przez brzuch.
Wiele wątpliwości budzi współżycie podczas ciąży. Jeżeli lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań, seks jest dozwolony, chociaż z pewnością ulegnie zmianie. W paru przypadkach ginekolog może jednak zabronić intymnych zbliżeń. Powstrzymać się od kontaktów seksualnych powinny kobiety, które wcześniej poroniły lub przedwcześnie urodziły, a także gdy występują u nich krwawienia czy plamienia. Zakaz ten dotyczy również kobiet, którym pękł pęcherz owodniowy, gdy występuje u nich infekcja dróg rodnych lub kiedy łożysko jest nieprawidłowo umiejscowione. Z seksu powinno się również zrezygnować w czasie trwania ciąży mnogiej.
Przyszłe mamy, u których nie stwierdzono przeciwwskazań, mogą podróżować, chociaż dotyczy to momentu do 35. tygodnia ciąży. Dobrze jednak, aby w pobliżu planowanego miejsca wypoczynku był dostępny lekarz. Podczas podróży mogą pojawić się mdłości, dlatego warto mieć przy sobie herbatniki, owoce czy słodycze. W czasie lotu lub jazdy samochodem wskazane są spacery co dwie godziny. Odradza się w ciąży wyjazdy w miejsca zagrożone malarią, chorobami roznoszonymi przez insekty, położone wysoko nad poziomem morza oraz te, gdzie przed przybyciem trzeba się zaszczepić żywą szczepionką.
W czasie ciąży nie wolno przesadzać z suplementacją diety. Suplementy diety nie powinny być przyjmowane, jeśli regularne badania wykazują pożądany poziom danych witamin i minerałów w organizmie.
Bardzo ważne jest zażywanie kwasu foliowego, który zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u dziecka nawet o ponad 70%, ale działa w ten sposób tylko do 6. tygodnia ciąży, dlatego szczególnie powinien być przyjmowany przed zajściem w ciążę. Naturalnym źródłem kwasu są nie tylko warzywa liściaste takie jak szpinak, brokuły, kapusta czy sałata, ale i rośliny strączkowe, owoce (maliny, kiwi, awokado), kiełki pszenne, żółtka jaj, wątroba, nerki. Warzywa zawierające kwas foliowy powinno się jeść surowe lub sparzone, nie gotowane.
W trakcie ciąży należy jeść przynajmniej dwa razy w tygodniu ryby ze względu na zawartość DHA, kwasu z grupy Omega 3 odpowiedzialnego za wykształcenie prawidłowego funkcjonowania układu sercowo – naczyniowego, rozwój komórek nerwowych, mózgu oraz wzroku. Występuje onw tłustych rybach takich jak śledzie, łososie czy makrele. Nie zaleca się jednak jedzenia ryb wędzonych, całkowicie przeciwwskazane są surowe. Niektóre ryby np. tuńczyk mogą zawierać śladowe ilości metali ciężkich szkodliwych dla rozwoju płodu. Przyjmowanie DHA najlepiej jest rozpocząć od pierwszego trymestru do całego okresu karmienia piersią.
— To jak ważna jest odpowiednia dieta dla kobiet w ciąży czy też matek karmiących, wiedzą niemalże wszyscy. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak ta dieta naprawdę powinna wyglądać, aby dostarczała odpowiednich elementów dla prawidłowego rozwoju dziecka oraz samej matki - mówi prof. dr hab. Krzysztof Czajkowski, ginekolog Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. — Z pewnością podczas budowania odpowiedniego menu warto wesprzeć się poradą lekarza czy też dietetyka. Najnowsze badanie pokazują, jak bardzo ważą rolę w diecie spełniają kwasy DHA z grupy Omega – 3. Jeśli kobiety jedzą za mało ryb, muszą uwzględnić odpowiednią suplementację diety.
Źródło: www.polkaintymnie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze