Choroby skóry głowy
KAROLINA • dawno temuPosiadanie pięknych włosów jest marzeniem nie tylko każdej kobiety, lecz również niejednego mężczyzny. Atrakcyjna fryzura jest bardzo ważnym elementem wyglądu, na który zwracamy uwagę już podczas pierwszego spotkania. Zły stan włosów i skóry głowy może natomiast być objawem licznych chorób, które wymagają natychmiastowego wyleczenia. Skóra na głowie jest z reguły znacznie bardziej wrażliwa i delikatna, a więc podatna na działanie szeregu czynników zewnętrznych. Wskutek tego dojść może do pojawienia się na niej szeregu chorób. Jakie wyróżnia się choroby skóry na głowie? Czy zawsze możliwe jest ich wyleczenie? Już teraz przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się o nich znacznie więcej.
Choroby skóry na głowie
Jak już zostało to zaznaczone, skóra głowy jest podatna na działanie wielu czynników chorobotwórczych. Niemałe znaczenie ma tutaj również niewłaściwa pielęgnacja włosów i skóry głowy, która przyczynia się do zniszczenia jej naturalnych systemów obronnych. Znacznie lepiej jednak jest zapobiegać chorobom skóryniż je leczyć. Z tego też względu znaczącą rolę odgrywa tutaj umiejętny dobór kosmetyków. Jeżeli zatem nie wiesz, jaki rodzaj włosów posiadasz, najlepiej skonsultuj się z fryzjerem bądź dermatologiem. Jakie jednak wyróżnia się choroby włosów i skóry głowy? Chyba najbardziej popularny jestłupież skóry głowy, który jest problemem dotykającym wiele osób bez względu na wiek czy płeć. Oprócz tego schorzeniem pojawiającym się między innymi na skórze głowy jest łuszczyca. Dolegliwość ta potrafi być bardzo uciążliwa, a jej przebieg zróżnicowany. Do chorób skóry głowy i włosówzalicza się również łysienie, łojotokowe zapalenie skóry oraz grzybicę owłosionej skóry głowy. U podstaw zmian zachodzących na skórze głowy mogą również leżeć reakcje alergiczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Jak sobie z nimi poradzić? Czy choroby skóry głowy można pokonać?
Leczenie skóry głowy
Już na początku należy zaznaczyć, że niektóre spośród chorób skóry głowy mogą być tylko jednym z objawów innych dolegliwości. I tak, nadmierne wypadanie włosów może być związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi na przykład w trakcie menopauzy. Z tego też względu, kiedy zauważymy, że nasza skóra głowy jest przez dłuższy czas zaczerwieniona, łuszczy się bądź też nadmiernie przetłuszcza, powinniśmy skonsultować się z dermatologiem. W zależności od tego, jaka jest przyczyna i objawy danego stanu zapalnego skóry, wskaże on odpowiednią kurację. W większości wypadków polega ona na stosowaniu kremów, maści i kosmetyków. Może także istnieć konieczność wdrożenia leczenia polegającego na przyjmowaniu tabletek. Niektóre choroby skóry głowy posiadają charakter przewlekły. Z tego też względu nie powinniśmy spodziewać się, że uda nam się na zawsze pozbyć danego problemu. Istnieje prawdopodobieństwo, że łupież albo łuszczyca po jakimś czasie powrócą. Jednak bardzo istotne jest, by przestrzegać prawidłowych zasad pielęgnacji włosów i skóry głowy, a także wspomagać ich kondycję prawidłową dietą czy suplementami.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze