Uważaj na sok z roślin!
OLGA CHOJNACKA • dawno temuGlobalne ocieplenie i większa ilość dwutlenku węgla w atmosferze sprawia, że przybywa parzących roślin, a ich olejki są coraz bardziej drażniące. Zawierają one więcej alergenu – urushiolu. Osadza się on nie tylko na skórze, ale również na sierści zwierząt lub na ubraniach. Jak chronić skórę przed niebezpiecznymi roślinami?
Aby uniknąć kontaktu z trującymi roślinami, najlepiej omijać miejsca ich występowania. Warto jednak sięgnąć po lekturę atlasu roślin, aby poznać ich wygląd i wiedzieć, przed czym się chronić.
Niebezpieczne rośliny:
sumak jadowity (parki, ogrody),barszcz Sosnowskiego, żabieniec babka (brzegi rzek i stawów),ruta zwyczajna,wilczomlecz obrotny (pola, ogrody)bagno zwyczajne często stosowane do odstraszania moli,żywotnik zachodni (parki, cmentarze).
Objawy:
charakterystyczna wysypka w postaci czerwonych plam i pęcherzy, które pojawiają się w ciągu 8–48 godzin od momentu zetknięcia z drażniącą rośliną,dokuczliwe swędzenie.
Sposoby ochrony skóry:
noś odpowiednie ubranie: długie skarpety, długie spodnie, bluzka lub koszula z długim rękawem.zakładaj właściwy strój do prac ogrodowych: kalosze, winylowe rękawice.podczas koszenia trawnika czy przycinania żywopłotu w miejscu występowania trujących roślin zakładaj maseczkę na twarz.nie pal drażniących roślin, nawet gdy są uschnięte ze względu na ryzyko podrażnienia płuc przez urushiol unoszący się z dymem.używaj emulsji ochronnych, które blokują wnikanie w skórę drażniącego alergenu. po zetknięciu z jadem rośliny natychmiast upierz ubranie. zwierzęta domowe nie są zagrożone działaniem alergenu, ale na swojej sierści mogą przenieść urushiol, który zagraża nam. Jeżeli więc wydaje ci się, że miały one kontakt z drażniącymi roślinami wykąp je, używając szamponu dla zwierząt. skażone przedmioty myj wodą z mydłem, czyść denaturatem lub rozpuszczalnikiem ze względu na obecność alergenu nawet przez rok i możliwością podrażnienia skóry. używaj zwykłych dezodorantów do spryskiwania ramion, nóg, ubrań.
Domowe sposoby leczenia:
dostępne bez recepty leki przeciwhistaminowe,bawełniany kompres z zimnej wody,koloidalne płatki owsiane, które wysuszają pęcherze,wyciskanie na wysypkę soku z przeciętej łodyżki niecierpka pospolitego,nakładanie na zmienione miejsce liści psianki czarnej. Mogą być posiekane, zmielone lub ugotowane i zmieszane z dodatkiem mleka lub śmietany.
Pierwsza pomoc w sytuacji podrażnienia rośliną
Jak najszybciej przemywamy zmienione miejsce wodą i mydłem. Wskazane byłyby specjalne chusteczki lub płyn łagodzący poparzenia. Dzięki ich zastosowaniu istnieje 95% szans na usunięcie trujących substancji ze skóry. Jeżeli nie mamy przy sobie niczego, płuczemy chociaż zimną wodą ze studni czy strumienia. Zdaniem jednych specjalistów należy zrobić to bardzo ostrożnie, gdyż zimna woda bez mydła może spowodować rozprowadzenie drażniącej substancji. Inni uważają, że jest to dobry sposób ze względu na częściowe usunięcie trujących olejków. Po powrocie do domu należy ponownie umyć podrażnione miejsce wodą z mydłem. Najlepiej jeżeli w ciągu godziny od momentu zetknięcia z rośliną weźmiemy prysznic, szczególnie dokładnie myjąc ręce i nogi. W ten sposób mamy większe szanse na to, że nie pojawią się pęcherze.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze