Tanie gadżety, które pomogą ci ćwiczyć

9. Domowa siłownia nie musi być drogaKto ma w domu miejsce i pieniądze na osobistą siłownię? Niewiele osób. Jednak najbardziej efektywne sprzęty do ćwiczeń wcale nie są drogie! Być może masz już w domu matę, hantle czy DVD z aerobikiem, ale jest jeszcze wiele innych rzeczy, które przyniosą świetne rezultaty.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

9. Domowa siłownia nie musi być droga
Kto ma w domu miejsce i pieniądze na osobistą siłownię? Niewiele osób. Jednak najbardziej efektywne sprzęty do ćwiczeń wcale nie są drogie! Być może masz już w domu matę, hantle czy DVD z aerobikiem, ale jest jeszcze wiele innych rzeczy, które przyniosą świetne rezultaty.

8. Hula-hopWiemy, jak ważne są ćwiczenia obszaru lędźwiowo-miedniczno-biodrowego – poprawiają postawę ciała i eliminują ból w krzyżu. Poza tym chcemy osiągnąć smukłą talię, prawda? Dobrym sposobem na wypracowanie tych obszarów są ćwiczenia z hula-hop. Kiedy nabierzesz wprawy, możesz za jego pomocą ćwiczyć też ręce i nogi. Na początek umieść hula-hop w talii i poruszając biodrami, kręć nim przez 1-2 minuty po 1-3 razy.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

8. Hula-hop
Wiemy, jak ważne są ćwiczenia obszaru lędźwiowo-miedniczno-biodrowego – poprawiają postawę ciała i eliminują ból w krzyżu. Poza tym chcemy osiągnąć smukłą talię, prawda? Dobrym sposobem na wypracowanie tych obszarów są ćwiczenia z hula-hop. Kiedy nabierzesz wprawy, możesz za jego pomocą ćwiczyć też ręce i nogi. Na początek umieść hula-hop w talii i poruszając biodrami, kręć nim przez 1-2 minuty po 1-3 razy.

7. Tubing, czyli guma gimnastycznaTrening z tubingiem jest bezpieczny i urozmaici domowe ćwiczenia. Tubing możesz stosować, np. do przysiadów. Stań na gumie z lekko rozstawionymi nogami, trzymając rączki. Następnie obniż ciało, tak jakbyś miała usiąść zaraz na krześle. Kiedy uda znajdą się w pozycji równoległej do podłogi, wyprostuj nogi, a tubing dodatkowo doda oporu, kiedy będziesz powracać do pozycji wyjściowej. Za pomocą takich ćwiczeń wypracujesz nogi i pośladki. Ćwiczenie powtarzaj 7x2.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

7. Tubing, czyli guma gimnastyczna
Trening z tubingiem jest bezpieczny i urozmaici domowe ćwiczenia. Tubing możesz stosować, np. do przysiadów. Stań na gumie z lekko rozstawionymi nogami, trzymając rączki. Następnie obniż ciało, tak jakbyś miała usiąść zaraz na krześle. Kiedy uda znajdą się w pozycji równoległej do podłogi, wyprostuj nogi, a tubing dodatkowo doda oporu, kiedy będziesz powracać do pozycji wyjściowej. Za pomocą takich ćwiczeń wypracujesz nogi i pośladki. Ćwiczenie powtarzaj 7x2.

6. Kij fitnessNie musisz mieć profesjonalnego kija do ćwiczeń, wystarczy kij od miotły lub podobny. Używać go możesz do przysiadów, skrętów tułowia i wielu innych ćwiczeń. W przypadku przysiadów trzymaj kij nad głową, aby pracować nad mięśniami nóg, pośladków i brzucha. Możesz też trzymać go na ramionach z tyłu i ćwiczyć skręty tułowia, aby wzmocnić mięśnie skośne.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

6. Kij fitness
Nie musisz mieć profesjonalnego kija do ćwiczeń, wystarczy kij od miotły lub podobny. Używać go możesz do przysiadów, skrętów tułowia i wielu innych ćwiczeń. W przypadku przysiadów trzymaj kij nad głową, aby pracować nad mięśniami nóg, pośladków i brzucha. Możesz też trzymać go na ramionach z tyłu i ćwiczyć skręty tułowia, aby wzmocnić mięśnie skośne.

5. RęcznikRęcznik z ćwiczeniami kojarzy się jedynie w kontekście wycierania potu z twarzy, ale może on też pomagać w rozciąganiu. Przykładowo, w pozycji leżącej, trzymając ręcznik w obu dłoniach, zaczep go za stopy i przyciągaj nogi do siebie – ćwiczysz w ten sposób ścięgno podkolanowe.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

5. Ręcznik
Ręcznik z ćwiczeniami kojarzy się jedynie w kontekście wycierania potu z twarzy, ale może on też pomagać w rozciąganiu. Przykładowo, w pozycji leżącej, trzymając ręcznik w obu dłoniach, zaczep go za stopy i przyciągaj nogi do siebie – ćwiczysz w ten sposób ścięgno podkolanowe.

4. Platforma do balansowaniaPlatformy do balansowania świetnie sprawdzają się dla osób na każdym poziomie zaawansowania. W przypadku początkujących platforma ta pomaga w ćwiczeniach równowagi, co wpływa na poprawną postawę ciała oraz wzmocnienie mięśni obszaru lędźwiowo-miedniczno-biodrowego. Osoby zaawansowane mogą używać platformy do utrudnienia opanowanych ćwiczeń.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

4. Platforma do balansowania
Platformy do balansowania świetnie sprawdzają się dla osób na każdym poziomie zaawansowania. W przypadku początkujących platforma ta pomaga w ćwiczeniach równowagi, co wpływa na poprawną postawę ciała oraz wzmocnienie mięśni obszaru lędźwiowo-miedniczno-biodrowego. Osoby zaawansowane mogą używać platformy do utrudnienia opanowanych ćwiczeń.

3. Makaron piankowy
Makaron piankowy może być używany także poza basenem. Połóż makaron piankowy na podłodze i połóż się na nim, tak aby znajdował się pomiędzy twoimi łopatkami, pod karkiem. Następnie rozluźnij łopatki i opuść je na podłogę, aby rozciągać mięśnie piersi. Utrzymuj się w tej pozycji 2-3 minuty.

2. PiłkiNawet piłka do tenisa może złagodzić spięcie mięśni – stosuj ją do masażu, trzymając pomiędzy ścianą a plecami. Dość powszechne stały się również piłki do ćwiczeń o średnicy 45-85 cm, ponieważ nadają się dla każdego, ćwiczenia z nimi nie obciążają stawów i wzmacniają mięśnie.
Zdjęcie autorstwa Keith Allison / CC BY

2. Piłki
Nawet piłka do tenisa może złagodzić spięcie mięśni – stosuj ją do masażu, trzymając pomiędzy ścianą a plecami. Dość powszechne stały się również piłki do ćwiczeń o średnicy 45-85 cm, ponieważ nadają się dla każdego, ćwiczenia z nimi nie obciążają stawów i wzmacniają mięśnie.

1. SkakankaSkakanka świetnie nadaje się do ćwiczeń koordynacyjnych oraz kardio. W godzinę możesz spalić nawet 700 kalorii. Skacz na skakance przez minutę i odpoczywaj przez 15 sekund – ćwiczenie powtórz 4 razy. Jeśli to za proste dla ciebie, skacz przez 3 minuty i odpoczywaj przez 1, powtarzaj ćwiczenie 4 razy. Jeśli masz problemy ze stawami, skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem ćwiczeń ze skakanką.
Zdjęcie autorstwa Bailey Weaver / CC BY

1. Skakanka
Skakanka świetnie nadaje się do ćwiczeń koordynacyjnych oraz kardio. W godzinę możesz spalić nawet 700 kalorii. Skacz na skakance przez minutę i odpoczywaj przez 15 sekund – ćwiczenie powtórz 4 razy. Jeśli to za proste dla ciebie, skacz przez 3 minuty i odpoczywaj przez 1, powtarzaj ćwiczenie 4 razy. Jeśli masz problemy ze stawami, skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem ćwiczeń ze skakanką.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Domowe sposoby na zapalenie stawów Pogoń za przyjemnością kieruje większością naszych decyzji SOS dla skóry Najlepsze zioła na odchudzanie Świńska grypa zabiła ponad 12 000 ludzi Jak szybko pali się choinka Jak poprawić sobie humor? Ryzykowna antykoncepcja Pij na zdrowie - sok jabłkowy! Jesienne rozgrzewacze Które gwiazdy schudły najwięcej? Jesteś chora od czytania ulotek o lekach?