Pierwszy trymestr ciąży – jakich dolegliwości możesz się spodziewać?
MACIEJ GRUSZCZYŃSKI • dawno temuArtykuł sponsorowany .
Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety. W organizmie kobiety ciężarnej zachodzą fizjologiczne zmiany, niezbędne dla zapewnienia optymalnych warunków dla rozwijającego się dziecka. Prowadzi to do pojawiania się różnorodnych dolegliwości – niektóre z nich mogą utrzymywać się nawet kilkanaście tygodni. Bardzo ważne jest określenie, czy mamy do czynienia z naturalnym stanem fizjologicznym, czy z nietypowymi dolegliwościami w ciąży, które należy skonsultować z ginekologiem.
Trymestry ciąży – kilka faktów
Należy podkreślić, że ciążę powinniśmy liczyć nie od momentu zapłodnienia, a od dnia ostatniej miesiączki – zgodnie z medycznymi wytycznymi. Ustalenie dokładnego terminu porodu nie zawsze jest łatwe – należy wziąć pod uwagę długość cyklu miesiączkowego, ogólny stan zdrowia i inne czynniki. Jedynie ok. 3–5% dzieci rodzi się w dokładnie wyznaczonym terminie[1].
Standardowo do obliczenia terminu porodu stosuje się tzw. regułę Naegellego, która wykorzystuje założenie, że cykl miesiączkowy trwa 28 dni. Metoda polega na tym, że od pierwszego dnia miesiączki odejmuje się trzy miesiące, a następnie dodaje rok i siedem dni – co oznacza, że ciąża trwa 40 tygodni. Jeśli Twój cykl jest inny, dodaj lub odejmij różnicę od obliczonego standardowo cyklu.
Ciąża dzieli się na trzy trymestry – każdy trymestr ciąży trwa około 3 miesiące i charakteryzuje się innym przebiegiem, dynamiką i różnymi dolegliwościami.
Charakterystyczne objawy w pierwszym trymestrze ciąży
Wyróżnia się kilka typowych objawów, które towarzyszą przyszłym mamom w pierwszym trymestrze ciąży. Powodowane są zmianami w organizmie, m.in. wzrostem stężenia hormonów: prolaktyny, progesteronu i estrogenów, które wpływają na zmienność nastrojów u kobiet ciężarnych. Jakich objawów możesz spodziewać się więc w pierwszym trymestrze ciąży?
Brak miesiączki lub lekkie plamienie
To pierwszy sygnał alarmujący, że być może spodziewasz się dziecka. Pamiętaj jednak, że przyczyn zatrzymania miesiączki może być wiele, np.: zaburzenia hormonalne, zmiany klimatyczne, stres, przewlekłe choroby, wysiłek fizyczny… Aby sprawdzić, czy jesteś w ciąży, wykonaj test z moczu – wykryje on ciążę po 10 dniach od zapłodnienia. Jeśli masz wątpliwości co do wyniku, zrób test z krwi B-HCG. Jeżeli będzie pozytywny, zapisz się do swojego lekarza.
Zdarza się, że u niektórych kobiet mniej więcej w czasie spodziewanej miesiączki pojawia się plamienie, często mylone właśnie z miesiączką. Może być to objaw implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka w macicy.
Nudności, wymioty i wyostrzone zmysły
To jedne z najczęściej pojawiających się objawów – występują aż u ok. 60% kobiet[2]. Nasilenie tych dolegliwości obserwuje się najczęściej rano i aby im zapobiec, proponuje się ciężarnym spożycie lekkiego posiłku (np. niesłodkiego herbatnika lub sucharka) przed wstaniem z łóżka. Niestety, dolegliwości te mogą również pojawiać się o innych porach dnia. W pierwszym trymestrze ciąży węch kobiety staje się bardzo czuły. Twoje ulubione dotąd potrawy mogą zacząć przyprawiać Cię o mdłości, a produkty, za którymi do tej pory nie przepadałaś, zaczną kusić Cię swoim aromatem. Innymi objawami ze strony układu pokarmowego w pierwszym trymestrze ciąży mogą być także: wzdęcia, zaparcia, zgaga.
Jeśli dokuczają Ci objawy ze strony układu pokarmowego, postaraj się unikać ciężkostrawnych potraw oraz drażniących zapachów. Wstawaj z łóżka powoli, bez gwałtownych ruchów, jedz częściej i małymi porcjami. Spróbuj także pić miętowe i imbirowe herbatki oraz nie zapominaj o zwykłej wodzie. Prawidłowe nawodnienie jest niezbędne, gdyż uporczywe wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia.
Zmiana w wyglądzie piersi i ich tkliwość
Już w pierwszym trymestrze ciąży piersi staną się pełniejsze – wybierz się więc na zakupy po odpowiedni stanik, który podtrzyma biust i będzie komfortowy w noszeniu. W tym okresie piersi staną się też bardziej tkliwe, wrażliwe na dotyk. To efekt powiększających się gruczołów mlecznych, które w niedalekiej przyszłości zaczną produkować pokarm dla Twojej pociechy.
Senność i zawroty głowy
W pierwszym trymestrze ciąży mogą pojawić się także objawy podobne do przeziębienia: senność, zawroty głowy, uczucie duszności. Zwolnij wówczas tempo życia, oszczędzaj się i staraj się odpoczywać. Warto także regularnie badać krew, aby wyeliminować niedobory, np. żelaza, które również mogą skutkować zmęczeniem. Jednocześnie pamiętaj o ruchu – jeśli Twój lekarz nie widzi przeciwwskazań, nie rezygnuj z aktywności fizycznej. Sport, a nawet spacer na świeżym powietrzu dotleni organizm i wpłynie pozytywnie na Twoje ogólne samopoczucie.
Parcie na pęcherz
Uciskanie pęcherza przez powiększającą się macicę może powodować częstsze oddawanie moczu już nawet parę tygodni po zapłodnieniu[3]. Częste wizyty w toalecie nie są powodem do niepokoju, o ile nie towarzyszą im inne nieprzyjemne objawy ze strony układu moczowego.
„Huśtawki nastrojów”
Bardzo możliwe, że w pierwszym trymestrze ciąży doświadczysz także tzw. huśtawek nastrojów. Śmiech może w krótkim czasie przerodzić się w płacz lub gniew, po którym nastąpi kolejne uczucie euforii. To efekt wyższego stężenia hormonów.
Zmiany w wyglądzie włosów i paznokci
Burza hormonów może wpływać także na zmiany w Twoim wyglądzie. Niektóre kobiety w pierwszym trymestrze ciąży uskarżają się na łamliwość paznokci, wysyp niedoskonałości skórnych, wypadanie włosów lub osłabienie ich kondycji.
Objawy, które powinny Cię zaniepokoić
Niezbędnej konsultacji lekarskiej wymagają wszelkie krwawienia z dróg rodnych w ciąży oraz bardzo bolesne skurcze podbrzusza. W pierwszym trymestrze ryzyko poronień jest większe, dlatego należy czujnie obserwować swój organizm.
Wizyty u ginekologa wymagają również uporczywe wymioty – mogą doprowadzić do odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych, niebezpiecznych dla zdrowia.
Nie lekceważ sygnałów, które wysyła Twój organizm. Wszelkie niepokojące objawy – bez względu na trymestry ciąży – konsultuj z ginekologiem.
[1] https://www.bebiprogram.pl/zdrowie-mamy/i-trymestr/tydzien-po-tygodniu/jak-obliczyc-termin-porodu
[2] https://www.bebiklub.pl/ciaza-i-porod/zdrowie-w-ciazy/dolegliwosci-ciazowe-w-i-trymestrze-co-czeka-cie-na-poczatku-drogi
[3] https://www.bebiprogram.pl/zdrowie-mamy/i-trymestr/tydzien-po-tygodniu/pierwsze-objawy-ciazy
Artykuł sponsorowany .
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze