Jak wygląda pierwszy trymestr ciąży?
PATRYCJA • dawno temuWedług kalendarza ciąży pierwszy trymestr obejmuje trzy pierwsze miesiące ciąży, licząc czas od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do trzynastego tygodnia ciąży. Co w tym czasie dzieje się w twoim ciele?
Pierwszy miesiąc
Trwa do czwartego tygodnia ciąży. W pierwszym tygodniu macica oczyszcza się z przerośniętej śluzówki. W drugim tygodniu rozpoczyna się okres płodny, w którym rozciągliwy śluz pomaga plemnikom dotrzeć do komórki jajowej. W trzecim tygodniu dojrzała komórka zostaje uwolniona z pęcherzyka Graafa i wędruje jajowodem w kierunku macicy. Kiedy komórka wyemituje wabiącą plemniki substancję, te prześlizgują się do jajowodu i najsilniejszy plemnik łączy się z komórką. W ten sposób powstaje tzw. zygota. Pod koniec trzeciego tygodnia zarodek przechodzi do macicy. Jest wielkości główki od szpilki i wyglądem przypomina owoc morwy. W trzecim tygodniu nie można jeszcze rozpoznać ciąży za pomocą testu ciążowego. W czwartym tygodniu zarodek przypomina już mały pęcherzyk, który zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy. Teraz możesz poczuć, że jesteś w ciąży, gdyż powinny wystąpić pierwsze objawy ciąży.
Drugi miesiąc
Pod koniec piątego tygodnia zarodek ma 2 mm długości. Wykształca się zalążek główki i struna grzbietowa. Wzrasta poziom hormonu, który wykrywalny jest przez testy ciążowe. W szóstym tygodniu zarodek ma już główkę, tułów, ogonek (który niebawem zaniknie) oraz zalążki kończyn. Na usg widać już pulsujące serduszko. Maleństwo ma 4 mm, a w tydzień później rośnie nawet do 9 mm. Na twarzy dzidziusia można już zobaczyć zaczątki noska, ust i oczu. Rosną rączki i nóżki. W tym okresie bardzo ważne jest dostarczenie do organizmu wielu witamin i minerałów. W ósmym tygodniu zarodek ma 1,5 cm i wykształcony jest już przewód słuchowy i oczy. Rosną powieki. W dziewiątym tygodniu można rozpoznać już rysy twarzy dziecka. Wykształcają się także narządy płciowe, a tułów wydłuża się i prostuje. Dziecko reaguje na ruch i niepokoją go gwałtowne zmiany pozycji.
Trzeci miesiąc
Według definicji medycznych w 10 tygodniu zarodek staje się płodem. W brzuchu mamy znajduje się zwinięty w kłębuszek miniaturowy człowiek wielkości 3 cm. W tym czasie należy zadbać o to, aby dostarczyć dziecku dostateczną ilość wapnia. W 11 tygodniu maluszek podwaja swoją wielkość i mierzy ok. 6 cm. Szyja malca staje się smuklejsza. Zaczynają różnicować się zewnętrzne narządy płciowe. Skóra dziecka jest nadal delikatna i prześwitują przez nią naczynka krwionośne, ale z dnia na dzień staje się coraz mocniejsza i bardziej zaróżowiona. Między 10. a 14. tygodniem ciąży można wykonać już badania prenatalne. W dwunastym tygodniu dziecku rosną paznokcie u rąk, a na skórze zawiązują się cebulki włosowe. Dzidziuś nabiera siły i staje się odporniejszy na przechodzone przez mamę infekcje. Zwiększa się też ilość płynu owodniowego, który pozwala dziecku swobodnie się poruszać oraz zapewnia mu bezpieczeństwo podczas gwałtownych ruchów ciała mamy. W trzynastym tygodniu rozwija się mimika oraz zmysł smaku. Malec ma już kości i stawy. Prawie wszystko już gotowe. Najważniejszy jest teraz wzrost.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze