Spraw, aby twoje dziecko uniknęło alergii pokarmowej
ISABELLE • dawno temuNiestety alergie pokarmowe dotykają coraz większej ilości dzieci. Jeżeli po posiłku u malucha pojawiają się bóle brzucha, wymioty, biegunka, wysypka, katar lub kaszel, najprawdopodobniej organizm dziecka nie toleruje podanego pokarmu. Na szczęście, to nie koniec świata. Po pierwsze, w większości przypadków tego typu reakcje alergiczne ustępują ok. 3–5 roku życia. Po drugie, istnieje możliwość uniknięcia alergii pokarmowej.
Czym jest alergia pokarmowa?
Mianem alergii pokarmowej określamy niewłaściwą reakcję organizmu na poszczególne rodzaje pokarmu, które w normalnych warunkach są przez człowieka tolerowane. Ryzyko jej wystąpienia jest większe u dzieci, których jedno lub oboje rodziców, jak też starsze rodzeństwo, cierpi lub cierpiało na podobne dolegliwości. Objawy alergii pokarmowej obserwowane są najczęściej u najmłodszych pociech, które nie wykształciły jeszcze kompletnie mechanizmów obronnych zapobiegających ich rozwojowi. Istnieje wiele produktów mogących być przyczyną alergii pokarmowej u dziecka. Są to przede wszystkim mleko kozie i produkty z niego sporządzone, mleko krowie i jego przetwory, jaja, ryby, wołowina, zboża bogate w gluten – żyto, owies, jęczmień i pszenica – cytrusy, truskawki, banany, poziomki, wiele owoców południowych, a także miód. Z drugiej strony, produkty, które można spokojnie podać dziecku to m.in. agrest, morele, brzoskwinie, jabłka, maliny, jagody, wiśnie, żurawina, śliwki, porzeczki oraz różne rodzaje mięs, m.in. jagnięcina i drób. Mamy więc z czego wybierać.
Najmniejsze dzieci są szczególnie podatne na tę chorobę, ponieważ ich układ zarówno odpornościowy, jak i trawienny jest jeszcze niedojrzały. W związku z tym, czasem zdarzyć się może, że układ pokarmowy nie będzie tolerował białek pochodzenia zewnętrznego, dostarczanych wraz z pożywieniem. Właśnie takie niekompletnie strawione białka winione są za występowanie reakcji alergicznych. Są one w stanie przedostać się przez błonę śluzową wyściełającą jelita i przeniknąć do krwi wywołując reakcje obronne organizmu, przejawiające się dolegliwościami alergicznymi. Po szybkim rozpoznaniu i natychmiastowym podjęciu kuracji, alergię pokarmową można wyleczyć. Z tego względu po zaobserwowaniu charakterystycznych dla tego schorzenia objawów warto niezwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza.
Jak pomóc w alergii lub jak jej zapobiec?
Jeśli podejrzewacie, że u waszego dziecka może wystąpić ta choroba, bo urodziło się w alergicznej rodzinie, powinniście zadbać o profilaktykę. Najlepszą metodą zapobiegania alergiijest wyłączne karmienie malucha piersią przez co najmniej pół roku. Jednocześnie mama powinna stosować dietę eliminacyjną, rezygnując z pokarmów, które najczęściej powodują uczulenia (cytrusy, orzeszki ziemne, krowie mleko i przetwory mleczne), by nie przekazywać dziecku alergenów razem z pokarmem. Jeśli karmisz butelką, nie podawaj malcowi zwykłych mieszanek, tylko specjalne, przeznaczone dla alergików (mleko modyfikowane H.A.). W przypadku skłonności malucha do alergii trzeba być szczególnie ostrożnym przy wprowadzaniu nowych pokarmów do jego diety.
Nowe pokarmy podawaj maluchowi w następującej kolejności: marchew, ziemniak, ryż, indyk, królik, jabłko, gruszka, morela, brzoskwinia, żurawina, kukurydza. Pokarmy, które często wywołują uczulenia, podawaj nie wcześniej, niż po ukończeniu 1. roku życia. Nowe produkty najlepiej wcześniej dokładnie ugotować, a następnie podawać maluchowi kolejno w odstępach ok. 2–3 tygodni. Jeżeli w tym czasie nie pojawią się objawy alergii pokarmowej można podać kolejną pozycję w menu. W przypadku, gdy na ciele dziecka pojawi się wysypka lub będzie ono cierpiało na biegunkę należy zaprzestać podawania danego produktu. Ponadto, należy pamiętać, aby nowości nie wprowadzać do jadłospisu w czasie trwania przeziębienia, biegunki lub infekcji (i kolejnych 3 tygodni po jej zakończeniu).
W przypadku, gdy maluch ma alergię na mleko i przetwory mleczne nie należy podawać mu żadnych produktów spożywczych z dodatkiem mleka (krowiego, koziego ani modyfikowanego). Z diety najlepiej wykluczyć także masło, w zamian używając margaryny nie zawierającej mleka. Generalnie, w miejsce posiłków mlecznych dziecka pojawić się powinny produkty zastępcze.
Na koniec zapamiętaj, że w celu zwalczenia dolegliwości alergicznych u malucha najlepiej całkowicie wyeliminować dany produkt z jego diety. Co ważne, aż 70% dzieci wyrasta z alergii pokarmowych, więc nie wolno się załamywać!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze