Magiczne znaczenie wspólnych posiłków
URSZULA ROGALSKA • dawno temuPomyśl proszę,kiedy ostatnio zasiadłaś całą rodziną do obiadu, śniadania lub kolacji? Jak często macie takie chwile wspólnego biesiadowania przy stole?
Czy aby nie są to rzadkie chwile?
W większości domów tak właśnie jest, że wspólny posiłek najczęściej ma miejsce podczas świętowania. Najczęstszym powodem takiej sytuacji jest zwyczajny brak czasu. Partner pracuje do późna, ty ciągle zabiegana dom – praca, dziecko nie potrafi usiedzieć w miejscu itd. To chyba częsty obrazek codziennego życia. Warto jednak zdawać sobie sprawę, żewspólne posiłki mają magiczne znaczenie dla związku, rodziny i stosunków między domownikami. Zastanawiasz się jakie? Poczytaj dalej…
Przede wszystkim, by wspólnie usiąść do posiłku nie musi być on wykwintnie przygotowany. Nie jest najważniejsze to co podamy, lecz to co się dzieje przy stole z nami.
Wspólnie zasiadając do posiłków pamiętaj, by nie włączać telewizora, czy też radio – bo to zakłóca wzajemny kontakt.
Ponadto korzyściami płynącymi ze wspólnego biesiadowania jest:
- bezpośredni kontakt twarzą twarz, niczym niezakłócony, jakoby motywuje do podjęcia rozmowy;
- podczas rozmów rodzina może poznać swoje poglądy na różne sprawy;
- to też dobry moment na dyskusję o problemach, istotnych sprawach;
- dzięki takim rozmowom i wsparciu pozostałych członków rodziny człowiek czuje się dowartościowany i wie, że nie zostaje z problemem sam;
- wiele pozytywnych uczuć można ukazać dzieciom i partnerowi;
- regularne spożywanie wspólnie posiłków wpływa na tworzenie się tradycji rodzinnej, ale także daje poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa (głównie dla najmłodszych pociech).
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze