Wszy u dzieci
PATRYCJA • dawno temuWszawica u dzieci występuje częściej niż u dorosłych. Niegdyś była tematem tamu, gdyż główną przyczyną jej rozwoju był brak higieny. Obecnie zarażaniu się wszami sprzyja przebywanie w dużych skupiskach ludzkich (np. szkoła, kolonie). Po czym poznać, że dziecko ma wszy i jak skutecznie się ich pozbyć?
Skąd się biorą wszy?
Wszy przeskakują z głowy na głowę, podczas bliskiego kontaktu z osobą zarażoną. Dzieci często wymieniają się czapkami i gumkami do włosów, co również nie pozostaje obojętne dla rozprzestrzeniania się wesz. Do zarażenia może dojść w wyniku przeniesienia na włosy jajeczek owadów np. używając grzebienia osoby z wszawicą. Ze względu na łatwość przenoszenia się choroby, wszawica została zaklasyfikowana do chorób zakaźny.
Objawy wszawicy
Alarmującym objawem wszawicy jest intensywne drapanie się dziecka po głowie. Wszy namnażają się przeważnie w tylnej dolnej części głowy i za uszami. Tam mają najłatwiejszy dostęp do krwi, którą się żywią. Lśniące białe kropki we włosach to jajeczka, z których wylęgną się kolejne insekty.
Leczenie wszawicy
Gdy zauważysz niepokojące objawy sprawdź głowę dziecka. Znalezienie trudnych do odklejenia jajeczek to powód do udania się do lekarza po odpowiedni preparat dla dziecka. Dopóki nie pozbędziesz się wesz, nie posyłaj dziecka do szkoły, aby nie zaraziło innych. Lekarz przepisze szampon lub płyn do mycia włosów, który zabija wszy. Pomocne w leczeniu wszawicy jest wykonywanie przeglądu głowy dziecka dwa razy dziennie i wyciąganie z włosów jajeczek. Grzebieniem o wąsko rozstawionych ząbkach wyczesuj włosy, pochylając jego głowę nad wanną. Jeśli wszawica przytrafiła się dziewczynce o długich i gęstych włosach, lepiej będzie je skrócić.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze