Wszy we włosach dziecka – jak się ich pozbyć?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuTe mikroskopijnej wielkości pasożyty lubią zadomawiać się na skórze głowy i we włosach. Rozmnażają się w ekspresowym tempie, dlatego tak trudno je wytępić. Kiedy zauważysz je na głowie swojego malucha, interweniuj. Jak się pozbyć wszy z głowy dziecka?
Krok 1: Nałóż na głowę oliwkę
Wsmaruj w skórę głowy dziecka oliwkę. Dzięki temu będzie zmiękczona, a wszy łatwiej dadzą się wyczesać. Po jej nałożeniu możesz obwinąć głowę dziecka ręcznikiem na kilkanaście minut i dopiero po zdjęciu go usuwać wszy.
Krok 2: Umyj głowę specjalnym preparatem
W aptece bez recepty dostępne są preparaty do usuwania wszy, zwykle w formie szamponu, płynu bądź pianki. Zakup jeden z nich i nakładaj na głowę dziecka, by zabić pasożyty.
Krok 3: Wyczesuj martwe wszy
Następnie sięgnij po gęsty grzebień i wyczesuj wszy z głowy dziecka. Czynność ta wymaga wiele czasu i cierpliwości, dlatego zarezerwuj na nią kilka godzin. Podziel włosy na partie i bierz pod lupę każdy mały kosmyk. Wyczesuj wszy od czubka głowy do końcówek włosów.
Krok 4: Skróć włosy
Często wyczesywanie wszy jest tak pracochłonne, że ratunkiem jest skrócenie włosów (szczególnie u dziewczynek). Jeśli masz zaprzyjaźnioną fryzjerkę, która jest gotowa poświęcić wam czas, poproś ją o pomoc. Po skróceniu włosów można je wyprostować – wysoka temperatura z prostownicy zabije pozostałe żywe wszy.
Krok 5: Zbadaj członków rodziny
Wszawicą bardzo łatwo się zarazić. Szczególnie, gdy jeszcze nie wiesz o problemie, a drapiące się po głowie dziecko rozsiewa pasożyty po całym domu. Przejrzyj głowy pozostałych członków rodziny i swoją w poszukiwaniu ewentualnych zmian.
Krok 6: Porządek w domu
Zadbaj o porządek w domu. Wypierz pościel, ręczniki, narzuty i pokrowce, ubrania, pluszowe zabawki – we wszystkim tym mogły zalęgnąć się wszy. Pierz w temperaturze 60 stopni, a następnie wysusz lub przeprasuj te rzeczy gorącym żelazkiem.
Krok 7: Obserwuj
Nawet gdy wydaje ci się, że problem został zwalczony, sprawdzaj systematycznie głowę dziecka. Kontakt z innymi dziećmi, które również mogą mieć wszy, może sprawić, że kłopot powróci.
Krok 8: Poinformuj rodziców innych dzieci
Choć nie jest to przyjemne chwalić się wszawicą, musisz poinformować rodziców dzieci, z którymi bawi się twój maluch. Być może ich dzieci także mają wszy, które trzeba usunąć, by walka z pasożytami nie trwała miesiącami.
Krok 9: Nie obwiniaj dziecka
Nie bądź zła na dziecko i nie wypominaj mu, że mogło bardziej uważać. To nie jego wina. Wszy atakują nawet najbardziej zadbane i czyste dzieci. Wytłumacz maluchowi, co się dzieje i dlaczego należy temu zaradzić. Możesz spróbować obrócić sytuację w żart i zrobić z walki ze wszawicą fajną zabawę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze