Ząbkowanie a gorączka
BEATKA • dawno temuZąbkowanie u dzieci nigdy nie jest przyjemne, ani dla dziecka, ani dla rodziców. Czym jest ząbkowanie? Jest to proces wyrzynania się mlecznych zębów u dziecka. Etap ten jest zupełnie naturalny i każdy niemowlak musi przez niego przejść. Maluch oznajmia ten etap krzykiem i płaczem. Nic dziwnego, jego dziąsła są zaczerwienione i bolesne. Maluch w tym okresie może cierpieć na brak apetytu, gdyż jedzenie dodatkowo podrażnia mu dziąsła. Inne objawy ząbkowania u dziecka to: krótkotrwała gorączka, ślinotok, pchanie wszystkiego do buzi. Dziecko jest wyjątkowo marudne i apatyczne.
Objawy ząbkowania
Jakie są normalne objawy ząbkowania, a czym należałoby się martwić? Gorączka u niemowląt może mieć różne podłoże. Niemniej jednak, jeżeli gorączka jest krótkotrwała i niewielka, jej przyczyna może leżeć w ząbkowaniu. Nie należy się tym martwić. Ząbkowaniu często towarzyszy wyższa temperatura ciała. Dlatego też, jeżeli temperatura nie wzrasta powyżej 38 stopni Celsjusza, nie ma powodu do niepokoju. Kiedy już ząbek się wyrżnie, gorączka powinna ustąpić. Jeżeli jednak temperatura ciała dziecka jest wyższa niż 38 stopni Celsjusza, a towarzyszą jej kaszel, wymioty i biegunka, wówczas należy bezwzględnie udać się do lekarza z dzieckiem.
Pierwsze ząbkiu dziecka to zazwyczaj dolne jedynki. Jednak nie jest to regułą. Równie dobrze mogą pojawić się dwójki lub górne jedynki. Objawy ząbkowania zaczynają dokuczać maluchom około 4 miesiąca życia. Pierwsze objawy ząbkowania to duże ślinienie i wkładanie rączek do buzi. Maluchowi na co dzień towarzyszyć będzie swędzenie dziąseł, które stają się rozpulchnione i zaczerwienione. Aż do wyrżnięcia ząbków maluch zapewne będzie marudny i płaczliwy. Oczywiście, nie jest to regułą. Jeżeli jednak zastanawiasz się nad tym, dlaczego dziecko płacze, być może przyczyną są ząbki mleczne. Niektóre dzieci przechodzą ząbkowanie zupełnie bezboleśnie. Kiedy pojawiają się pierwsze ząbki? Około 6–7 miesiąca życia. Jeżeli gorączka ustąpi po wyrżnięciu ząbka, nie powinnaś się niepokoić, gdyż jest to zupełnie normalne.
Sposoby na bolesne ząbkowanie
Dlaczego razem z ząbkowaniem pojawia się gorączka? Wyrzynanie się ząbków rozpulchnia dziąsła, a także wywołuje ich stan zapalny. Dziecko staje się marudne, nadpobudliwe, płacze i krzyczy, a także ma problemy z zasypianiem. Organizm reaguje na tę mało komfortową sytuację właśnie gorączką. Jakie są sposoby na bolesne ząbkowanie? Można dać dziecku do gryzienia twardy i chłodny gryzaczek. Dzięki temu choć na chwilę uśmierzone zostanie uporczywe swędzenie dziąseł. Można też przemywać dziąsła malucha owiniętą na palec gazą, wcześniej zamoczoną w naparze z rumianku.
Rodzice powinni pilnować, by dziecko nie stukało dziąsłami o twarde przedmioty. Maluch w tym okresie będzie próbował stukać w dziąsła, żeby uśmierzyć ból. Jednak tego typu działanie wywoła krwawienie. Przez ranki na dziąsłach może dojść do infekcji. W tym czasie warto dołożyć szczególnych starań, żeby dziecko nie przeziębiło się. Choroby dzieci w trakcie ząbkowania mogą spotęgować objawy wyrzynania ząbków. Gorączkę u dzieci można zmniejszyć przez podawanie środków przeciwgorączkowych. Warto jednak skonsultować to z lekarzem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze