Pomóż dziecku odnaleźć się wśród innych dzieci
ISABELLE • dawno temu![](https://m.kafeteria.pl/spoleczne-c0827762276669c8dd3f96,730,0,0,0.jpg)
![](https://i.wpimg.pl/100x0/m.autokult.pl/vnjbcw5keq8ribvkghb0gmh4-6388312.png)
Czym właściwie są umiejętności społeczne? Dlaczego są tak ważne, zwłaszcza w przypadku dzieci? I jak nauczyć dziecko je zdobywać? Gdy masz przed sobą wizję, w której twoja pociecha za miesiąc idzie do przedszkola lub pierwszej klasy, zastanawiasz się z pewnością, czy maluch będzie umiał odnaleźć się w grupie rówieśniczej i czy dogada się z kolegami i koleżankami?
Czym są umiejętności społeczne?
To nic innego jak cecha konieczna do nawiązywania kontaktu z innymi ludźmi, która pozwala na utrzymywanie relacji interpersonalnych. Nasze polskie społeczeństwo nie wydaje się zbyt wylewne wobec obcych, choć z pewnością jesteśmy uprzejmi. Jednak w relacjach z bliskimi nam osobami potrafimy być bardzo wierni i otwarci. W porównaniu z innymi nacjami, które w kontaktach z dosłownie wszystkimi są głośne i ekstrawertyczne, nasz sposób utrzymywania znajomości wydaje się zdrowszy (nawet z punktu widzenia psychologii).
![](https://i.wpimg.pl/100x0/m.autokult.pl/vnjbcw5keq8ribvkghb0gmh4-6388312.png)
Małe dzieci uczą się społecznych zachowań poprzez konkretne, codzienne doświadczenia. Pewnie zauważyłaś, że twoje dziecko stara się wywierać wpływ na osoby z najbliższego otoczenia, a dążąc do zaspokojenia własnych potrzeb, krzyczy, płacze lub grzecznie prosi. Obserwuje reakcje dorosłych i uczy się, który sposób oddziaływania na otoczenie gwarantuje sukces. Z biegiem czasu życiowe doświadczenie w dziedzinie umiejętności społecznych zwiększa się i nieco starsze dzieci wiedzą już, że zachowanie pozwalające odnieść sukces w gronie rodziny nie musi działać równie skutecznie na grupę rówieśniczą i może zupełnie nie sprawdzać się w środowisku szkolnym. Można zatem powiedzieć, że umiejętności społeczne to zdolność do skutecznego działania w skomplikowanych sytuacjach społecznych. To także zdolność do budowania więzi emocjonalnych z innymi ludźmi, umiejętność empatii, uświadamianie sobie emocji i punktów widzenia innych ludzi, zainteresowanie ich zmartwieniami, potrzebami i niepokojami. To inspirowanie jednostek i grup, inicjowanie zmian, tworzenie więzi i umiejętność pracy z innymi osobami dla osiągnięcia wspólnego celu.
Zachowania społeczne u dzieci
Coraz większa liczba badań wskazuje, że wczesne pomaganie dzieciom w rozwijaniu umiejętności społecznych i emocjonalnych ma ogromny wpływ na ich zdrowie i dobre samopoczucie. Emocjonalne oraz społeczne funkcjonowanie malucha, podobnie jak jego zachowanie, kształtują się przeważnie ok. 8 roku życia. Jest to kluczowy etap w rozwoju dziecka, gdyż ma wpływ na jego późniejsze postępowanie w różnych sytuacjach i zdrowie umysłowe.
Dlaczego to takie ważne? Młody człowiek, który od wczesnego wieku szkolnego uczy się wyrażać emocje, a także wie, jak utrzymać dobre stosunki interpersonalne i dbać o innych ludzi, w dużo mniejszym stopniu narażony jest na rozwinięcie depresji, wielu zaburzeń psychicznych oraz wykształcenie postawy agresywnej, gdy będzie starszy.
![](https://i.wpimg.pl/100x0/m.autokult.pl/vnjbcw5keq8ribvkghb0gmh4-6388312.png)
Tak jak wszystkiego, społecznych zachowań powinni uczyć przede wszystkim rodzice, jednak bardzo pomocne są w tej kwestii przedszkola i pierwsze klasy podstawówki.
Każda grupa społeczna, także ta w szkole, czy przedszkolu, wyróżnia się budową hierarchiczną, gdzie każdy jej członek pełni określoną rolę. Dziecko powinno wiedzieć, że aby być akceptowanym przez innych, musi działać zgodnie z normami przyjętymi w danej grupie. W takiej sytuacji, akceptacja uważana jest za nagrodę. Z drugiej strony, jeżeli dziecko postępować będzie wbrew przyjętym regułom, nie zostanie zaakceptowane przez pozostałych członków grupy. W przedszkolu spotkać można wiele maluchów nieśmiałych i małomównych. Ten rodzaj izolacji można przełamać przez stopniowe ośmielanie dziecka i powierzanie mu najpierw prostych, potem nieco trudniejszych zadań do wykonania, np. włączanie go do zabaw zespołowych i życzliwa pomoc okazywana w codziennych sytuacjach. Dzieci w relacjach z rówieśnikami uczą się przedstawiać własny punkt widzenia, słuchać, co mają do powiedzenia inni, stają przed koniecznością uzgadniania stanowisk i dochodzenia do wspólnych rozwiązań. Kontakty z rówieśnikami stymulują rozwój ruchowy, poznawczy, społeczny i emocjonalny dziecka. W obecności kolegów dzieci rozwiązują zadania szybciej i lepiej, niż wówczas, gdy muszą je wykonać w samotności. Dzięki temu dziecko uczy się wyrażać emocje w sposób społecznie akceptowany oraz rozpoznawać stany emocjonalne u innych.
![](https://i.wpimg.pl/100x0/m.autokult.pl/vnjbcw5keq8ribvkghb0gmh4-6388312.png)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze