Otoskopia - wziernikowanie ucha
PATRYCJA • dawno temuKiedy wylądujesz z maluszkiem u lekarza z powodu bólu ucha, prawdopodobnie dostaniesz skierowanie do laryngologa. Ten, przy użyciu specjalistycznej aparatury oceni stan zdrowia ucha dziecka. W diagnostyce ucha powszechnie wykorzystywane jest urządzenie — otoskop. Na czym polega badanie otoskopem?
Choroby ucha zewnętrznego
Otoskopia jest badaniem fizykalnym ucha, które pozwala na ocenę stanu zewnętrznego przewodu słuchowego i błony bębenkowej. Dzięki otoskopowi lekarz może stwierdzić bądź wykluczyć stan zapalny ucha zewnętrznego, pęknięcie błony bębenkowej oraz, pośrednio — oceniając stan błony bębenkowej, stany zapalne ucha środkowego.
Na czym polega badanie?
Badanie ucha wykonywane jest za pomocą otoskopu. Jest to urządzenie składające się z trzech części: uchwytu ze źródłem światła, główki z żarówką i szkłem powiększającym oraz stożkiem, który wprowadzany jest do przewodu słuchowego. Badanie jest całkowicie bezbolesne, jednak wiele dzieci broni się przed nim z powodu bólu ucha spowodowanego chorobą. Przygotowanie do badania nie jest wymagane. Lekarz przed wprowadzeniem wziernika dobiera jego rozmiar do pacjenta oraz oczyszcza przewód słuchowy z nadmiaru woskowiny. U dzieci przewód słuchowy położony jest w dole, dlatego lekarz odciąga małżowinę ku tyłowi i dołowi wkładając wziernik. Następnie zapala światło i dokładanie ogląda wnętrze ucha w powiększeniu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze