Bilans dziecka
BEATKA • dawno temuBilans zdrowia to dość szczegółowe i kompleksowe badania mające za zadanie informować o stanie zdrowia dzieci. Bilans zdrowia dziecka wykrywa ewentualne zaburzenia rozwoju, określa potrzeby zdrowotne dzieci i młodzieży, a także pomaga wskazać częstotliwość występowania danego zaburzenia wśród dzieci i młodzieży. Podczas wykonywania bilansu lekarz ma za zadanie zwrócić uwagę na całkowity stan zdrowia, a nie skupiać się na jednym aspekcie.
Terminy badań bilansowych
Pierwszy bilans zdrowia dziecka to badanie noworodka po urodzeniu. Kolejne wykonywane są u dwulatków, czterolatków, sześciolatków, dziesięciolatków, czternastolatków i osiemnastolatków. Poszczególne bilanse różnią się między sobą – zależą od wieku dziecka, momentu rozwoju oraz od funkcji, do których maluch się przygotowuje lub które już wykonuje. Badania bilansowe wyglądają następująco: lekarz przeprowadza wywiad i analizuje dokumentację medyczną. Następnie wykonywane są testy przesiewowe (m.in. oznaczenie wzrostu dziecka, masy ciała, ocena ostrości wzroku i słuchu, pomiar ciśnienia tętniczego). Po testach wykonywane jest badanie lekarskie ogólne i specjalistyczne, testy laboratoryjne, badanie psychologiczne i rozmowa z logopedą. Na końcu lekarz wystawia ocenę i podsumowuje wyniki przeprowadzonych badań.
Rodzaj i terminy wykonywania testów przesiewowych są różne zależnie od wieku dziecka. U noworodków wykonywane są:
- ocena wg skali Apgar,
- test na fenyloketonurię i hypotyreozę,
- ocena stanu neurologicznego,
- badanie w kierunku niedorozwoju panewki stawu biodrowego,
- pomiar długości masy ciała,
- pomiar obwodu głowy i klatki piersiowej.
Testy przesiewowe u dzieci i młodzieży:
- pomiar wysokości i masy ciała: w każdym wieku,
- ocena rozwoju psychosomatycznego i sprawności fizycznej: 2, 4, 6, 10, 14 rok życia,
- badanie stanu uzębienia: 2, 4, 6 rok życia,
- ocena wieku płciowego: 10 i 14 rok życia,
- badanie ostrości wzroku: 2, 4, 6, 8–18 rok życia,
- cover test: 2, 4, 6 rok życia,
- widzenie barwne: 10 rok życia,
- badanie słuchu: 2, 4, 6 i 14 rok życia,
- badanie mowy: 2, 4, 6, 10 i 14 rok życia,
- badanie postawy ciała: 2, 4, 6, 10, 12, 14 rok życia,
- pomiar ciśnienia krwi: 14 i 18 rok życia.
Cele wykonywania bilansów zdrowia
Noworodki są badane po urodzeniu oraz w okresie, w którym przebywają na oddziale noworodkowym. Lekarz ocenia rozwój dziecka i stan dojrzałości neurologicznej. Szczególny nacisk kładziony jest na zagrożenie okołoporodowe oraz wady wrodzone. Wykrycie wad rozwojowych na tym etapie życia daje możliwość wyleczenia choroby oraz lepszego jej monitorowania. U dwulatków oceniany jest rozwój fizyczny i psychomotoryczny. W tym czasie lekarz stara się wykryć ewentualne wady wzroku, wady słuchu lub wady postawy ciała. Badania wykonywane są, gdy dziecko skończy 24 miesiące (trzymiesięczna tolerancja). Badania w czwartym roku życia mają podobne cele, jak w drugim. Robione są po ukończeniu przez malucha czterech lat z tolerancją trzymiesięczną.
Badanie po szóstym roku życia ma na celu ustalić zdrowotną gotowość szkolną. Co to znaczy? Dziecko będzie mogło uczestniczyć w zajęciach korekcyjnych i wychowawczych, zanim pójdzie do szkoły. Badanie to również kwalifikuje dziecko do zajęć ruchowych w przedszkolu lub szkole. Uczniowie III klasy szkoły podstawowej to dzieci w wieku 10 lat. W tym okresie oceniany jest zakres adaptacji dziecka w szkole. Lekarz może zalecić maluchowi udział w zajęciach wychowania fizycznego lub w gimnastyce korekcyjno-kompensacyjnej. W 14 roku życia u dzieci oceniana jest dojrzałość płciowa. Lekarz może zalecić udział w gimnastyce korekcyjno-kompensacyjnej oraz w wychowaniu fizycznym.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze