Jak dbać o słuch dziecka?
PATRYCJA • dawno temuNarząd słuchu uaktywnia się już w ok. 20. tygodniu ciąży. Po narodzeniu pozostaje bardzo wrażliwy na dźwięki. Czy wiesz, że niemowlę słyszy jeden dźwięk kilkukrotnie? Wynika to ze zdolności do odbierania odbijających się od przedmiotów fal dźwiękowych. Dlatego maluszek tak żywo reaguje na trzaśnięcie drzwi czy odgłos tłuczonego szkła. Aby proces kształtowania się słuchu dziecka przebiegał prawidłowo, należy zapewnić maluszkowi odpowiednie warunki.
Ogranicz hałas
Rozwój słuchu w dużym stopniu zależy od stylu życia całej rodziny. Życie w ciągłym hałasie, przy włączonym telewizorze, szumiącym komputerze i otwartym oknie na ruchliwą ulicę są prawdziwą torturą dla malutkiego dziecka i grozi uszkodzeniem sluchu. Oczywiście, nie chodzi o to, aby w pomieszczeniu, w którym przebywa niemowlę panowała absolutna cisza. Warto jednak ograniczyć hałas. Wyłącz zbędny sprzęt, nie podkręcaj dźwięku w telewizorze, gdy włączasz mikser, zainwestuj w dźwiękoszczelne okna. Wybierając zabawki dla dzieci ogranicz liczbę tych z głośnymi melodyjkami. Gdy malec podrośnie kontroluj czas słuchania przez niego MP3 i spraw mu dobrej jakości słuchawki.
Uważaj na infekcje
W żadnym wypadku nie bagatelizuj infekcji górnych dróg oddechowych u dziecka. Nawet zatkany nos może doprowadzić do stanów zapalnych trąbki słuchowej. Przeprowadzaj do końca kuracje lecznicze. Zbyt wczesne odstawienie leków może doprowadzić do nawrotu choroby lub pojawienia się groźnych w skutkach powikłań. Nie podawaj niemowlęciu antybiotyków przy zwykłym przeziębieniu. Niektóre leki zawierają substancje mogące uszkodzić słuch.
Objawy niedosłuchu u dziecka
Jeśli zauważysz niepokojące cię objawy niedosłuchu u dziecka niezwłocznie udaj się z nim do lekarza. Twoje obawy może budzić sytuacja, w której:
- dziecko nie zaczęło mówić między pierwszym a drugim rokiem życia,
- maluszek jest niespokojny, głośno krzyczy i popiskuje,
- nie słyszy, gdy mówisz zza jego pleców,
- słyszy szumy (zapytaj o to starsze dziecko, gdyż samo może nie odbierać tego stanu jako nieprawidłowy),
- podkręca dźwięk w telewizorze,
- dziecko głośno mówi i źle artykułuje wyrazy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze