Najlepszy olejek dla dzieci
ISABELLE • dawno temuOlej lniany, szczególnie w ostatnim okresie, jest coraz bardziej znanym i rozpoznawalnym naturalnym produktem żywieniowym. Coraz więcej wiemy o jego wyjątkowo pozytywnym i kompleksowym oddziaływaniu na ludzki organizm. Polecany zwłaszcza w diecie dla najmłodszych, których organizmy się rozwijają. A co ty wiesz o tym tajemniczym, zdrowym oleju?
Olej lniany dobry na wszystko
Olej lniany jest ceniony w szczególności na doskonałą równowagę Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT), a mianowicie kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Niestety organizm nie wytwarza ich w naturalnych procesach chemicznych, a są one niezbędne do właściwego funkcjonowania wielu układów w ciele człowieka. Należy pamiętać, że niewłaściwy bilans NNKT może mieć niekorzystny wpływ na organizm. Np. niewystarczająca ilość kwasu omega-3, przy jednoczesnym nadmiarze kwasu omega-6 może powodować wiele chorób cywilizacyjnych, takich jak rak, depresja, dermatoza, a także schorzeń układu krwionośnego i autoimmunologicznego. Z drugiej strony, spożywanie właściwej ilości owych substancji odżywczych pomaga w regulacji wszelkich procesów zachodzących w organizmie człowieka. Co więcej, olej lniany jest podstawowym elementem licznych diet, używany jest w przemyśle oraz w malarstwie.
Olej tłoczony jest na zimno z dojrzałych, brązowych nasion lnu. Charakteryzuje się ciemnożółtym, bursztynowym kolorem i gęstą, oleistą konsystencją. Ma specyficzny zapach, lekko rybi bądź orzechowo-sezamowy posmak z lekką nutka goryczy wyczuwalny w zależności od wrażliwości smakowej danej osoby. Olej lniany spożywa się wyłącznie na zimno, nie wolno go podgrzewać, ani używać do smażenia, bowiem traci wówczas wszystkie właściwości. W profilaktyce powinno się jeść do 4 łyżek stołowych oleju dziennie, ale można dodawać go w dowolnych ilościach do wszelkich zimnych potraw, np. na śniadanie, do sałatek, kasz, surówek, dresingów, past kanapkowych, past serowych. Przyjmuje się, że osoba dorosła powinna spożywać 1 g oleju na kilogram masy ciała. Dobrze wchłania się w postaci emulsji, jako składnik majonezów lub sosów.
Przyjaciel dzieci
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak ogromny wpływ ma olej tłoczony na zimno na zdrowie dzieci i młodzieży. Odpowiedzialny jest bowiem m. in. za prawidłowy rozwój neuronów, leczenie nadpobudliwości dziecięcej czy budowę równowagi hormonalnej. Dostarcza odpowiedniej ilości kwasu tłuszczowego Omega 3, jest potrzebny również do prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego (wspomaga procesy trawienne i aktywizuje przemianę materii, regeneruje i osłania błonę śluzową układu pokarmowego). Pomaga także w redukcji tkanki tłuszczowej. Jest nieoceniony w okresie ciąży. Odpowiednia ilość wspomaga proces utrzymywania ciąży oraz zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia depresji poporodowej! Olej lniany jest faktycznie dobry na wiele chorób, jednak nie jest lekarstwem samym w sobie. Należy go używać jako niezbędnego dodatku do właściwego leczenia i profilaktycznie stosować w codziennych posiłkach, będąc świadomym, że spożywamy produkt zwierający niezbędne składniki do zdrowego funkcjonowania naszego organizmu.
Kasza gryczana z olejem lnianym
Sama łyżka oleju lnianego może dziecko zrazić do siebie. A jeśli inteligentnie podrzucimy maluchowi trochę olejku? Mam przepis, który można do tego wykorzystać!
Składniki:
- 1 szklanka kaszy gryczanej,
- 2 szklanki wody,
- płaska łyżeczka soli,
- 0,5 szklanki pestek słonecznika,
- kilka łyżek oleju lnianego.
Sposób przygotowania:
Do dużego garnka wrzuć kaszę gryczaną i zalej podwójną ilością osolonej wody i gotuj ok. 15 minut. Wsyp słonecznik jednocześnie z kaszą. Słonecznik dobrze jest wcześniej posiekać z grubsza nożem (najwygodniej dużym, o szerokim ostrzu). Dzięki temu uszkodzimy osłonki pestek i więcej słonecznika uda nam się strawić. Natomiast dzięki gotowaniu pestki będą jak świeże – chrupiące i apetyczne. Jeśli chcesz czymś urozmaicić posiłek, możesz też dosypać sezamu. Samo zdrowie!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze