Jak wyglądają testy alergiczne?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuCzęsto zdarza się, że nasze maluchy są na coś uczulone. Odstawianie różnych produktów i kosmetyków metodą „strzału” jest bezcelowe – dziecko może mieć alergię na roztocza, pyłki lub coś, czego nie podejrzewamy jako winowajcy wysypki i złego samopoczucia. Dlatego warto skierować się do alergologa, który wypisze skierowanie na testy alergiczne. Jakie są ich rodzaje i jak wygląda samo badanie?
Testy skórne
Do przeprowadzenia testu skórnego należy się odpowiednio przygotować – jeśli dziecko przyjmuje leki przeciwuczuleniowe, należy je odstawić. W przeciwnym razie wynik będzie niewiarygodny. Test polega na nakłuciu skóry (najczęściej przedramienia lub pleców) specjalną igłą i naniesieniu na kłute miejsce kropli antygenu (w postaci preparatu). Ich wynik dostępny jest niemal natychmiast, bo już po kwadransie. Jeżeli miejsce na skórze, poddane działaniu konkretnego antygenu jest zaczerwienione i pojawił się na nim bąbel, można mówić o uczuleniu. Lekarz analizuje strukturę zmiany i wydaje diagnozę. Testy te są najbardziej wiarygodne w przypadku alergii wziewnej. Zalecane są osobom w przedziale wiekowym 5–50.
Testy z krwi
Test z krwi, mający stwierdzić lub wykluczyć alergię, nie różni się niczym od zwykłego pobierania krwi. Jest bardzo czuły, analiza reakcji organizmu na antygeny daje pewny wynik. To najlepszy test alergiczny dla dzieci – nie wymaga długiego pobytu w gabinecie zabiegowym i kończy się na jednym nakłuciu. Krew może być pobrana do badania już z pępowiny noworodka. Test może być wykonany nawet podczas przyjmowania leków antyhistaminowych. Niestety, nie jest refundowany. Aby więc sprawdzić, czy dziecko ma alergię, należy zapłacić za to specjalistyczne badanie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze