Klapsy czynią dzieci bardziej niegrzecznymi
URSZULA ROGALSKA • dawno temuKlapsy dawanedzieciom przez rodziców czynią je bardziej agresywnymii negatywnie wpływają na ich rozwój psychiczny,twierdzą badania.
Badania na maluchach oraz na dorastających dzieciach odkryły, iż stosowanie kar fizycznych ma negatywny wpływ na dzieci i sprawia, że są bardziej podatne na zachowania antyspołeczne.
Dzieci w wieku 12 miesięcy, których rodzice stosowali klapsy, były bardziej agresywnei nie wykształciły zdolności poznawczych w takim stopniu jak dzieci, które były karcone werbalnie.
Inne badanie przeprowadzone na dzieciach między 5. a 16. rokiem życia, które były karane fizycznie, wykazało, iż dzieci te były dwa do trzech razy bardziej podatne na zachowania antyspołeczne w przeciwieństwie do dzieci, których rodzice nie wykorzystywali kar cielesnych.
Powyższe odkrycia zapewne wznowią debatę na temat słuszności stosowania klapsów przez rodziców jako metody wychowawczej.
W Wielkiej Brytanii łagodne klapsy są dozwolone w ramach tzw. kary uzasadnionej, aczkolwiek wszelkie kary cielesne, które powodują widoczne siniaki, zadrapania, obrzęki czy rany, są ścigane z ramienia prawa za naruszenie nietykalności osobistej, napaść bądź za uszkodzenie ciała.
Najnowsze badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych dowiodły, iż stosowanie kar fizycznych u małych dzieci wpływa na ich zachowanie, rozwój psychiczny i umysłowy.
W jednym z tych badań poproszono 2500 rodzin z dziećmi w wieku 12 miesięcy, 2 i 3 lat, by notowały, jak często stosują klapsy, oraz zmierzono zachowanie i rozwój psychiczny tych dzieci przy pomocy uznanych systemów do pomiaru.
Jedna trzecia dzieci w wieku 12 miesięcy otrzymywała średnio ponad dwa razy w tygodniu klapsy– zdefiniowane jak uderzenie z otwartej ręki w pośladki bądź kończyny. Połowa 2- i 3-latków otrzymywała kary cielesne średnio prawie trzy razy w tygodniu.
Jak odkryto, dzieci w wieku 1 roku, które często otrzymywały klapsy, były bardziej agresywne w wieku 2 lat i miały gorsze wyniki w testach mierzących umiejętności logicznego myślenia, które zostały przeprowadzone, gdy miały 3 lata.
Zdaniem dr List Berlin z Centre for Child and Family Policy at Duke University w Północnej Karolinie – kary cielesne wpływają na rozwój dziecka.
Jak twierdzi dr Jennifer Lansford, profesor badań z Instytutu Nauk Społecznych i Centrum Dziecka i Rodziny na Duke University – biorąc pod uwagę te ustalenia, specjaliści ds. zdrowia psychicznego oraz ci wszyscy, którzy pracują z rodzinami, powinni zachęcać rodziców do powstrzymania się od stosowania fizycznej dyscypliny. Zamiast tego powinni oni pomóc im znaleźć alternatywne rozwiązanie.
Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Duke University, University of Missouri-Columbia, University of South Carolina, Columbia University, Harvard University i University of North Carolina w Chapel Hill i zostało opublikowane w czasopiśmie Child Development.
źródło: medycyna24.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze