Jak przetrwać pierwszy dzień w nowej pracy?
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuDoskonale wiemy, jak wygląda sytuacja na polskim rynku pracy. Dlatego, gdy wysyłasz CV, po czym pomyślnie przechodzisz rozmowę o pracę i uzyskujesz wymarzone stanowisko, powinnaś jak najlepiej wykorzystać tę szansę. Pierwszy dzień w nowej pracy może być stresującym doświadczeniem, jednak powinnaś dołożyć wszelkich starań, aby zrobić jak najlepsze wrażenie na pracodawcy i, co nawet ważniejsze, współpracownikach. Poznaj 9 zasad, które ułatwią ci przeżycie pierwszego dnia w nowej firmie.
Przed przyjściem do pracy
- Wyśpij się.
W ten sposób, gdy przyjdzie ci poznać współpracowników, przetworzyć mnóstwo nowych informacji i zapoznać się z nowym miejscem pracy, będziesz myślała jasno. Pamiętaj jednak, że jeżeli przez ostatnie miesiące spałaś nieregularnie, jedna noc nie pozwoli ci nadrobić strat. Musisz zawczasu – najlepiej ok. 2 tygodnie wcześniej – przyzwyczaić organizm do określonych pór snu.
- Przetestuj drogę do pracy.
Nieważne, czy podróżujesz autobusem, rowerem czy samochodem – nawet wyszukując adres w sieci, nie przewidzisz korków i innych utrudnień, przez które możesz się spóźnić. Jeżeli podróżujesz komunikacją miejską, sprawdź godziny odjazdów i przyjazdów autobusów czy tramwajów oraz, jeżeli jest taka konieczność, zaplanuj przesiadki.
- Przygotuj drugie śniadanie.
Jeżeli nie wiesz, ile czasu będziesz mogła spędzić na przerwie, weź ze sobą gotowy lunch. Nie zapomnij także zjeść porządnego śniadania przed wyjściem z domu.
- Zapoznaj się z firmą.
Przed pojawieniem się w miejscu pracy dowiedz się jak najwięcej o nowym pracodawcy. Zacznij od odwiedzenia strony internetowej firmy. Możesz przejrzeć także informacje o przedsiębiorstwie w innych doniesieniach prasowych – w ten sposób na pewno nie powiesz niczego niestosownego przed szefem czy kierownikiem.
- Wybierz się na zakupy.
W każdym miejscu pracy obowiązuje odrębny „dress code” – inaczej ubierze się urzędniczka, a inaczej asystentka sprzedaży. Przypomnij sobie, co mieli na sobie pozostali pracownicy, gdy byłaś na rozmowie o pracę i wybierz podobny strój. Unikaj wyzywających stylizacji. Naukowcy dowodzą, że kobiety ubierające się w sposób prowokacyjny rzadziej dostają podwyżki i awanse.
Po przyjściu do pracy
- Notuj.
Pierwszego dnia spadnie na ciebie lawina nowych informacji i na pewno nie uda ci się wszystkiego zapamiętać.
- Bądź powściągliwa.
Jeżeli z natury jesteś hiperaktywną, gadatliwą osobą, powściągnij wodze (przynajmniej przez kilka pierwszych dni). W końcu nie chcesz nikogo przestraszyć ani do siebie zrazić. Z drugiej strony, jeżeli jesteś nieśmiała i małomówna, rano wypij dodatkową kawę i przećwicz swój najlepszy uśmiech. Powstrzymaj się od opowiadania dowcipów, nawet jeżeli robią to inni pracownicy. Jako nowa osoba nie znasz granic, których nie powinnaś przekraczać. Co najważniejsze, nie zadzieraj nosa nawet wtedy, gdy myślisz, że przydzielone ci zadanie godzi w twoje kompetencje.
- Pytaj.
Jeżeli czegoś nie rozumiesz lub nie potrafisz wykonać polecenia, poproś o pomoc współpracownika lub zwierzchnika. Nie wyjdziesz na osobę niedouczoną, a raczej na dokładną i uważną. Pamiętaj jednak, że podchodząc do innych pracowników co 5 minut, staniesz się denerwująca.
- Nie mów, a słuchaj.
Jako nowa osoba w składzie, nie powinnaś od razu wyskakiwać z rewolucyjnymi pomysłami na ulepszenie funkcjonowania firmy. Wiele miejsc pracy opornych jest na zmiany i nie ufa osobom „z zewnątrz”. Aby zdobyć zaufanie współpracowników, zamiast mówić – słuchaj.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze