Masaż krocza
PATRYCJA • dawno temuDruga faza porodu to etap, w którym maluszek przeciska się przez kanał rodny. Mięśnie krocza silnie opinają główkę dziecka. Aby uniknąć niekontrolowanego pęknięcia krocza, które powoduje ciężkie powikłania po porodzie, wykonuje się nacięcie krocza. Przygotowanie krocza do porodu, zwłaszcza masaż krocza w ciąży, uelastyczni mięśnie i zmniejszy ryzyko nacięcia. Sprawdź, jak masować krocze w ciąży.
Przygotowanie krocza do porodu
Kobieca wagina jest mięśniem okrężnym, który w czasie porodu silnie się rozciąga. Aby zmniejszyć ból i zapobiec nacięciu krocza, przygotuj mięsień do porodu. W tym celu wykonuj codziennie masaż krocza. Uelastyczni mięsień, a w efekcie ułatwi poród. Innymi zabiegami wspomagającymi przygotowanie krocza do porodu są ćwiczenia mięśni Kegla oraz balonik Epi-no.
Masaż krocza można rozpocząć już w połowie drugiego trymestru ciąży lub w dowolnym czasie po tym terminie. Techniki masażu krocza wykładane są w szkołach rodzenia. Jeśli nie uczestniczysz w tego typu zajęciach, o instrukcję masażu możesz poprosić lekarza prowadzącego ciążę lub skorzystać z naszych podpowiedzi. W przypadku ciąży zagrożonej, zanim wykonasz masaż skonsultuj się z lekarzem.
Masaż najlepiej wykonywać codziennie po wieczornej kąpieli, kiedy ciało jest rozgrzane i rozluźnione. Przyda się olejek do masażu krocza. Zamiast niego możesz użyć oliwy z oliwek. To naturalny, nieuczulający i łatwo dostępny produkt. Z kosmetyków dostępnych w drogeriach najlepsza będzie oliwka dla dzieci. Unikaj zapachowych olejków do masażu, gdyż mogą podrażnić wrażliwą skórę miejsc intymnych.
Masaż krocza krok po kroku
Najważniejsza jest pozycja do masażu. Masz czuć się komfortowo, a mięśnie powinny być rozluźnione. Nie bój się, że podczas masażu możesz urazić maluszka. Znajduje się on daleko od miejsca, które masujesz.
Pozycja wyjściowa do masażu
- Pozycja stojąca: jedna noga oparta trochę wyżej, na stabilnym i nieśliskim podłożu (np. stołek, brzeg łóżka).
- Pozycja siedząca: możesz usiąść po turecku lub oprzeć się wygodnie, ugiąć nogi i oprzeć całe stopy o podłoże.
- Pozycja klęcząca: uklęknij na jednym kolanie, a drugą nogę w lekkim wykroku oprzyj na stopie na podłodze.
Jest ci wygodnie? Dobrze, teraz rozluźnij się. Nanieś na dokładnie umyte ręce troszkę oliwy i ogrzej ją w dłoniach.
Technika masażu nie jest skomplikowana. Za pomocą opuszka palca wskazującego masuj ruchami okrężnymi ujście pochwy. Gdy krocze "rozgrzeje się" i poczujesz, że tkanki rozluźniły się, możesz przystąpić do drugiego etapu masażu.
Delikatnie uchwyć tkanki pochwy palcem wskazującym i kciukiem, tak jakbyś chciała je uszczypnąć. Uciśnij i puść tkanki. Przesuń palce i wykonuj tę samą czynność dokoła ujścia. Następnie przesuń palce w głąb i wykonaj serię "uszczypnięć". Wyjmij palce i delikatnie rozmasuj krocze jednym palcem. Z czasem do masażu będziesz mogła dołączać kolejne palce i masować pochwę dwoma lub trzema palcami.
Przeciwwskazaniem do masażu jest infekcja pochwy. Jeśli wystąpią upławy i uczucie swędzenia, zgłoś się do ginekologa. Infekcję trzeba wyleczyć przed porodem, aby nie narazić maluszka na nieprzyjemne konsekwencje.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze