Poród bliźniąt
PATRYCJA • dawno temuPoród naturalny czy cesarskie cięcie? Z takim dylematem muszą uporać się kobiety w ciąży bliźniaczej. Te, które zdecydują się na poród drogami natury muszą być przygotowane na nagłą zmianę techniki porodu. Narodziny bliźniąt to poród wysokiego ryzyka, dlatego personel szpitalny obsługujący poród zostaje podwojony. Poród domowy nie wchodzi w ogóle w rachubę. W 75% przypadków ciąża bliźniacza kończy się przed terminem, dlatego przyszła mama powinna być w gotowości już od 37. tygodnia ciąży.
Poród naturalny bliźniąt
Narodziny jednego dziecka następują zazwyczaj w 39. tygodniu ciąży. W przypadku bliźniąt poród w 37. tygodniu ciąży jest bardziej prawdopodobny. Jeśli kondycja matki i dzieci jest dobra, poród może odbyć się drogami natury. Poród drogami rodnymi możliwy jest tylko wtedy, gdy dzieci znajdują się w pozycji główkowej.
Gdy wystąpią typowe objawy porodu, takie jak: regularne, częste i nasilające się skurcze, wydalenie czopu śluzowego i odejście wód płodowych, należy niezwłocznie pojechać do szpitala. Poród bliźniąt trwa o kilka lub kilkanaście minut dłużej niż poród jednego dziecka, gdyż tyle właśnie zajmuje matce wydanie na świat drugiego potomka. Kobieta musi przeć dwukrotnie, dlatego nie wszystkie mamy są w stanie urodzić bliźnięta naturalnie. Zazwyczaj wyparcie drugiego dziecka jest łatwiejsze i przebiega szybciej, gdyż pierwsze utorowało już drogę do wyjścia.
W czasie porodu asystują zazwyczaj dwie położne. Poród naturalny niesie ze sobą większe ryzyko dla drugiego dziecka, dlatego przez cały okres porodu konieczne jest stałe monitorowanie dzieci za pomocą aparatu do KTG. Zwykle noworodek urodzony jako pierwszy jest silniejszy i cięższy od drugiego dziecka. Często kobietom rodzącym bliźniaki lekarze zalecają znieczulenie zewnątrz oponowe. Oprócz niego istnieją inne metody uśmierzania bólu podczas porodu - techniki relaksacyjne, ćwiczenia oddechowe itd.
Poród bliźniąt przez cesarskie cięcie
W czasie porodu dzieci są cały czas monitorowane. Nawet jeśli jedno z nich urodziło się drogami natury, kolejne może zmienić początkowe ułożenie główkowe na pośladkowe. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie cesarskiego cięcia.
Połowa bliźniąt przychodzi na świat przez cesarskie cięcie. Kluczową rolę w decyzji o porodzie operacyjnym stanowi ułożenie dzieci. Lekarze decydują się na tego typu poród, gdy: dzieci ułożone są pośladkowo, szyjka macicy nie rozszerza się, łożysko jest przodujące, jedno z dzieci nie przesuwa się w dół kanału rodnego, łożysko przedwcześnie odkleja się od ściany macicy, wypadnie pępowina, zdrowie matki ulegnie znacznemu pogorszeniu, wystąpią inne komplikacje uniemożliwiające poród siłami natury.
Cesarskie cięcie w przypadku bliźniąt przebiega tak samo, jak przy pojedynczym porodzie. Kobieta dostaje znieczulenie. Jej brzuch zostaje przemyty środkiem dezynfekującym. Następnie lekarz wykonuje nacięcie poprzeczne, tuż nad wzgórkiem łonowym. Nacięcie jest tej samej wielkości jak przy standardowej ciąży, gdyż dzieci wyjmowane są pojedynczo. Czas porodu jednak się wydłuża do ok. godziny. Kobieta otrzymuje leki, które mają przyspieszyć proces obkurczania się macicy i zahamować krwawienie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze