Samoobrona dla dzieci
BEATKA • dawno temuNa kurs samoobrony najlepiej jest zapisać się w dzieciństwie. Sztuki walki zwiększają poczucie bezpieczeństwa dziecka, wpływają na jego rozwój fizyczny oraz uczą dyscypliny. Żeby treningi przyniosły rezultaty, należy regularnie w nich uczestniczyć. Który rodzaj sztuki walki będzie odpowiedni dla dzieci? Wybór jest ogromny: capoeira, karate, taekwondo, aikido, jujitsu, krav maga. Sporty dla dzieci nie powinny być brutalne. Dlatego też krav maga polecana jest osobom dorosłym. Dzieciom z kolei spodoba się jujitsu.
Jujitsu dla dzieci
Brazylijskie jujitsu jest polecane nawet dla małych dzieci. Wiedza dotycząca tego, w jaki sposób należy się bronić, przydaje się choćby w szkole, gdy dziecko napastowane jest przez starszego ucznia. W tej odmianie sztuki walki nie ma agresywnych technik (brak jest uderzeń, kopnięć). Dziecko nie uczy się przemocy czy brutalności. Maluch nabywa wiedzę o tym, jaką przyjąć pozycję kontroli i jak zastosować technikę kończącą, dzięki której przeciwnik się podda.
Według jujitsu należy jak najszybciej sprowadzić przeciwnika do parteru oraz zakończyć konfrontację. Nauka sztuki samoobrony pozwala na wyjście zwycięsko z konfrontacji ze starszym i silniejszym przeciwnikiem. Ważne jest, żeby przeciwnikowi pokazać pewność siebie. Oczywiście, rozwiązanie siłowe nie jest głównym celem. Nie można zapominać o negocjacjach i umożliwić przeciwnikowi honorowe poddanie się. Podczas treningów sztuk walki nawiązywane są przyjaźnie, które trwają latami. Samoobrona zwiększa nie tylko bezpieczeństwo dzieci, ale też uczy dążenia do celu i pomaga odreagować stres u dzieci.
Sztuki walki a rozwój dziecka
Dlaczego warto zapisać dziecko na kursy samoobrony? Nauka sztuk walki pozwala na efektywniejszy rozwój dziecka. Sztuki walki dla dzieci wpływają na rozwój społeczny, rozwój emocjonalny, rozwój intelektualny i duchowy, rozwój fizyczny. Żeby wykształcić odpowiednie odruchy samoobrony, wymagane są lata ćwiczeń. Dzieci uczestniczące w treningu samoobrony ćwiczą kondycję, usprawniają koordynację ruchową. Podczas treningu kładziony jest nacisk na ćwiczenia ogólnorozwojowe, które pozwalają dziecku rozwinąć szybkość, zwinność, wytrzymałość oraz siłę fizyczną.
W jaki sposób sztuki walki wpływają na rozwój społeczny dziecka? Treningi wykształcają w maluchu umiejętność pracy w zespole oraz umiejętność zdrowej rywalizacji i współzawodnictwa. Dzieci uczestniczą w ćwiczeniach razem z kolegami, kibicują im w trakcie zawodów oraz same biorą udział w zawodach. Sztuki walki oddziałują na rozwój emocjonalny dzieci. To dzięki nim maluchy uczą się tego, w jaki sposób należy się zachować podczas niebezpieczeństwa, w sytuacjach stresowych lub zagrażających życiu. Uczestnictwo w zawodach przynosi nie tylko sukcesy, ale też porażki. Dzieci uczą się honorowo zwyciężać i honorowo przegrywać. Sukcesy w sporcie potrafią skutecznie podnieść samoocenę dziecka.
Dlaczego sztuki walki rozwijają inteligencję dziecka? Walka to w dużej mierze umiejętność przewidywania ruchów przeciwnika oraz umiejętność reagowania na nie. Podczas treningu dziecko musi myśleć. Ćwiczy pamięć i koncentrację.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze