Wszystko, co powinna wiedzieć karmiąca mama
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuW głowie świeżo upieczonej mamy pojawia się wiele wątpliwości i obaw. Często martwi się ona, czy będzie potrafiła dobrze zająć się maluchem. Jednym z powodów do zmartwień jest kwestia karmienia piersią. Początkująca mama nierzadko nie wie, jak często karmić niemowlę ani jak stwierdzić, czy się najada. Jeżeli spodziewasz się pierwszego dziecka lub masz w domu noworodka, zapoznaj się z kilkoma radami, które ułatwią ci rozpoczęcie karmienia piersią.
Przyrost wagi dziecka
Pamiętaj, że zdrowe dziecko urodzone w terminie może jeść i co godzinę, i co 4 – w jednym i drugim przypadku będzie się świetnie rozwijać. Nie jesteś pewna, czy twój maluch się najada? Skonsultuj się z pediatrą. Stwierdzi on, czy dziecko przybiera na wadze we właściwym tempie. Od narodzin do 4 miesiąca życia waga malucha powinna rosnąć o ok. 150–250 g tygodniowo, między 4 a 6 miesiącem – o 90–130 g, a między 6 i 12 miesiącem – o 50–80 g. Pamiętaj, że dzieci karmione piersią przybierają na wadze wolniej niż maluchy karmione butelką. Poza tym, każde niemowlę rozwija się w swoim własnym tempie. Dlatego też nie powinnaś wpadać w panikę za każdym razem, gdy waga malucha będzie o gram za niska lub za wysoka.
Przechowywanie mleka matki
Jeżeli pragniesz przechowywać mleko, umieść je w lodówce lub zamrażalce. Pokarm matki można trzymać w temperaturze pokojowej do 6 godzin. Mleko przechowywane w lodówce najlepiej zużyć przed upływem 72 godzin (ostrożne i higieniczne pobranie powinno wydłużyć ten okres do 8 dni). Zamrożone mleko najlepiej wykorzystać w ciągu 6 miesięcy, chociaż po odpowiednim pobraniu może przetrwać nawet rok. Pamiętaj, aby nigdy nie podgrzewać mleka bezpośrednio nad kuchenką. W tym celu najlepiej wykorzystać specjalny podgrzewacz lub garnek napełniony wodą, w którym należy umieścić butelkę.
Problemy z karmieniem piersią
Jako karmiąca mama możesz doświadczyć wielu dolegliwości, takich jak nabrzmiałe piersi, niedobór mleka, suche lub popękane brodawki czy wycieki pokarmu. Na szczęście z każdym z tych problemów możesz sobie poradzić metodami naturalnymi. Zablokowane kanały mlekowe czy zapalenie sutka są niestety poważniejszymi i bardziej bolesnymi przypadłościami, które wymagać mogą konsultacji lekarskiej lub laktacyjnej.
Jeżeli nie wytwarzasz wystarczająco dużo mleka, aby wykarmić niemowlę, nie powinnaś się zamartwiać. Jest to niezwykle częsty problem karmiących mam i istnieje wiele sposobów na zwiększenie ilości produkowanego pokarmu. Często wystarczy spożywać więcej płynów lub porządnie się wyspać.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze