Rozwijanie preferencji smakowych dziecka krok po kroku
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuMaluch z pierwszymi smakami zapoznaje się jeszcze przed narodzinami, a przez pierwsze 3 lata życia kształtuje swoje upodobania kulinarne. Prawidłowa dieta wpłynie nie tylko na właściwy rozwój dziecka, ale i na jego nawyki żywieniowe w późniejszych latach. Pamiętaj, że to, w czym zasmakuje w tym okresie, będzie gościło na jego talerzu także w dorosłym życiu.
Zmysł smaku dziecka kształtuje się jeszcze w brzuchu mamy – ok. 8 tygodnia rozwijają się pierwsze kubki smakowe, a ok. 14 tygodnia maluch reaguje na słodki lub gorzki smak płynu owodniowego. Noworodek posiada już indywidualne upodobania żywieniowe, wśród których króluje jednak smak słodki. Po narodzinach w diecie dziecka pojawia się słodkie mleko matki. W pokarmie maluch wyczuwa także smak spożywanych przez rodzicielkę posiłków. Jeżeli stosuje ona zróżnicowaną dietę, maluch, ssąc pierś, zaznajomi się z wieloma różnymi smakami. Mama taka z łatwością rozszerzy jadłospis niemowlaka w kolejnych miesiącach życia.
To właśnie na tym etapie dziecko przekonuje się do większej liczby produktów (mięsa, warzyw) i smaków. Najbardziej problematyczne okazuje się przyzwyczajenie malucha do smaków gorzkiego i kwaśnego. W tej kwestii ważna jest cierpliwość – nie można karmić dziecka na siłę. Czasem przekona się ono do danego dania dopiero po 12–15 próbach. Nowe smaki warto podawać maluchowi w małych ilościach. Im więcej ich pozna, tym bardziej zróżnicowana będzie jego dieta w późniejszych latach.
Rozwijając dietę dziecka, zaufaj ekspertom i innym mamom. Dzięki ankiecie przeprowadzonej wśród rodziców, marce BoboVita udało się wyodrębnić preferowane przez najmłodszych smaki, które zostały oznaczone logo „Ulubiony Produkt Mamy radzą”.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze