Sporty walki
KAROLINA • dawno temuZastanawiasz się nad rozpoczęciem uprawiania jakiegoś sportu, lecz nie potrafisz się zdecydować lub może znudziło cię nudne i monotonne bieganie w samotności? Jeżeli chcesz pewniej poczuć się na ulicy i zarazem poprawić swoją sprawność fizyczną, zapoznaj się z rodzajami sportów walki, których trenowanie niesie ze sobą wymierne korzyści.
Historia sztuk walki
Zanim zostanieopisana zostanie historia sztuk walki warto poświęcić chwilę i usystematyzować same pojęcia. Otóż określenie: sztuki walki odnosi się do tradycyjnych sposobów walki wręcz lub z wykorzystaniem broni białej, które częstokroć kojarzone są z kulturą Dalekiego Wschodu. Sztuki walki mogą z czasem stać się sportami walki, tzn. obserwuje się wzrost zainteresowania daną techniką walki i adaptuje się ją, tworząc z niej dyscyplinę sportową – tak stało się z judo czy taekwondo.
Sporty walki zazwyczaj kojarzone są z kulturą azjatycką i to właśnie japońskie lub chińskie sztuki walki są najbardziej znane. Ale to jednak nie jedyne kultury, jakie wykształciły techniki obronne walki wręcz. Otóż w każdym społeczeństwie już od zarania dziejów pojawiały się sposoby na pokonanie przeciwnika, co było związane z potrzebą ochrony zajmowanego terytorium. Także Europa dokonała wkładu we współczesne sporty walki pod postacią uprawianych już w starożytności zapasów i boksu. Podobnie już od kilku tysięcy lat odbywają się treningi karate, które powstało na Okinawie.
Sztuki walki na świecie
Współcześnie znanych jest wiele sztuk walki, których uprawianie można rozpocząć w wielu istniejących na terenie Polski szkołach. Oto kilka z nich:
- Karate – sztuka walki stworzona przez mieszkańców Okinawy; Ewoluowała przez wiele tysięcy lat istnienia. Wyróżnić można w jej obrębie trzy wiodące kierunki: psychofizyczne dążenie do doskonałości, walki z elementami samoobrony i walki na śmierć i życie.
- Judo – to młoda, bo XIX-wieczna sztuka walki, która powstała w Japonii. Głównym jej założeniem filozoficznym jest dążenie do osiągnięcia doskonałości i ustępowanie w celu zwyciężenia. Przede wszystkim nastawiona jest na samoobronę.
- Taekwondo – to stara, narodowa sztuka koreańska. Jej uprawianie opiera się na rozwijaniu umiejętności samoobrony, lecz także na nauce rozbijania twardych przedmiotów. Treningi Taekwondo kształtują przede wszystkim mięśnie nóg.
- Kung fu – to właśnie tę chińską sztukę walki uprawiał popularny Bruce Lee. Jednak jej właściwą nazwą jest wushu, w obrębie którego wyróżnić można wiele stylów.
- Kendo – to japońska sztuka walki, która wykorzystuje broń białą. Wywodzi się z szermierki uprawianej przez samurajów. Znamienne dla tej dziedziny sportu jest to, że stopień wtajemniczenia nie jest w żaden sposób uwidaczniany i przeciwnik nie wie, z kim stoczy pojedynek. Treningi judo rozwijają głównie mięśnie ramion, pleców i brzucha.
Jeżeli zatem pragniesz poczuć się bezpieczniej na ulicy, poprawić kondycję fizyczną organizmu lub zagłębić się w filozofię Wschodu, już dziś poszukaj szkoły walki, jaka spełniłaby wszystkie twoje oczekiwania i zapewniłaby ci dużą dozę aktywności fizycznej. Uprawanie sportów walki bowiem ma wpływ nie tylko na zdrowie ciała, ale także umysłu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze