Zachłyśnięcie u niemowląt – jak pomóc?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuMałe dzieci nie mają jeszcze rozwiniętej koordynacji ruchowej, która pozwoliłaby im szybko zmienić pozycję w razie zachłyśnięcia lub zadławienia pokarmem. Jedzą często łapczywie, ale nie potrafią odkrztusić mleka czy wody. Podobnie, gdy nieopatrznie włożą do buzi małą zabawkę. To bardzo niebezpieczne sytuacje, które wymagają natychmiastowej interwencji. Co robić w przypadku zachłyśnięcia się dziecka?
Krok 1: Nie panikuj
Wprawdzie trudno zachować spokój, gdy maluch się krztusi i dławi, ale twoja panika może tylko pogorszyć sytuację. Bądź szybka i sprawna w działaniu, niech twoje ruchy będą zdecydowane i pewne. Znacznie ułatwi to interwencję.
Krok 2: Spróbuj wyciągnąć przedmiot
Jeżeli dziecko zakrztusiło się przedmiotem i ma lekkie objawy zadławienia (próbuje samo wykrztusić zabawkę) możesz spróbować ją wyciągnąć, o ile jest widoczna. Jeśli nie widzisz przedmiotu, nie próbuj wkładać rąk do buzi dziecka, bo przesuniesz przedmiot głębiej!
Krok 3: Ułóż dziecko na przedramieniu
Weź dziecko na ręce i ułóż je na przedramieniu, by jego twarz skierowana była w dół. Podtrzymuj dłonią klatkę piersiową malucha.
Krok 4: Poklep plecki dziecka
Następnie drugą dłonią (jej nasadą) poklep (nie za mocno, ale zdecydowanie) dziecko między łopatkami.
Krok 4: Masuj w przypadku omdlenia
Jeśli dziecko utraci przytomność podczas poklepywania, odwróć je twarzą do siebie (głowa musi znajdować się niżej niż pupa) i masuj naciskając pięć razy mostek dwoma palcami. Mają być one ułożone wzdłuż linii mostka (poniżej linii sutków). Odwróć dziecko do pozycji wyjściowej i znów poklep między łopatkami. Ponawiaj czynność do skutku.
Krok 5: Wezwij pogotowie
Gdy dziecko sinieje na twarzy, z jego ust dobiega świst i traci przytomność niezwłocznie wezwij pogotowie.
Rady
- Zwykle po dwóch seriach ucisków na mostek dziecku wraca świadomość i próbuje odkrztusić samo. Nie trać jednak czasu – jeśli ktoś jest w domu oprócz siebie, niech zadzwoni na pogotowie. Gdyby masowanie nie pomagało, lekarz szybko udzieli pomocy.
- Nie podnoś rączek dziecka do góry, lepsza pozycja to pochylenie do przodu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze