Podcinanie wędzidełka
PATRYCJA • dawno temuPod językiem znajduje się włóknista nitka łącząca język z dnem jamy ustnej nazywana wędzidełkiem. Zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe (ankyloglessia) ogranicza ruchy języka, co ma wiele negatywnych konsekwencji dla dziecka. Po czym poznać wadę w budowie wędzidełka, czym ona grozi i jak wygląda leczenie?
Krótkie wędzidełko — objawy i skutki
- problemy z prawidłową artykulacją zgłosek sz, ż, cz, dż, r, (utrudnienia w nauce mowy)
- dziecko ma problem z wysunięciem języka z buzi,
- język ma sercowaty kształt,
- problemy z połykaniem.
Wizyta u laryngologa
Jeśli zauważysz niektóre z wymienionych objawów wybierz się z maluszkiem do specjalisty. Laryngolog zdiagnozuje ewentualną wadę w budowie języka i zleci odpowiednią terapię.
Podcinanie wędzidełka języka
W większość przypadków niezbędne jest podcięcie zbyt krótkiego wędzidełka. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Dzieci zazwyczaj dobrze go znoszą, a ranka goi się szybko. Po zabiegu następuje seria ćwiczeń logopedycznych rozciągających wędzidełko a następnie nauka poprawnej artykulacji zgłosek. W nielicznych przypadkach (głównie u niemowląt) w leczeniu wędzidełka wystarcza wykonywanie masaży języka oraz ćwiczeń rozciągających. Im wcześniej zostanie wykryty problem, tym łatwiej będzie go wyeliminować. Niestety, rodzice bardzo często zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, gdy dziecko rozpoczyna naukę w szkole.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze