Nauka języków w GIMNAZJUM bezskuteczna. System kuleje, a poziom jest gorszy niż podstawowy

Zdaniem ekspertów polski system edukacji nie pozwala na efektywną naukę.

Gimnazjaliści, którzy uczą się języka obcego wyłącznie w szkole, osiągają słabe wyniki na testach – pokazują badania. Dużo lepsze oceny dostają ci, którzy chodzą na dodatkowe zajęcia językowe. To jednak zaledwie 25 proc. wszystkich uczniów gimnazjum.

Poziom znajomości języka u co czwartego polskiego ucznia to -A1, czyli poniżej najniższego stopnia znajomości w skali Rady Europy. Z Europejskiego Badania Kompetencji Językowej wynika, że na tle innych państw UE jest to jeden z najgorszych wyników. W rankingu dużo wyżej plasuje się m.in. Estonia, Słowenia, Hiszpania czy Portugalia.

Zdaniem ekspertów polski system edukacji nie pozwala na efektywną naukę. Klasy są przepełnione, a zajęcia monotonne i skoncentrowane na nauce gramatyki. Uczniowie nie mają więc rzeczywistego kontaktu z językiem.

Wyniki są zatrważające. Zdecydowana większość uczniów w polskim systemie edukacji publicznej nie opanowuje języka nawet w stopniu podstawowym. Problem wynika w dużej mierze z tego, że podejście do nauczania języków obcych musi być zupełnie inne niż do nauczania innych przedmiotów, takich jak geografia, historia czy matematyka. Posługiwanie się językiem obcym to umiejętność, a nie wiedza. Języka nie da się wykuć – mówi Magdalena Rowecka z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE.

Źródło: Newseria Lifestyle

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Jak często prać ręczniki, pościel i piżamę? "To prawdziwe siedlisko bakterii" MATYLDA DAMIĘCKA uczy makijażu! Pragnął mieć dzieci. OTYŁOŚĆ wywołała u niego zakażenie genitaliów Donatan i Cleo na konferencji! Nie mówią po ANGIELSKU! Taylor Swift odwiedziła CHORE DZIECI w szpitalu! Wypełnienia gorszej jakości, próchnica wtórna. Polacy boją się państwowych wizyt u dentysty CHIPSY przyczyną otyłości i miażdżycy. Po kształcie poznasz, które są najgorsze Co ciąża zmienia w życiu KOBIETY? Niesamowite wyznanie matki... POLSCY RAPERZY popisują się w sieci. Są wśród nich kobiety Porcje posiłków ODMIERZAJ WŁASNĄ PIĘŚCIĄ. To najlepsze dla żołądka Nie daj się oszukać. Produkty PEŁNOZIARNISTE nie zawsze zdrowe Nałóg tak silny jak alkoholizm. Dotyka KOBIETY i osoby NIESTABILNE EMOCJONALNIE