Nauka języków w GIMNAZJUM bezskuteczna. System kuleje, a poziom jest gorszy niż podstawowy

Zdaniem ekspertów polski system edukacji nie pozwala na efektywną naukę.

Gimnazjaliści, którzy uczą się języka obcego wyłącznie w szkole, osiągają słabe wyniki na testach – pokazują badania. Dużo lepsze oceny dostają ci, którzy chodzą na dodatkowe zajęcia językowe. To jednak zaledwie 25 proc. wszystkich uczniów gimnazjum.

Poziom znajomości języka u co czwartego polskiego ucznia to -A1, czyli poniżej najniższego stopnia znajomości w skali Rady Europy. Z Europejskiego Badania Kompetencji Językowej wynika, że na tle innych państw UE jest to jeden z najgorszych wyników. W rankingu dużo wyżej plasuje się m.in. Estonia, Słowenia, Hiszpania czy Portugalia.

Zdaniem ekspertów polski system edukacji nie pozwala na efektywną naukę. Klasy są przepełnione, a zajęcia monotonne i skoncentrowane na nauce gramatyki. Uczniowie nie mają więc rzeczywistego kontaktu z językiem.

Wyniki są zatrważające. Zdecydowana większość uczniów w polskim systemie edukacji publicznej nie opanowuje języka nawet w stopniu podstawowym. Problem wynika w dużej mierze z tego, że podejście do nauczania języków obcych musi być zupełnie inne niż do nauczania innych przedmiotów, takich jak geografia, historia czy matematyka. Posługiwanie się językiem obcym to umiejętność, a nie wiedza. Języka nie da się wykuć – mówi Magdalena Rowecka z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE.

Źródło: Newseria Lifestyle

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Co piąte dziecko UDAJE DOROSŁEGO w sieci! Zgłosiło się około 1500 chętnych! PIERWSZY ODCINEK już w kwietniu Tak RATUJĄ PORWANE KOBIETY. Prywatny detektyw zdradził techniki operacyjne Jak suszyć mokre włosy? One wiedzą to NAJLEPIEJ! POLSCY RAPERZY popisują się w sieci. Są wśród nich kobiety KOT-PIELĘGNIARZ pomaga w leczeniu innych. Sam cudem uniknął uśpienia Nałóg tak silny jak alkoholizm. Dotyka KOBIETY i osoby NIESTABILNE EMOCJONALNIE Pierwszy taki poród w historii. Matka prosi o ANONIMOWOŚĆ Internet ŚMIEJE SIĘ z premier Ewy Kopacz. Wszystko przez NAGRANIE O OSCARACH Tych trendów w modzie mamy już DOŚĆ! 92-letnia rekordzistka w MARATONACH. Kilkadziesiąt kilometrów to dla niej nie problem Jak sprawdzić, czy WINOGRONA mają pestki?