Nauka języków w GIMNAZJUM bezskuteczna. System kuleje, a poziom jest gorszy niż podstawowy

Zdaniem ekspertów polski system edukacji nie pozwala na efektywną naukę.

Gimnazjaliści, którzy uczą się języka obcego wyłącznie w szkole, osiągają słabe wyniki na testach – pokazują badania. Dużo lepsze oceny dostają ci, którzy chodzą na dodatkowe zajęcia językowe. To jednak zaledwie 25 proc. wszystkich uczniów gimnazjum.

Poziom znajomości języka u co czwartego polskiego ucznia to -A1, czyli poniżej najniższego stopnia znajomości w skali Rady Europy. Z Europejskiego Badania Kompetencji Językowej wynika, że na tle innych państw UE jest to jeden z najgorszych wyników. W rankingu dużo wyżej plasuje się m.in. Estonia, Słowenia, Hiszpania czy Portugalia.

Zdaniem ekspertów polski system edukacji nie pozwala na efektywną naukę. Klasy są przepełnione, a zajęcia monotonne i skoncentrowane na nauce gramatyki. Uczniowie nie mają więc rzeczywistego kontaktu z językiem.

Wyniki są zatrważające. Zdecydowana większość uczniów w polskim systemie edukacji publicznej nie opanowuje języka nawet w stopniu podstawowym. Problem wynika w dużej mierze z tego, że podejście do nauczania języków obcych musi być zupełnie inne niż do nauczania innych przedmiotów, takich jak geografia, historia czy matematyka. Posługiwanie się językiem obcym to umiejętność, a nie wiedza. Języka nie da się wykuć – mówi Magdalena Rowecka z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE.

Źródło: Newseria Lifestyle

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Strona internetowa pokaże, jak BĘDZIESZ WYGLĄDAŁ ZA 20 LAT! Mniej odporni na ból, wrażliwi na słońce. Cała prawda o RUDOWŁOSYCH Cztery lata i 26 krajów. Podczas podróży nagrywał FILM ZARĘCZYNOWY! Setki CIĘŻARNYCH KOBIET wspólnie ćwiczyły jogę. Tak uczciły święto Wyjechała z Iranu, by walczyć o prawa kobiet. Codziennie boi się o życie KREW PĘPOWINOWA naturalnym lekiem na nowotwory? W Polsce już wdrażamy tę metodę Artysta fotografuje dziewczyny tańczące na rurze… POD WODĄ! To najgroźniejszy typ aut. Naraża kierowców na nowotwory 25 najbardziej uzależniających produktów spożywczych Zjadłaś owoc cytrusowy? Nie myj zębów! To uszkadza szkliwo Nastolatka z Polski poświęciła się POMOCY INDYJSKIM DZIECIOM! Ten człowiek maluje oczami. Wykorzystał innowacyjną technologię