Nauka języków w GIMNAZJUM bezskuteczna. System kuleje, a poziom jest gorszy niż podstawowy

Zdaniem ekspertów polski system edukacji nie pozwala na efektywną naukę.

Gimnazjaliści, którzy uczą się języka obcego wyłącznie w szkole, osiągają słabe wyniki na testach – pokazują badania. Dużo lepsze oceny dostają ci, którzy chodzą na dodatkowe zajęcia językowe. To jednak zaledwie 25 proc. wszystkich uczniów gimnazjum.

Poziom znajomości języka u co czwartego polskiego ucznia to -A1, czyli poniżej najniższego stopnia znajomości w skali Rady Europy. Z Europejskiego Badania Kompetencji Językowej wynika, że na tle innych państw UE jest to jeden z najgorszych wyników. W rankingu dużo wyżej plasuje się m.in. Estonia, Słowenia, Hiszpania czy Portugalia.

Zdaniem ekspertów polski system edukacji nie pozwala na efektywną naukę. Klasy są przepełnione, a zajęcia monotonne i skoncentrowane na nauce gramatyki. Uczniowie nie mają więc rzeczywistego kontaktu z językiem.

Wyniki są zatrważające. Zdecydowana większość uczniów w polskim systemie edukacji publicznej nie opanowuje języka nawet w stopniu podstawowym. Problem wynika w dużej mierze z tego, że podejście do nauczania języków obcych musi być zupełnie inne niż do nauczania innych przedmiotów, takich jak geografia, historia czy matematyka. Posługiwanie się językiem obcym to umiejętność, a nie wiedza. Języka nie da się wykuć – mówi Magdalena Rowecka z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE.

Źródło: Newseria Lifestyle

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Ulubiony napój na zimowe wieczory. Poprawi humor i rozgrzeje Mają najgorszą kuchnię na świecie, ale ta potrawa to wyjątek. Zjadają jej ponad tonę! Wiktor urodził się jako kobieta. Opowiedział o swojej metamorfozie Tak przygotowywali się do otwarcia pierwszego fast foodu w Polsce. Archiwalna relacja pracowników Ulga podatkowa to tylko jeden z przywilejów. Na co mogą liczyć DAWCY KRWI? W 70 procentach przypadków chroni KOBIETY PRZED NOWOTWOREM! Jak żyć z KREDYTEM NA 30 LAT? RUTYNOWY ZABIEG podczas porodu jednak NIEPRAWIDŁOWY? "To okaleczenie" Zaczynała blogować z Kasią Tusk. Teraz radzi sobie sama "Pogromczyni Tuska" promuje się w TELEWIZJI TRWAM! SZEPTANE MODLITWY i zaklęcia. Tak leczą na polskiej wsi Internet ŚMIEJE SIĘ z premier Ewy Kopacz. Wszystko przez NAGRANIE O OSCARACH