Takiej SZYNKI nie kupuj w żadnym wypadku. Zwróć uwagę na kolor i skórkę

Podstawowym składem dobrej szynki powinny być: mięso sól i przyprawy.

Podstawowym składem dobrej szynki powinny być: mięso, sól i przyprawy. Zawartość wody nie może przekraczać 2 proc. Im więcej dodatków, tym mniej zdrowa jest wędlina. Unikajmy szynki, w której plastrach widać dużo wolnej przestrzeni. W takim produkcie możemy spodziewać się znacznej ilości wody lub żelatyny.

Szynka po przekrojeniu musi być wilgotna, ale nie błyszcząca, zaś jej skórka powinna brudzić palce. Oznacza to, że mięso było wędzone, nie zaś farbowane. Im szynka jest bardziej różowa, tym naturalniejszy jest jej skład.

Źródło: TVP

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Sprawdź, czy grozi Ci uzależnienie od ALKOHOLU To nie są zdjęcia! REALISTYCZNE OBRAZY zostały wykonane długopisem Przełomowa metoda leczenia NOWOTWORÓW. "To absolutne wydarzenie na skalę światową" Pijesz WODĘ prosto z BUTELKI? To poważny błąd Kiszona kapusta, pikle... Mało kalorii, dużo zdrowia Niezwykłe włosy mieszkanki Indii Jak producenci oszukują na MAKARONIE JAJECZNYM? Jak zaoszczędzić na weselu? Jest prosty sposób! Przelałaś pieniądze na złe konto i co dalej? Najgorzej jeśli pomyliłaś ostatnie cyfry DONALD TUSK w X Faktorze! Ich problemem jest ZBYT MAŁA WAGA. Wszystko przez choroby cywilizacyjne KRĘPUJĄCE badanie ginekologiczne niepotrzebne?