Takiej SZYNKI nie kupuj w żadnym wypadku. Zwróć uwagę na kolor i skórkę

Podstawowym składem dobrej szynki powinny być: mięso sól i przyprawy.

Podstawowym składem dobrej szynki powinny być: mięso, sól i przyprawy. Zawartość wody nie może przekraczać 2 proc. Im więcej dodatków, tym mniej zdrowa jest wędlina. Unikajmy szynki, w której plastrach widać dużo wolnej przestrzeni. W takim produkcie możemy spodziewać się znacznej ilości wody lub żelatyny.

Szynka po przekrojeniu musi być wilgotna, ale nie błyszcząca, zaś jej skórka powinna brudzić palce. Oznacza to, że mięso było wędzone, nie zaś farbowane. Im szynka jest bardziej różowa, tym naturalniejszy jest jej skład.

Źródło: TVP

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Najlepsze momenty rozmowy z EWĄ KOPACZ. Wywiad w Vivie niczego jej nie nauczył? 25 najbardziej uzależniających produktów spożywczych Mężczyzna z szydełkiem. Kiedyś się tego wstydził, dziś robi na tym biznes Niezwykłe właściwości OCTU JABŁKOWEGO. Zapomniana broń w walce ze zbędnymi kilogramami Najzdrowsza WODA to ta Z KRANU. Pij zamiast mineralnej i nie gotuj Poświęciły pustelnicze życie dla... konfitur. Niezwykła historia polskich sióstr Częsty błąd posiadaczek cery tłustej. Wybierają niewłaściwy KREM Mocne argumenty dziecka. "Nie posprzątam, bo NIE MAM SIŁY" Dla dziecka to prawdziwa trauma. Jak uchronić je przed PORNOGRAFIĄ? Zwiększają temperaturę mózgu i wpływają na zdrowie. Najmniej szkodliwe są... kuchenki mikrofalowe Jak gwiazdy zwracają się do swoich TEŚCIÓW? Co mogą jeść kobiety karmiące piersią? "Kolka dziecka nie jest związana z dietą matki"