Takiej SZYNKI nie kupuj w żadnym wypadku. Zwróć uwagę na kolor i skórkę

Podstawowym składem dobrej szynki powinny być: mięso sól i przyprawy.

Podstawowym składem dobrej szynki powinny być: mięso, sól i przyprawy. Zawartość wody nie może przekraczać 2 proc. Im więcej dodatków, tym mniej zdrowa jest wędlina. Unikajmy szynki, w której plastrach widać dużo wolnej przestrzeni. W takim produkcie możemy spodziewać się znacznej ilości wody lub żelatyny.

Szynka po przekrojeniu musi być wilgotna, ale nie błyszcząca, zaś jej skórka powinna brudzić palce. Oznacza to, że mięso było wędzone, nie zaś farbowane. Im szynka jest bardziej różowa, tym naturalniejszy jest jej skład.

Źródło: TVP

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Beyonce POPŁAKAŁA SIĘ na ostatnim koncercie trasy koncertowej! Huśtawki nastrojów, tycie, bóle głowy. Aż 20 proc. kobiet cierpi na PMS Zapomniana metoda wraca do łask. Wszystko o leczeniu PIJAWKAMI Prowadząca „Rolnik szuka żony” o metamorfozach uczestników. „Pod wpływem programu poczuł moc” Marzysz o białych zębach? Nigdy nie wybielaj ich sama w domu! Niezwykła historia POLSKIEGO ARYSTOKRATY. Nie mówi nawet po polsku! Jak sprawdzić, czy WINOGRONA mają pestki? Straciła OBIE NOGI. Mimo to zatańczyła na studniówce Energetyk zamiast kawy? To najgorszy sposób na pobudzenie organizmu 8 milionów Polaków ma ZABURZENIA PSYCHICZNE Kulisy "gorącej" sesji dla CKM. Tak pozowała modelka DONATANA! Czym zastąpić cukier, by NIE PRZYTYĆ po świętach?