Takiej SZYNKI nie kupuj w żadnym wypadku. Zwróć uwagę na kolor i skórkę

Podstawowym składem dobrej szynki powinny być: mięso sól i przyprawy.

Podstawowym składem dobrej szynki powinny być: mięso, sól i przyprawy. Zawartość wody nie może przekraczać 2 proc. Im więcej dodatków, tym mniej zdrowa jest wędlina. Unikajmy szynki, w której plastrach widać dużo wolnej przestrzeni. W takim produkcie możemy spodziewać się znacznej ilości wody lub żelatyny.

Szynka po przekrojeniu musi być wilgotna, ale nie błyszcząca, zaś jej skórka powinna brudzić palce. Oznacza to, że mięso było wędzone, nie zaś farbowane. Im szynka jest bardziej różowa, tym naturalniejszy jest jej skład.

Źródło: TVP

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

MOLESTOWANIE SEKSUALNE to nie tylko dotyk. Jak reagować? Kolejna sesja 81-LETNIEJ Heleny Norowicz. Pojawiła się NA OKŁADCE magazynu kobiecego! WRZODY ŻOŁĄDKA to nie wynik złej diety. Skąd się biorą i jak sobie pomóc? Kobiece spoty wyborcze. Który NAJGORSZY? Wykorzystał brak prądu, by uciec od świeżo poślubionej żony Jakie PRAWA ma kobieta wracająca do pracy po URODZENIU DZIECKA? MOKRE BUTY? Tak je wysuszysz i nadasz piękny zapach Ponad połowa Polaków cierpi na syndrom poniedziałku. Stres zaczyna się już w niedzielę Seanse kinowe na porodówce. Lekarze są pewni, że pomagają uśmierzyć ból Plemienne wojny, porwania i epidemie. Mimo niebezpieczeństw nie chcą wracać do Polski JENNIFER LAWRENCE na wrześniowej okładce VOGUE! PIETRASIŃSKA i KORONIEWSKA zachęcają do badań szyjki macicy