Zanim kupisz psa. Na co zwrócić uwagę?
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuDecyzja o kupieniu psa powinna być poważnie przemyślana. Często rodzice pod wpływem chwili ulegają namowom dziecka, zapominając o konsekwencjach związanych z zamieszkaniem czworonożnego przyjaciela w domu. By nie ucierpiało bezbronne zwierzę, warto wcześniej rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”.
Z raportu programu „Dobrze nam ze sobą” wynika, że dla 63% ludzi pies jest przede wszystkim przyjacielem, a dla 36% nawet członkiem rodziny. Kontakt ze zwierzęciem wpływa pozytywnie na człowieka, uspokaja i wyzwala pozytywne emocje. Bardzo ważna jest więc obecność psa dla rozwoju dziecka, gdyż opieka nad pupilem uczy odpowiedzialności i rozwija wrażliwość. Nie wszyscy mogą jednak zdecydować się na przygarnięcie czworonoga.
— Wzięcie psa do domu to bardzo poważna decyzja na kilkanaście lat i zanim ją podejmiemy, musimy przemyśleć wiele kwestii, zwłaszcza jeśli kupujemy zwierzę dla naszej pociechy. Nie wystarczy stwierdzić, że nasze dziecko jest już duże, aby mogło zaopiekować się psem. Rodzice muszą być świadomi, że to na nich spocznie spora część obowiązków. Szczeniak jest bardzo absorbujący, wymaga częstych spacerów, wizyt u weterynarza, szkolenia, dużo poświęconej uwagi, wspólnej zabawy i konsekwentnego wychowania. Kiedy zacznie sprawiać problemy, a także gdy pies przestanie być słodkim szczeniakiem, dziecko może mniej chętnie angażować się w opiekę nad nim. Należy dokładnie przemyśleć, czy każdego dnia będziemy dysponować czasem i znajdziemy chęci na spacery, zabawy i wychowanie psa. Przemyślmy także, co zrobimy z naszym czworonożnym podopiecznym podczas okresu urlopowego. Czy będziemy mogli zabrać psa ze sobą? Poza tym trzeba być świadomym kosztów utrzymania psa: karmy, opieki weterynarza i ewentualnych szkód wyrządzonych w domu przez naszego pupila. – doradza Magda Pawlak, zoopsycholog, ekspert Butcher’s Pet Care, program „Dobrze nam ze sobą”.
Alergia na psa
Uczulenie stanowi problem dla 5% dzieci w wieku 7–8 lat i około 10% w wieku 11–12 lat. Niektóre z badań dowodzą jednak, że dorastanie dziecka wraz z psem zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na inne choroby alergiczne w przyszłości.
Alergeny powodujące uczulenie znajdują się głównie w sierści, naskórku i ślinie psa, dlatego przed zakupem zwierzęcia warto sprawdzić wcześniej reakcję dziecka. Wysypka, katar czy zaczerwienienie spojówek to znak, że należy zrezygnować.
W przypadku objawów słabo nasilonych można zmniejszyć ilość alergenów w otoczeniu poprzez częste mycie rąk przez dziecko po każdej zabawie z psem oraz rezygnację z dywanów i wykładzin. Ważne jest także, aby pies nie przebywał w pokoju dziecka, zwłaszcza na jego pościeli.
O czym dziecko powinno wiedzieć?
Przed przygarnięciem psa warto przeprowadzić z dzieckiem rozmowę i wytłumaczyć mu, na czym polega opieka nad zwierzęciem.
Wyjaśnij dziecku, że pies nie jest zabawką i tak samo jak my, odczuwa ból, dlatego należy delikatnie się z nim obchodzić.Wytłumacz, jak powinno zachowywać się podczas zabawy z psem, kiedy to może je nieumyślnie przewrócić, podrapać czy podgryzać. Doradź dziecku, aby w takiej sytuacji przerwało zabawę, zatrzymało się na chwilę, skrzyżowało ręce na piersi i nie patrzyło na psa. Wytłumacz dziecku, że jego pupil nie zawsze może mieć chęć do zabawy. Nie należy mu przeszkadzać podczas posiłku czy snu. Wyjaśnij dziecku, że nie każdy pies może być tak samo przyjazny jak własny, dlatego nie powinno głaskać obcych zwierząt. Pamiętaj jednak, aby nie wzbudzać niepotrzebnie strachu przed czworonogami. Przypominaj dziecku o myciu rąk po zabawie z psem i nie pozwalaj wkładać brudnych palców i przedmiotów do ust, gdyż pies może być nosicielem pasożytów wywołujących takie choroby jak: lamblioza czy toksokaroza.
Jakiego psa wybrać?
Wybór rasy jest bardzo ważny, gdyż pies dla dziecka powinien być dobrym towarzyszem.
Temperament - dla małych dzieci najlepszy będzie pies łagodny i cierpliwy np. labrador czy golden retriever, a dla starszych trochę bardziej energiczny beagle, boston terrier, cocker spaniel angielski czy bokser.Rozmiar psa - w zależności od metrażu naszego mieszkania powinniśmy dobrać rasę. Mając duży dom, możemy pozwolić sobie na labradora czy berneńskiego psa pasterskiego. W bloku lepiej odnajdą się mniejsze psy, jak: buldog francuski czy cavalier king charles spaniel. Wymagania rasy - siberian husky czy border collie potrzebują bardzo dużo ruchu, chart afgański, komondor czy pudle wymagają szczególnej pielęgnacji. Jeżeli nie możesz zapewnić psu tego, czego potrzebuje, zdecyduj się na inną rasę. Nie zapominaj jednak, że każdego psa trzeba minimum 3 razy dziennie wyprowadzać na spacer oraz poświęcać mu wiele uwagi. Pies ze schroniska - jest on zwykle wiernym przyjacielem, wdzięcznym za okazaną pomoc. Taka decyzja uczy też dziecko pomocy potrzebującym zwierzętom. Przed wyborem konkretnego psa warto jednak poprosić o pomoc zoopsychologa, aby ocenił, jak pies będzie się zachowywał w różnych sytuacjach i czy nadaje się on dla rodziny z dziećmi.
W ramach współpracy marki Butcher’s Pet Care z Instytutem Matki i Dziecka powstał poradnik edukacyjny „Dziecko i Pies” skierowany do rodziców małych dzieci. Poradnik dostępny jest w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie oraz można go pobrać ze strony www.psytouwielbiaja.pl.
Źródło: informacja prasowa Marta Oklińska, Kamil Sarnacki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze