Ten błąd może kosztować zdrowie. Z czym nie należy łączyć GREJPFRUTA?

Najlepiej wybierać grejpfruty różowe ze spłaszczonymi i jasnymi końcami.

Jedzenie grejpfrutów poleca się osobom na diecie oraz chorym na cukrzycę, ponieważ owoc dostarcza niewiele cukru i zawiera około 100 kalorii. Ponadto jest bogaty w błonnik – najwięcej jest go w białej skórce, potas, który reguluje ciśnienie krwi oraz beta-karoten, wzmacniający wzrok.

Najlepiej wybierać grejpfruty różowe ze spłaszczonymi i jasnymi końcami. Pamiętajmy, że owocu oraz jego przetworów nie należy łączyć z lekami, ponieważ mogą wolniej się wchłaniać.

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Umalował ją JEJ CHŁOPAK! Jak wyszło? JENNIFER LAWRENCE na wrześniowej okładce VOGUE! Aż 90 proc. Polaków cierpi na niedobory witaminy D Rodzice są czarnoskórzy. Ich dzieci urodziły się z bielactwem Dzięki niej zachowasz młodość i figurę. Ile dobra ma w sobie kukurydza? Afera w łotewskiej polityce. Rzeczniczka rządu na castingu do FILMU PORNOGRAFICZNEGO! PIETRASIŃSKA i KORONIEWSKA zachęcają do badań szyjki macicy Jak sprawdzić, czy WINOGRONA mają pestki? Jaki BIUSTONOSZ na siłownię? Kobiety często popełniają błąd Jak powstają skórzane meble? Jednym z etapów jest moczenie w krowim moczu To nienarodzone dziecko klaszcze... podczas USG Conchita Wurst pokazuje, jak zmienia się w KOBIETĘ!