Ten błąd może kosztować zdrowie. Z czym nie należy łączyć GREJPFRUTA?

Najlepiej wybierać grejpfruty różowe ze spłaszczonymi i jasnymi końcami.

Jedzenie grejpfrutów poleca się osobom na diecie oraz chorym na cukrzycę, ponieważ owoc dostarcza niewiele cukru i zawiera około 100 kalorii. Ponadto jest bogaty w błonnik – najwięcej jest go w białej skórce, potas, który reguluje ciśnienie krwi oraz beta-karoten, wzmacniający wzrok.

Najlepiej wybierać grejpfruty różowe ze spłaszczonymi i jasnymi końcami. Pamiętajmy, że owocu oraz jego przetworów nie należy łączyć z lekami, ponieważ mogą wolniej się wchłaniać.

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

MŁODZI OJCOWIE chętniej opiekują się dziećmi. Wszystko dzięki DŁUŻSZEMU URLOPOWI MOLESTOWANIE SEKSUALNE to nie tylko dotyk. Jak reagować? Polacy na bakier z aktywnością fizyczną. To częsty powód chorób Mężczyzna z szydełkiem. Kiedyś się tego wstydził, dziś robi na tym biznes Nieoceniona broń w walce z wieloma chorobami. Każda matka powinna o tym wiedzieć Marcin Gortat rzucił wyzwanie POLSKIEMU MINISTROWI Pestki - niedoceniany składnik winogron. Dlaczego warto je jeść? Nieleczone bywa przyczyną powstawania guzów i ropni. Wszystko o ZAPALENIU ZATOK Jakub od pięciu lat systematycznie poprawia urodę... Rośnie popularność DOUL w Polsce! Dzięki nim poród będzie łatwiejszy Pomysły na smakołyki z kaszy. Zapomnij, że do tej pory jej nie lubiłaś Tak przygotowywali się do otwarcia pierwszego fast foodu w Polsce. Archiwalna relacja pracowników