Ten błąd może kosztować zdrowie. Z czym nie należy łączyć GREJPFRUTA?

Najlepiej wybierać grejpfruty różowe ze spłaszczonymi i jasnymi końcami.

Jedzenie grejpfrutów poleca się osobom na diecie oraz chorym na cukrzycę, ponieważ owoc dostarcza niewiele cukru i zawiera około 100 kalorii. Ponadto jest bogaty w błonnik – najwięcej jest go w białej skórce, potas, który reguluje ciśnienie krwi oraz beta-karoten, wzmacniający wzrok.

Najlepiej wybierać grejpfruty różowe ze spłaszczonymi i jasnymi końcami. Pamiętajmy, że owocu oraz jego przetworów nie należy łączyć z lekami, ponieważ mogą wolniej się wchłaniać.

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Polacy na bakier z aktywnością fizyczną. To częsty powód chorób Natalia Siwiec pozuje w TUTORIALU MAKIJAŻOWYM EDYTA GÓRNIAK płacze. "Nie wiem jak, ale muszę nagrać płytę" Jak i gdzie przechowywać warzywa i owoce? Zła temperatura może je popsuć Tym sosem wzbudzisz zachwyt każdego smakosza. Zrobisz go w pięć minut Domowe sposoby na BÓL ZĘBA. Wystarczy zajrzeć do kuchni Była najpopularniejszą polską modelką XXL. Dla chorej matki schudła 65 kilogramów Ameryka ją znienawidziła. Co stało się z "matką chrzestną ateizmu"? Ulubiony napój na zimowe wieczory. Poprawi humor i rozgrzeje Jakie PIECZYWO jest najzdrowsze? Zobacz, jak to sprawdzić Homoseksualista i konserwatysta. Polak jest członkiem brytyjskiego parlamentu Saszetki, żelki, syropy. Rodzice chętnie podają je dzieciom, nawet nie wiedząc, jak szkodzą