Ten błąd może kosztować zdrowie. Z czym nie należy łączyć GREJPFRUTA?

Najlepiej wybierać grejpfruty różowe ze spłaszczonymi i jasnymi końcami.

Jedzenie grejpfrutów poleca się osobom na diecie oraz chorym na cukrzycę, ponieważ owoc dostarcza niewiele cukru i zawiera około 100 kalorii. Ponadto jest bogaty w błonnik – najwięcej jest go w białej skórce, potas, który reguluje ciśnienie krwi oraz beta-karoten, wzmacniający wzrok.

Najlepiej wybierać grejpfruty różowe ze spłaszczonymi i jasnymi końcami. Pamiętajmy, że owocu oraz jego przetworów nie należy łączyć z lekami, ponieważ mogą wolniej się wchłaniać.

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Straciła OBIE NOGI. Mimo to zatańczyła na studniówce 8-latka z Kazachstanu podbija sieć. Pokazała, jak trenuje boks! Ich problemem jest ZBYT MAŁA WAGA. Wszystko przez choroby cywilizacyjne Znalazł swoją miłość oglądając sylwestrowy program Telewizji Polskiej Brzuch to twój kompleks? Ta metoda wzmocni nie tylko skórę, ale i mięśnie Chodzenie bez STANIKA - zły gust czy atut? Polacy 7. NAJBARDZIEJ OTYŁYM narodem Europy. Nie potrafimy się odchudzać? Po śmierci narzeczonej przemierza pieszo świat. Właśnie dotarł do Polski MŁODZI OJCOWIE chętniej opiekują się dziećmi. Wszystko dzięki DŁUŻSZEMU URLOPOWI Tak powstaje jeden z najbardziej ekskluzywnych trunków świata Dieta zgodna z GRUPĄ KRWI. Czy warto ją stosować? Zdradzają Twój prawdziwy wiek. U młodych osób to oznaka zmęczenia