Ten błąd może kosztować zdrowie. Z czym nie należy łączyć GREJPFRUTA?

Najlepiej wybierać grejpfruty różowe ze spłaszczonymi i jasnymi końcami.

Jedzenie grejpfrutów poleca się osobom na diecie oraz chorym na cukrzycę, ponieważ owoc dostarcza niewiele cukru i zawiera około 100 kalorii. Ponadto jest bogaty w błonnik – najwięcej jest go w białej skórce, potas, który reguluje ciśnienie krwi oraz beta-karoten, wzmacniający wzrok.

Najlepiej wybierać grejpfruty różowe ze spłaszczonymi i jasnymi końcami. Pamiętajmy, że owocu oraz jego przetworów nie należy łączyć z lekami, ponieważ mogą wolniej się wchłaniać.

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Codziennie umiera 130 osób. Częsta choroba, którą CIĘŻKO ZDIAGNOZOWAĆ Urszula Radwańska bez bielizny na uroczystej gali Wimbledonu! PRZYSTOJNY PRZESTĘPCA podbija serca internautek Polska hrabianka pokochała potomka Marii Walewskiej. To trzeci polsko-francuski romans w ich rodzinie Producenci wciąż oszukują. Co trzecia partia żywności źle oznakowana na etykietach Mają zakaz jedzenia, picia i uprawiania seksu. Jak wygląda RAMADAN w Polsce? Chipsy, frytki, burgery. Ulubione fast foody w zdrowszym wydaniu MOKRE BUTY? Tak je wysuszysz i nadasz piękny zapach Niewiarygodny strzał z łuku stopami. Jej partner ani drgnął Julita SCHUDŁA… 65 kilogramów! Najczęstsze KŁAMSTWA, jakich się dopuszczamy Jest zdrowa, póki nie trafi do puszki. Producenci oszukują i marnują odżywcze wartości SOI