Ten błąd może kosztować zdrowie. Z czym nie należy łączyć GREJPFRUTA?

Najlepiej wybierać grejpfruty różowe ze spłaszczonymi i jasnymi końcami.

Jedzenie grejpfrutów poleca się osobom na diecie oraz chorym na cukrzycę, ponieważ owoc dostarcza niewiele cukru i zawiera około 100 kalorii. Ponadto jest bogaty w błonnik – najwięcej jest go w białej skórce, potas, który reguluje ciśnienie krwi oraz beta-karoten, wzmacniający wzrok.

Najlepiej wybierać grejpfruty różowe ze spłaszczonymi i jasnymi końcami. Pamiętajmy, że owocu oraz jego przetworów nie należy łączyć z lekami, ponieważ mogą wolniej się wchłaniać.

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

ANNA LEWANDOWSKA pokazuje, jak ćwiczyć w ciąży! Jakie PRAWA ma kobieta wracająca do pracy po URODZENIU DZIECKA? Najlepszy SEKS PO KŁÓTNI. Dlaczego godzimy się w łóżku? Jakie ZWIERZĘ dla ALERGIKA? Ich problemem jest ZBYT MAŁA WAGA. Wszystko przez choroby cywilizacyjne RUTYNOWY ZABIEG podczas porodu jednak NIEPRAWIDŁOWY? "To okaleczenie" ALERGIA może zagrażać życiu. Jak pomóc osobie ze wstrząsem? EDYTA GÓRNIAK płacze. "Nie wiem jak, ale muszę nagrać płytę" Ta woda jest najzdrowsza i działa odmładzająco! Młodzi mężczyźni nie chcą być księżmi? Kościół rozpaczliwie szuka młodych kapłanów Wesele przerodziło się w tragedię. Na gości spadł gigantyczny żyrandol Danuta Wałęsa zachęca kobiety do rodzenia dzieci!