Czym zastąpić cukier, by NIE PRZYTYĆ po świętach?

Nadmiar cukru powoduje wypłukiwanie składników odżywczych.

Święta to słodki czas, pełen wypieków i deserów. Jednak taka dawka cukru wpływa bardzo niekorzystnie na nasz organizm. Według dietetyka, w codziennej diecie nie powinno się dosładzać potraw, a ilość cukru zawarta w owocach, warzywach i produktach typu makaron czy chleb jest dla organizmu wystarczająca. Nadmiar cukru powoduje wypłukiwanie niektórych składników odżywczych.

Czym zastąpić popularną słodycz? Najlepiej naturalnymi zamiennikami takimi jak: miód i ksylitol czyli cukier brzozowy. Jednak pamiętajmy o kilku zasadach.

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Tak pracują w Polsce DZIEWCZYNY NA TELEFON! Sekretna misja księdza Jana. Zbiera KOBIECĄ BIELIZNĘ Zamieszczasz ZDJĘCIA W SIECI? Możesz łatwo złamać prawo NAJSTARSZA EKSPEDIENTKA w Polsce. Ma 92 lata i własny sklep! Ameryka ją znienawidziła. Co stało się z "matką chrzestną ateizmu"? Siedmioletnia dziewczynka z Surinamu uczy polskie dzieci tolerancji MOLESTOWANIE SEKSUALNE to nie tylko dotyk. Jak reagować? Zarabiają na spełnianiu fantazji z "50 Twarzy Greya" Wykorzystał rentgen do stworzenia ARTYSTYCZNYCH FOTOGRAFII DWANAŚCIE razy próbowała usunąć tatuaż. Jej skóra wyglądała jak po oparzeniach Niskokaloryczne, detoksykujące i bogate w substancje odżywcze. Wszystko o popularnych sałatach Jest najstarszym taksówkarzem w Polsce. W zawodzie pracuje od 58 lat!