Czym zastąpić cukier, by NIE PRZYTYĆ po świętach?

Nadmiar cukru powoduje wypłukiwanie składników odżywczych.

Święta to słodki czas, pełen wypieków i deserów. Jednak taka dawka cukru wpływa bardzo niekorzystnie na nasz organizm. Według dietetyka, w codziennej diecie nie powinno się dosładzać potraw, a ilość cukru zawarta w owocach, warzywach i produktach typu makaron czy chleb jest dla organizmu wystarczająca. Nadmiar cukru powoduje wypłukiwanie niektórych składników odżywczych.

Czym zastąpić popularną słodycz? Najlepiej naturalnymi zamiennikami takimi jak: miód i ksylitol czyli cukier brzozowy. Jednak pamiętajmy o kilku zasadach.

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Kiedyś złote korony, teraz szmaragdy i platyna. BIŻUTERIA NA ZĘBACH wraca do łask Mama pomalowała córkę, mając ZAMKNIĘTE OCZY! Tym sosem wzbudzisz zachwyt każdego smakosza. Zrobisz go w pięć minut Seanse kinowe na porodówce. Lekarze są pewni, że pomagają uśmierzyć ból Groźne poparzenia BARSZCZEM SOSNOWSKIEGO. Objawy mogą utrzymać się kilka miesięcy Ten człowiek maluje oczami. Wykorzystał innowacyjną technologię Jak przechowywać TOREBKI, by się nie niszczyły? Czy IDEALNY chłopak istnieje? Tak, ale... Homoseksualista i konserwatysta. Polak jest członkiem brytyjskiego parlamentu Jakie konsekwencje może mieć całkowite zrezygnowanie z CUKRU? Jak brzmią różne języki dla OBCOKRAJOWCA? Sądzisz, że jesteś dobrym człowiekiem? Jeden test i odpowiedź nie będzie oczywista