Producenci wciąż oszukują. Co trzecia partia żywności źle oznakowana na etykietach

Domowy”, „tradycyjny”, „naturalny” – to wyrazy, które coraz częściej pojawiają się na opakowaniach produktów żywnościowych. Niestety zazwyczaj nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością.

Domowy”, „tradycyjny”, „naturalny” – takie określenie coraz częściej pojawiają się na opakowaniach produktów żywnościowych. Niestety zazwyczaj nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością.

Kontrola Inspekcji Handlowej wykazała, że co trzecia partia przebadanej żywności była niewłaściwie oznakowana. Najczęstsze zastrzeżenia dotyczyły stosowania na etykietach określeń typu „wiejski”, „domowy” czy „tradycyjny”, choć produkty te wcale takie nie były. Przedsiębiorcy starali się w ten sposób wyróżnić swoje towary. Zapomnieli jednak o respektowaniu prawa konsumentów do rzetelnej informacji.

W związku z przeprowadzoną kontrolą wydano 11 decyzji o wymierzeniu kar pieniężnych – o łącznej wysokości ponad 6 tys. zł – za wprowadzenie do obrotu produktów o niewłaściwej jakości handlowej lub zafałszowanych. Są też pozytywy: wyniki badań laboratoryjnych nie wykazały naruszeń w oznakowaniu produktów jako niezawierających konserwantów, substancji słodzących, dodatków barwiących ani składników GMO.

Źródło: InfoWire.pl

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Staruszkowie udowodnili, że na marzenia nigdy nie jest za późno! Nowy system zagraża normalnym pacjentom. Boją się nawet lekarze Jakie PRAWA ma kobieta wracająca do pracy po URODZENIU DZIECKA? Rozpaczliwy singiel ROBINA THICKE. Śpiewa dla żony Jak WYCZYŚCIĆ SÓL i zadbać o buty po zimie? Przełomowa metoda leczenia NOWOTWORÓW. "To absolutne wydarzenie na skalę światową" Działa przeciwstresowo, obniża cholesterol. Zażywaj magnez Popularna METODA ODCZULANIA to oszustwo! "To największa bzdura, w jaką uwierzyli ludzie" W trakcie grypy nie rezygnuj z KARMIENIA PIERSIĄ. Jest ważny powód Pomysłowe i niebanalne dania z TRUSKAWEK Jak wybrać dobry jogurt? Istotną cechą jest konsystencja Drogocenne właściwości KASZY. Jej kaloryczność po ugotowaniu zmniejsza się ponad pięciokrotnie