Tak powstaje żywność z puszki. Testerzy smaku co dwie godziny sprawdzają produkcję

"Mam jej dość" - mówi jeden z nich.

Jak wygląda produkcja puszkowanej żywności? Jak pakowane są dania, dlaczego transportuje się je w ogromnych próżniowych torbach, czym są doprawiane i kto czuwa nad ich produkcją?

Producenci twierdzą, że przykładają ogromną wagę do jakości i smaku. Aby był on jak najlepszy, w fabrykach zatrudniani są specjaliści od testowania gotowych produktów. Co dwie godziny sprawdzają kolejne partie dań.

Nie wiem, ile razy jej próbowałem. Dziesiątki, może setki tysięcy razy. Zwracamy uwagę na wygląd, kolor, aromat, konstystencję, ale przede wszystkim na smak. Mam jej dość, ale wiem, że za każdym razem muszę wykonać swoje zadanie, bo to bardzo ważne -  mówi jeden z nich.

Zobaczcie tajniki fabryk produkujących puszkowaną żywność.

Źródło: Discovery Science

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Nieoczekiwane zwroty akcji na ślubach i weselach Polskie Towarzystwo Kardiologiczne promuje się rapem! Jak gwiazdy zwracają się do swoich TEŚCIÓW? Jak zadbać o stopy latem? Te błędy pięlęgnacyjne niszczą je najbardziej 4 filiżanki kawy - tyle wystarczy, by poważnie obniżyć płodność! Członkinie Femenu znów ARESZTOWANE! Protestowały przeciwko ANTYISLAMSKIEMU stowarzyszeniu Prosty przepis na domowy chleb z nasion BEZ MĄKI MOKRE BUTY? Tak je wysuszysz i nadasz piękny zapach Jak powstają skórzane meble? Jednym z etapów jest moczenie w krowim moczu Porcje posiłków ODMIERZAJ WŁASNĄ PIĘŚCIĄ. To najlepsze dla żołądka Co piąte dziecko UDAJE DOROSŁEGO w sieci! Z ukrytą kamerą próbowali kupić tabletkę "dzień po"