Tak powstaje żywność z puszki. Testerzy smaku co dwie godziny sprawdzają produkcję

"Mam jej dość" - mówi jeden z nich.

Jak wygląda produkcja puszkowanej żywności? Jak pakowane są dania, dlaczego transportuje się je w ogromnych próżniowych torbach, czym są doprawiane i kto czuwa nad ich produkcją?

Producenci twierdzą, że przykładają ogromną wagę do jakości i smaku. Aby był on jak najlepszy, w fabrykach zatrudniani są specjaliści od testowania gotowych produktów. Co dwie godziny sprawdzają kolejne partie dań.

Nie wiem, ile razy jej próbowałem. Dziesiątki, może setki tysięcy razy. Zwracamy uwagę na wygląd, kolor, aromat, konstystencję, ale przede wszystkim na smak. Mam jej dość, ale wiem, że za każdym razem muszę wykonać swoje zadanie, bo to bardzo ważne -  mówi jeden z nich.

Zobaczcie tajniki fabryk produkujących puszkowaną żywność.

Źródło: Discovery Science

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Polska hrabianka pokochała potomka Marii Walewskiej. To trzeci polsko-francuski romans w ich rodzinie POLKA, która podbiła serce The Rolling Stones! Większość osób nieprawidłowo ćwiczy brzuch. Jak zwiększyć efektywność "BRZUSZKÓW"? Co mówią CHORZY MĘŻCZYŹNI? Prawdziwe? Mleko matki „szczepionką” na raka i cukrzycę? Lekarze nie mają wątpliwości Zamieszczasz ZDJĘCIA W SIECI? Możesz łatwo złamać prawo Latem nakładasz krem z filtrem. A co z WITAMINĄ D? Najzdrowszy zamiennik mięsa? Zobacz, zanim włączysz go do diety Strona internetowa pokaże, jak BĘDZIESZ WYGLĄDAŁ ZA 20 LAT! Takie zachowanie to już MOBBING. Nie pozwól na to pracodawcy Oczyszczają organizm, odchudzają. PRZYPRAWY, których nie może zabraknąć w kuchni Toksyczne elektrośmieci szkodzą zdrowiu człowieka. Te są najgroźniejsze