Tak powstaje żywność z puszki. Testerzy smaku co dwie godziny sprawdzają produkcję

"Mam jej dość" - mówi jeden z nich.

Jak wygląda produkcja puszkowanej żywności? Jak pakowane są dania, dlaczego transportuje się je w ogromnych próżniowych torbach, czym są doprawiane i kto czuwa nad ich produkcją?

Producenci twierdzą, że przykładają ogromną wagę do jakości i smaku. Aby był on jak najlepszy, w fabrykach zatrudniani są specjaliści od testowania gotowych produktów. Co dwie godziny sprawdzają kolejne partie dań.

Nie wiem, ile razy jej próbowałem. Dziesiątki, może setki tysięcy razy. Zwracamy uwagę na wygląd, kolor, aromat, konstystencję, ale przede wszystkim na smak. Mam jej dość, ale wiem, że za każdym razem muszę wykonać swoje zadanie, bo to bardzo ważne -  mówi jeden z nich.

Zobaczcie tajniki fabryk produkujących puszkowaną żywność.

Źródło: Discovery Science

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Będzie POLSKI SERIAL O ZOMBIE! Premiera na jesieni Jak przechowywać TOREBKI, by się nie niszczyły? Zdania o ich wpływie na oczy są podzielone.Czy SOCZEWKI KONTAKTOWE są bezpieczne? DOMOWY MAJONEZ o obniżonej kaloryczności. Aż w dwóch wersjach! KIM KARDASHIAN pokazała, jak przewija dziecko! Poranne ćwiczenia na czczo to błąd. KONRAD GACA obala mity Urządź sobie domowe SPA. Cztery pomysły na piękne włosy i skórę Wyjechała z Iranu, by walczyć o prawa kobiet. Codziennie boi się o życie Najlepszy sposób KROJENIA CEBULI według Gordona Ramseya Rośnie popularność DOUL w Polsce! Dzięki nim poród będzie łatwiejszy Troskliwy labrador pomaga... w kąpieli niemowlaka To nie był zwykły pierwszy taniec. Panna młoda aż zdjęła buty