Tak powstaje żywność z puszki. Testerzy smaku co dwie godziny sprawdzają produkcję

"Mam jej dość" - mówi jeden z nich.

Jak wygląda produkcja puszkowanej żywności? Jak pakowane są dania, dlaczego transportuje się je w ogromnych próżniowych torbach, czym są doprawiane i kto czuwa nad ich produkcją?

Producenci twierdzą, że przykładają ogromną wagę do jakości i smaku. Aby był on jak najlepszy, w fabrykach zatrudniani są specjaliści od testowania gotowych produktów. Co dwie godziny sprawdzają kolejne partie dań.

Nie wiem, ile razy jej próbowałem. Dziesiątki, może setki tysięcy razy. Zwracamy uwagę na wygląd, kolor, aromat, konstystencję, ale przede wszystkim na smak. Mam jej dość, ale wiem, że za każdym razem muszę wykonać swoje zadanie, bo to bardzo ważne -  mówi jeden z nich.

Zobaczcie tajniki fabryk produkujących puszkowaną żywność.

Źródło: Discovery Science

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Rozmiar ma znaczenie? Ten mężczyzna od lat boryka się ze swoją przypadłością Najczęstsze przyczyny męskich problemów z EREKCJĄ NAJSTARSZA EKSPEDIENTKA w Polsce. Ma 92 lata i własny sklep! Saszetki, żelki, syropy. Rodzice chętnie podają je dzieciom, nawet nie wiedząc, jak szkodzą JEZUICI też wzięli udział w Ice Bucket Challenge! Epidemiolodzy ostrzegają PRZED GRYPĄ wszystkie KOBIETY starające sie o dziecko Odchudza, oczyszcza, a nawet łagodzi katar. Jeden z najdrowszych dodatków do posiłków Ten błąd może kosztować zdrowie. Z czym nie należy łączyć GREJPFRUTA? Poświęciły pustelnicze życie dla... konfitur. Niezwykła historia polskich sióstr Wesele przerodziło się w tragedię. Na gości spadł gigantyczny żyrandol Chińczycy pokochali 8-latkę z Polski. Powtórzy sukces Bayer Full? Krwisty czy dobrze wysmażony? Jak przygotować idealny STEK