Tak powstaje żywność z puszki. Testerzy smaku co dwie godziny sprawdzają produkcję

"Mam jej dość" - mówi jeden z nich.

Jak wygląda produkcja puszkowanej żywności? Jak pakowane są dania, dlaczego transportuje się je w ogromnych próżniowych torbach, czym są doprawiane i kto czuwa nad ich produkcją?

Producenci twierdzą, że przykładają ogromną wagę do jakości i smaku. Aby był on jak najlepszy, w fabrykach zatrudniani są specjaliści od testowania gotowych produktów. Co dwie godziny sprawdzają kolejne partie dań.

Nie wiem, ile razy jej próbowałem. Dziesiątki, może setki tysięcy razy. Zwracamy uwagę na wygląd, kolor, aromat, konstystencję, ale przede wszystkim na smak. Mam jej dość, ale wiem, że za każdym razem muszę wykonać swoje zadanie, bo to bardzo ważne -  mówi jeden z nich.

Zobaczcie tajniki fabryk produkujących puszkowaną żywność.

Źródło: Discovery Science

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Dramat modelki. Spadła z wybiegu podczas pokazu Jeana Paula Gaultiera Napój z kofeiną zamiast kawy? Zastanów się, pijesz składnik nawozów sztucznych Janusz Józefowicz: „Ojcostwo jest trudniejsze niż macierzyństwo” Rodzice są czarnoskórzy. Ich dzieci urodziły się z bielactwem Jak obrać mango przy pomocy SZKLANKI? Latem nakładasz krem z filtrem. A co z WITAMINĄ D? Uważaj na MLEKO i nadmiar białka. Wbrew pozorom nie są takie zdrowe Kiedy kosmetyk nie nadaje się już do użycia? Liczy się data otwarcia opakowania Polka nazywana "najszybszą babcią świata". Zdobyła Mont Blanc mając 68 lat Dla dziecka to prawdziwa trauma. Jak uchronić je przed PORNOGRAFIĄ? Grodzka udostępni mieszkanie autorowi „wSieci”? „Chce sprawdzić, czy napisał prawdę, będzie proces” Jak często prać ręczniki, pościel i piżamę? "To prawdziwe siedlisko bakterii"