Tak powstaje żywność z puszki. Testerzy smaku co dwie godziny sprawdzają produkcję

"Mam jej dość" - mówi jeden z nich.

Jak wygląda produkcja puszkowanej żywności? Jak pakowane są dania, dlaczego transportuje się je w ogromnych próżniowych torbach, czym są doprawiane i kto czuwa nad ich produkcją?

Producenci twierdzą, że przykładają ogromną wagę do jakości i smaku. Aby był on jak najlepszy, w fabrykach zatrudniani są specjaliści od testowania gotowych produktów. Co dwie godziny sprawdzają kolejne partie dań.

Nie wiem, ile razy jej próbowałem. Dziesiątki, może setki tysięcy razy. Zwracamy uwagę na wygląd, kolor, aromat, konstystencję, ale przede wszystkim na smak. Mam jej dość, ale wiem, że za każdym razem muszę wykonać swoje zadanie, bo to bardzo ważne -  mówi jeden z nich.

Zobaczcie tajniki fabryk produkujących puszkowaną żywność.

Źródło: Discovery Science

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Te badania mogą uratować życie płodu. Dyskusyjna metoda coraz bardziej popularna Jej wygląd przeraża. Polka w Londynie modyfikuje ciała Najzdrowsza WODA to ta Z KRANU. Pij zamiast mineralnej i nie gotuj Zjadłaś owoc cytrusowy? Nie myj zębów! To uszkadza szkliwo Kim jest Ewa Kopacz i kto jest premierem? CHAJZER zapytał Polaków, wynik jest ZATRWAŻAJĄCY Louis Hamilton zagrał w paintballa z PÓŁNAGIM KOLEGĄ! Strzelał do jego pośladków Polacy na bakier z aktywnością fizyczną. To częsty powód chorób Blogerka testuje... KUBECZEK MENSTRUACYJNY Prosta czynność zwiększy skuteczność ćwiczeń. Wystarczy 5 minut dziennie Jak często prać ręczniki, pościel i piżamę? "To prawdziwe siedlisko bakterii" Ukradli staruszce cenne OBRAZY. Podali się za URZĘDNIKÓW Jak wybrać fotelik rowerowy dla dziecka? Te funkcje musi mieć obowiązkowo