Jedzenie CZEKOLADY sposobem na zachowanie młodości

Szczególne właściwości zdrowotne ma czekolada zawierająca ponad 70 proc. kakao.

Czekolada to nie tylko puste kalorie. Regularnie spożywana pomaga chronić organizm przed procesami starzenia, hamuje rozwój demencji i zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera. Zawiera magnez usprawniający pracę mięśni oraz pobudzającą czynność serca teobrominę. Szczególne właściwości zdrowotne ma czekolada gorzka, a więc zawierająca ponad 70 proc. kakao.

Zawarty w czekoladzie magnez usprawnia funkcjonowanie mięśni, ułatwia wchłanianie wapnia i zapobiega stresowi. Czekolada jest także źródłem teobrominy pobudzającej czynność serca i rozszerzającej naczynia krwionośne, a także flawonoidów  związków chroniących komórki przed wolnymi rodnikami oraz zmniejszających zachorowalność na nowotwory i choroby układu krążenia. W czekoladzie znajduje się także kofeina, działająca pobudzająco i stymulująco na układ nerwowy, oraz fenyloetyloamina   substancja, która pobudza produkcję serotoniny i endorfin, odpowiedzialnych za dobry nastrój. Z badań australijskich naukowców wynika ponadto, że gorzka czekolada o 40 proc. obniża ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Należy jednak pamiętać, że zdrowotne walory ma tylko gorzka i mleczna czekolada.

Źródło: Newseria Lifestyle
Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Powszechnie dostępny środek SZCZEGÓLNIE NIEBEZPIECZNY dla osób na diecie DOMOWY MAJONEZ o obniżonej kaloryczności. Aż w dwóch wersjach! Jak łatwo ZATRUĆ SIĘ we własnej kuchni? Najczęściej popełniane błędy Seanse kinowe na porodówce. Lekarze są pewni, że pomagają uśmierzyć ból Najzdrowsza WODA to ta Z KRANU. Pij zamiast mineralnej i nie gotuj Naturalny lek. Łagodzi kaszel, wzmacnia odporność, leczy wrzody Polacy UKRYWAJĄ PIENIĄDZE przed najbliższymi. W 20 proc. przypadków PRZEZ ZDRADĘ! Jeden z najmniej zdrowych świątecznych przysmaków. Co kryje się w BIAŁEJ KIEŁBASIE? 2 mln Polaków cierpi na przewlekłą chorobę płuc. Połowa o tym nie wie Jest zdrowy i nie tuczy. Cała prawda o MAKARONIE Coś dla fanów PIKANTNYCH dodatków. Szybki sos do przekąsek i mięsa DONALD TUSK w X Faktorze!