Rodzaje zmarszczek
DAMIESA • dawno temuPotrafią spędzić sen z powiek każdej kobiecie i choć istnieje wiele sposobów walki z nimi, to taka bitwa często nie daje zadowalających wyników. Pierwszym krokiem na drodze ich skutecznej likwidacji powinno zatem być poznanie wroga. Okazuje się bowiem, że istnieje wiele rodzajów zmarszczek, a każdy z nich ma zupełnie inną genezę. Optymizmu jednak dodaje fakt, że pojawieniu się wielu z nich można przy odrobinie wysiłku uniknąć. Jak pokonać pierwsze zmarszczki?
Zmarszczki i ich przyczyny powstawania
Powodem powstawania zmarszczek są procesy starzenia, które powodują, że dochodzi do zaniku włókiem kolagenowych, które wzmacniają strukturę i odpowiadają za jędrność skóry oraz elastyny utrzymującej jej elastyczność. Może tak się stać nie tylko w wyniku starzenia się, ale także np. na skutek wahań hormonów. Z czasem dochodzi także do zmniejszenia się zawartości kwasu hialuronowego, który odpowiada za nawilżenie skóry. Jej suchość więc daje idealne podłoże do pojawienia się zmarszczek. Oprócz naturalnych czynników takich jak wiek, warto wiedzieć, że na taki defekt skórny można sobie „zapracować” np. niewłaściwą pielęgnacją skóry czy też słabą jej ochroną, dzięki czemu wystawiona na działanie promieni słonecznych traci swoją dobrą kondycję. Innym powodem może być również niewłaściwe ułożenie ciała podczas snu. Wynikiem jest zatem pojawienie się bruzd i wiotczenie skóry na dekolcie czy twarzy. Jednym z najbardziej popularnych czynników przyczyniających się do powstawania zmarszczek jest także palenie papierosów oraz nadmierne spożywanie alkoholu. Taki hulaszczy tryb życia odciska piętno na skórze, sprawiając, że staje się ona odwodniona i wyglądająca niezdrowo. W profilaktyce przeciwzmarszczkowej bardzo ważna jest także ochrona przed zanieczyszczeniami środowiska. Dlatego nie należy zapominać o kremach z filtrem czy codziennym demakijażu.
Typy zmarszczek
Najczęściej wymienia się dwa rodzaje zmarszczek. Istnieją zatem zmarszczki mimiczne, zwane często dynamicznymi oraz statyczne, czyli takie, które już jakiś czas temu się pojawiły i jedynie pogłębiają swoją widoczność. Pierwsze z wymienionych nabywa się z wiekiem, więc są one wynikiem naturalnych zmian, kiedy to w organizmie dochodzi do spowolnienia regeneracji komórek i krążenia w tkankach. Odnowa naskórka nie jest więc tak intensywna. Zmarszczki pojawiają się zatem przy ustach (od uśmiechu), między brwiami (wynik grymasu, zwany często „lwią zmarszczką”) oraz przy zewnętrznych kącikach oczu (wynik nadmiernego mrużenia). Wszystkie one wynikają jednak z naturalnych następstw czasu i trudno im zapobiegać. Zupełnie inaczej sprawa się ma w przypadku zmarszczek statycznych, czyli nabytych. Powstają one wskutek niedostatecznego nawilżenia skóry czy niedoboru elastyny. Mówi się także o zmarszczkach powierzchniowych, które mają mniej niż 0.1 mm głębokości i umiejscowione są w warstwie naskórkowej, dlatego szybko znikają i są ledwo widoczne. Fałdy i bruzdy to zaś załamania o głębokości nawet do 0.4 mm, które przenikają do warstwy skóry właściwej, a zatem tworzą na niej trudne do usunięcia linie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze